Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Restaurare "modificare" Dacia 1300 din 1975
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2
opre
Salutare tuturor! sunt nou aici vreau sa va spun ca am achizitionat o Dacia 1300 din 1975 Verde 57 de care ma voi apuca sa o restaurez/"modific'' sper in aprilie. pana atunci sta cu prelata pe ea. Am ceva experienta am in restaurari avand inainte masini mai vechi dar dacia e cea mai veche si prima de alta origine decat cea germana si sunt mandru de asta smile.gif
ce doresc sa ii fac ar fi putin lasata, fara bare, putin stil rally!
Astept pareri si idei. Va salut, o zi buna va doresc.
opre
Și niște poze biggrin.gif
Victor3001
Arata bine...ar arata bine, daca o vrei mai sport, sa o lasi numai cu barele, fara tampoane, stil gordini. Asta daca ai barele in stare buna, daca nu merge si fara, dar personal mi se pare ca nu e completa....mult succes.
opre
Merci pt. sfat! arata bine si asa cum spui tu dar din pacate barele sunt cam strambe...ceva sfaturi cum as putea intari suspensiile? amortizoare am mai intarit dar nu stiu ce sa fac cu arcurile!
merci
Victor3001
Daca vrei ceva mediu arcuri de fata si pe spate taia vreo 2 spire...sau daca vrei tari, arcuri de fata de papuc puse fata-spate. Cate spire tai e alegerea ta dar parca 2 e cel mai ok. Nu trebuie sa-ti mai spun sa spingluiesti arcurile la capete, etc...
opre
Merci mult pt. sfat! acum trebuie mai intai sa ma ocup de tinichigerie...am in plan sa o fac singur dar din pacate nu prea i-mi permite timpul asa ca am inceput sa caut un tinichigiu bun in Buc. sper sa am noroc:D
Adrian Frigo
1,5 spire! wink.gif
opre
Cred ca o sa o iau pe incercate sa vad cum arata pt. ca o sa vreau sa pun si niste jante mai late gen dublate dar problema e ca nu prea gasesc!
Adrian Frigo
QUOTE(opre @ 27 Feb 2017, 15:34)
....o sa vreau sa pun si niste jante mai late gen dublate dar problema e ca nu prea gasesc!

Nu ai de unde să găsești,îți faci tu! wink.gif
opre
Si ai idee unde as putea face?
oldtimercraiova
https://www.facebook.com/AnvelopeNFS/?fref=ts

Recomand!
opre
Merci pentru recomandare!
oldtimercraiova
Eu am trimis jantele la ei , le-au refacut super profi .

Inclusiv iti trimite poze/clip-uri , cand sunt in proces de restaurare , sau dublare , cum vrei tu sa le faci.
MuciX
Ii recomand si eu pe baieti. Mai pot recomanda si altii, daca vrei.
opre
Salut si multumesc! aveti idee cat m-ar costa sa fac un set de 4? le-asi lati sa bag un 195 pe spate si 185 sau 175 pe fata
oldtimercraiova
Ti-aș recomanda să îi suni , sau să le dai mesaj pe Facebook !
sobolan
sunt jante criminale din aluminiu pentru dacie,aci nu ma refer la CMS sau Elba .....vorbim de Gotti sau alte jivine smile.gif ,colegul johnybic a "arestat" niste exemplare rare,intreaba-l de pe unde le ia .....mai pui ceva in plus si iei o pereche de-arata masina aia perfect cu ele.....parerea mea....si la ce dimensiuni ai vrea sa le faci tu pe alea din tabla apoi fii sigur ca "umbli" si la aripi,la asa latime or sa-ti atinga......
opre
Salut​, revin cu ce am făcut la mașină...Nu prea mult dar e un inceput
opre
Maine termin ce am inceput si anume, demontatul. Am vorbit si cu tinichigiul, am batut palma si acum sa vad cand termin de curatat ca sa se poata apuca in sfarsit de ea...revin luni cu poze!
sobolan
pare o baza buna de restaurat ,spor ! up.gif
opre
Salutare tuturor, cum am promis revin cu poze cu ce am făcut zilele astea...
Victor3001
Zonele clasice la Dacie...dar totusi arata bine. Baga mare up.gif
opre
Salut si multumesc pt. incurajari...acum incerc sa gasesc aripi noi, usile trebuiesc schimbate...maine vine un tinichigiu sa o vada dar a spus ca ii trebuiesc toate piesele ca sa se poate apuca de ea...
Victor3001
Aripi noi....greeeu de tot. Eu am ajuns sa cumpar o masina intreaga pentru aripi(acuma ca masina a costat cat o pereche de aripi bune e partea a2a, dar continuarea la mine pe topic...)
oldtimercraiova
Daca vrei aripi noi , ceva bun , dar si costisitor , poti intra in link-ul de mai jos!

