Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kadjar 1.6 TCe 165
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
Massor
Asa cum se prefigura de ceva vreme chiar din manualul masinii, la pagina 6.5, Renault a anuntat notorul turbo pe benzina Energy TCe de 1,6 L in varianta de 165 CP, deocamdata doar in Franta. Motorul probabil e o varianta reglata special pentru Kadjar, situata intre varianta de 150 CP si cea de 200 CP de pe Talisman si are cuplu de 240 Nm la 2000 rpm. Din pacate se pare ca avem doar varianta 4x2 si va fi disponibil doar in echiparile superioare Intens si Black Edition. Nimic deocamdata despre o eventuala imperechere cu vreo cutie EDC.
Probabil ca abia acum vor fi oarecum mai multumiti cei care spuneau (poate pe buna dreptate) ca 1.2 TCe e un pic submotorizat raportat la gabaritul masinii si astfel o sa atraga mai multi clienti care nu vor diesel.
Sa vedem cand o sa apara si in RO si la ce pret.
Andrei199415
Oare exista sanse sa apara prea curand in Romania ? Saptamana viitoare vroiam sa comand un Intense 1.2 Tce...dar m-ai pus rau pe ganduri deoarece mi-as fi dorit o motorizare ceva mai puternica.
madhorsefuzzy
Pai e bine sa mai astepti putin. Si e bine ca ai citit inainte de a da comanda.

Un coleg de serviciu a comandat saptamana asta un Qashqai 1.6 tce de 163cp. Ma asteptam sa apara motorul si pe Kadjar.
ncristi
Am făcut drive test cu acest motor pe x-trail 4x2. Motorul trage ok insa consumul este cam măricel. În anumite condiții s-ar putea sa devina deranjant. Poate pe o mașina mai mica ar ajunge in parametrii mai convenabil.

Mașina de de drive test avea o medie undeva la 11%

Andrei199415
Si inca un lucru nasol...nu se incadreaza in programul rabla deoarece are peste 130 emisi CO2...deci diferenta va fi cam mare.
Marian Constantin
QUOTE(Andrei199415 @ 17 Mar 2017, 21:26)
Oare exista  sanse sa apara prea curand in Romania ? Saptamana viitoare vroiam sa comand un Intense 1.2 Tce...dar m-ai pus rau pe ganduri deoarece mi-as fi dorit o motorizare ceva mai puternica.
*



Am 1.2 Tce si nu pot sa ma plang de motor. Daca vrei fara tractiune integrala (iar motorul de 1.6 nu vine pe 4x4) 1.2 face fata FARA PROBLEME.
Din cate stiu motorul de 1.6 o sa echipeze versiunile superioare iar undeva citeam ca rezolva "problema" celor cu rulote...
Massor
QUOTE(Marian Constantin @ 19 Mar 2017, 20:00)
Am 1.2 Tce si nu pot sa ma plang de motor. Daca vrei fara tractiune integrala (iar motorul de 1.6 nu vine pe 4x4) 1.2 face fata FARA PROBLEME.
Din cate stiu motorul de 1.6 o sa echipeze versiunile superioare iar undeva citeam ca rezolva "problema" celor cu rulote...
*


Si eu am la fel si asa este, nu prea poti sa te plangi de motor decat un unele situatii limita (la deal, incarcat full, depasiri in conditiile respective, etc.). Versiunea asta isi are rostul, intr-adevar pentru cine are ceva de tractat sau pentru o versiune 4x4 care speram ca o sa vina si ea. Eu, unul, sunt curios daca o sa-i puna EDC. In mod normal n-ar trebui sa fie o problema pentru ca Getrag-ul de pe 1.2 duce pana la 300 Nm din cate stiu.
Andrei199415
Sunt programat astazi la un Drive Test, pacat ca au doar versiunea de 1.6. Oricum sper sa imi pot face o parare despre masina si sper sa fie una buna.
cristi_flk
QUOTE(Massor @ 17 Mar 2017, 20:18)
Asa cum se prefigura de ceva vreme chiar din manualul masinii, la pagina 6.5, Renault a anuntat notorul turbo pe benzina Energy TCe de 1,6 L in varianta de 165 CP, deocamdata doar in Franta.
*



