Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare filtru habitaclu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Latitude
AdR!@N
Salutare dragi colegi,

Zilele trecute mi-am schimbat filtrul de aer din habitaclu si am observat ca nu este o operatiune prea usoara, asa ca fac acest tutorial in speranta ca va va ajuta.

Filtrul de polen, de fapt filtrele caci sunt 2 bucati, se gasesc in spatele torpedoului pe partea pasagerului si trebuiesc demontate cam multe pentru a avea acces.

Etape:
- se demonteaza capacul cu comutatorul de "airbag off" prin tragere in lateral;
- se desfac cele doua suruburi incercuite din lateralul torpedoului si cele 4 suruburi din interiorul torpedoului;
[attachmentid=1628055996]
- se trage mai cu spor de capitonajul torpedoului, va iesi cu usa cu tot;
- sub bord se demonteaza clipsul de plastic (ciupercuta) ce tine tubulatura pentru aer la picioare. Se trage in jos de tubulatura pentru a iesi complet, va iesi usor;
- dupa demontarea capitonajului torpedoului, sub el se gaseste o polita de plastic cu ceva material fonoabsorbant, se demonteaza prin tragere;
- acum avem vedere catre capacul filtrelor de polen. mai trebuiesc declipsate cablurile electrice din fata capacului filtrelor pentru a scoate/insera filtrele mai usor fara sa fie nevoie sa le indoim (ca cei de la reprezentanta)
[attachmentid=1628055997] [attachmentid=1628055998]
- capacului filtrelor este prins cu un singur surub in partea de jos in spatele furtunului de refrigerare torpedou, in partea de sus are doar o parghie;
[attachmentid=1628055999]
- dupa ce am dar jos capacul, filtrele se scot pe rand prin tragere de acea lamela ( o vedeti mai exact pe filtrele noi). Trebuie declipsat si coltul de la plasticul ce vine dinspre consola centrala pentru a iesi mai usor.
[attachmentid=1628056000] [attachmentid=1628056001]
- filtrele noi se introduc pe rand, sensul de curgere al aerului este dinspre motor spre habitaclu. se introduce complet primul filtru, apoi se ridica in sus (daca nu sta si se lasa in jos, te poti folosi de o bucata de carton impaturita de la cutie ca sa il tina putin fortat), apoi se baga si al doilea-a filtru, asta ar trebui sa intre si sa se alinieze perfect cu primul
[attachmentid=1628056002] [attachmentid=1628056003] [attachmentid=1628056004]

Se incepe remontarea elementelor in sens invers descris mai sus. Atentie la alinierea furtunului de refrigerare torpedou, inainte de a impinge torpedoul pana la capat, te poti folosi de o surubelnita pentru a le alinia.

La mine filtrele vechi erau indesate unu pe langa celalalt (unu in fata celuilalt) si ramanea aproape jumatate din fereastra de filtrare descoperita....meseriasi de la reno bash.gif

Numai bine!
Adrian
themastrem
Multumesc ptr tutorial, numai francezii puteau sa faca o operatiune asa de complicata ptr schimbarea unor filtre.....
Laurual
Eu am găsit tutorialul în manualul livrat împreuna cu filtrele, nu mai țin minte, dar parca zic eu ca era de la PURFLUX
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.