Eu am luat de la ei ceva elemente interioare , si sunt in regula , dar spre mijlocul verii , voi incepe sa-mi iau elemente caroserie , anumite repere.


http://www.renault12shop.com/
opre
Salut si merci. Am gasit aici ceva http://autopiesa.ro/aripa-fata-dacia-1300-...-mtr-dacia.html
ce ma pune pe ganduri e acolo in colt pa parbriz si luneta stanga si greapta, nu imi place deloc...in rest e cat de cat ok.
maho
Intrebare si raspuns, gasite pe pieseauto.ro:
QUOTE
Ce inseamna ,MTR /?,ma intereseaza ca piesa sa fie de origine cu certificat de producator
25 apr 2016 15:15
Autopiesa 2797 Bucuresti
Buna ziua...MTR este abalator, piesa este facuta de CONNEX Iasi

O fi vrut sa zica "ambalator", dar tot de Conex sunt facute.
Desi poza e neclara, atat cat se vede as zice ca-i o aripa de 1310 model nou (dreapta sub faruri, nu rotunjita), deci n-ar merge la 1300...
opre
Raspunsul lor atunci cand i-am intrebat a fost ca sunt diferite, am primit un link si au spus sa sun in 2-3 sapt. cand se actualizeaza stocul.
opre
Salut, masina este acum la tinichigiu si asteapta sa ii duc piesele...am gasit aripi noi de 1300 de prin anii 90 si usile fata in stare buna...faza e ca sunt de pe un break si ma intreb daca se potrivesc pt. ca stiu ca cele de spate nu.
Barbalex
Se potrivesc
opre
Merci, acum am nevoie doar de usile spate si capota portbagajului si m-am scos biggrin.gif
Barbalex
N-ai pentru ce. Ești din București?
opre
Da, tu?
opre
Noile achiziții smile.gif
om_bland
Bravo aripa e foarte buna si rara wub.gif !
opre
Salut, mai am una la fel pt. partea stanga:D am avut noroc
opre
Salutare tuturor, nu stiu daca e ok sa postez asta aici dar am nevoie de usile spate...daca aveti ceva, nu ezitati sa ma contactati. merci mult in avans biggrin.gif
julienb
Sa o stapanesti sanatos! smile.gif
-reparatiile le faci in Bucuresti? (voiam si io tinichigiu)
-mai au elemente de caroserie noi?
-alte piese de la ce magazine ai luat?
opre
Merci la fel!
Reparatiile da, le fac la cineva in Bucuresti(tinichigiu)
Elemente de caroserie noi, doar pe net ce am gasit, un magazin de le livreaza aici dar nu au stocul actualizat
De la magazin, inca nimic...nici in targ nu mai gasesti elemente de caroserie doar niste usi de 1310 dar de mecanica inca mai au!
tu esti din Bucuresti?
julienb
Am stat in Bucuresti, acum locuiesc in Brasov. (iar masina este in Drajna Noua, Calarasi)
Oricum trec la 2 saptamani prin Bucuresti, deci mi-e la indemana capitala smile.gif
opre
Am inteles, si vrei sa gasesti pe cineva sa i-ti faca masina cap coada?
julienb
Nu, doar pe tinichigerie/vopsire.
opre
Cum sta la capitolul rugina?
Eu as avea doar vreo 6 petice...sper sa fii si tu la fel de norocos smile.gif
opre
Achiziții biggrin.gif
julienb
daca nu ai gasit usile spate, da-mi un semn, cred ca am eu doua in stare acceptabila.
opre
Merci mult dar intr-un final am reusit sa fac rost de toate piesele...
oldtimercraiova
Ai gasit , rama de la parbriz ? Elementul de caroserie , zic..
opre
La ce te referi mai exact?
opre
Salutare tuturor! revin cu un update din pacate fara poze:( in garajul tinichigiului fiind intuneric...la masina se lucreaza incet.
Masina a primit 4 usi, aripile fata noi de 1300 capota portbagajului si din pacate semilonjeronul stanga fata trebuie schimbat! acum sunt in cautarea lui...o zi buna sa aveti!
opre
Salut tuturor! am intampinat o problema si inainte sa ma apuc sa fac vreo prostie vreu sa va intreb...am scos rulmentii spate si doresc sa scot si acea placa care este prinsa cu 4 suruburi dar a mai ramas o saiba si nu stiu cum sa o scot!

Va multumesc, o zi buna va doresc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.