Ar fi frumos sa fie disponibil si in Romania, dar am unele rezerve... nici motorul de 1.6 Tce 150 CP de pe Talisman nu este disponibil la noi. Si chiar nu ii inteleg. Il puteau pune pe o versiune inferioara la un pret avantajos. In Romania pentru primele 2 variante de echipare (LIFE si ZEN) nu exista disponibila motorizare pe benzina. Este doar cu 100 EUR mai scump decat 1.5 dci. Chiar cred ca ar fi avut cumparatori. Si tocmai in Romania unde lumea se uita la pret, ei au decis sa nu puna acest motor.
Marian Constantin
QUOTE(cristi_flk @ 20 Mar 2017, 16:21)
In Romania pentru primele 2 variante de echipare (LIFE si ZEN) nu exista disponibila motorizare pe benzina.
*



Zen ARE 1.2 Tce. Si, ma repet, este sufficient pentru un 4x2 care nu e folosit sa tracteze remorci, caravane, rulote, carute cu pamant etc.
cristi_flk
Eu vorbeam de Talisman. Kadjar normal ca are. Am si eu tot benzinar pe ZEN.
Andrei199415
Salutare, astazi am fost la Drive test si am codus 1.6 Dci 4×4. Mi s-a parut ca motorul ofera destul de mult si am fost multumit de el. Ideea este ca eu vreau sa cumpar 1.2 Tce si sunt curios daca este diferenta mare...sau tine si benzinarul pasul... Ma adresez celor care au condus ambele variante. Mulțumesc anticipat.
vlad4466
QUOTE(Andrei199415 @ 20 Mar 2017, 20:33)
Salutare, astazi am fost la Drive test si am codus 1.6 Dci 4×4. Mi s-a parut ca motorul ofera destul de mult si am fost multumit de el. Ideea este ca eu vreau sa cumpar 1.2 Tce si sunt curios daca este  diferenta mare...sau tine si benzinarul pasul... Ma adresez celor care au condus ambele variante. Mulțumesc anticipat.
*




Eu am facut drive test cu ambele motoare. La turatii mici, 1.6 Dci e mult mai sprinten, asa cum de altfel era de asteptat. E firesc.

In schimb 1.2 trage foarte bine la turatii mari, intre 3.500 - 6300 rot/min. De incercat repriza 80 - 130 km/h in treapta a 3-a pe autostrada. Pe mine m-a impresionat. Acum e drept ... nu poti conduce permanent in acest regim de turatii, doar cand ai nevoie. Iar consumul e pe masura ...

Dar eu prefer benzina, nu ma feresc sa o urc in turatii cand am nevoie, nu prea ma uit la consum (preconizez intre 10% si 14 % in Bucuresti si intre 6.5% si 8% in afara, in functie de trafic si stilul de condus), am comandat un 1.2 ZEN luna trecuta. Inca astept termenul de livrare.

UPDATE: Diferenta de pret dintre 1.2 ZEN si 1.6 DCi4X4 ZEN este de 4300 euro (intre 1.2 ZEN si 1.6 DCi 4X2 ZEN este de 2850 Euro). Un 1.6 TCe este mai potrivit pentru Kadjar decat 1.2 dar si pretul creste. Diferenta de pret (benzina vs diesel) se micsoreaza in timp ce diferenta de consum se mareste (1.6 TCe consuma mai mult ca 1.2 TCe) ... majoritatea clientilor se vor orienta catre diesel. Putine sanse sa devina 1.6 TCe disponibil in Romania pe Kadjar.
Marian Constantin
Confirm tot ce a spus vlad4466.
In Bucuresti consum pana in 10, fara eco dar cu stop&start (ma amuza!). Am un punctaj de 67 (parca) deci e clar ca nu ma abtin de la demaraj.
ncristi
Iata ce scrie in manualul de utilizare :
Deci varianta 1.6 tce deja se comercializeaza prin alte parti
Massor
Poza aia chiar mi-a scapat. Eu ma refeream la asta:
[attachmentid=1628058554]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.