Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geamuri electrice Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Wicked_Ripper
Salut,
Vreau sa imi cumpar o laguna 2, sh, sau th, nu stiu exact.
Ca si problema, nu pot actiona electric geamul dreapta fata. Nici din controlul de pe portiera dreapta fata, nici din panoul de pe portiera stanga, de unde am acces la toate geamurile.
Care ar putea fi problema? A mai intampinat cineva asa ceva?
Multumesc
dethave
Salut!
Cablaj intrerupt,mufa oxidata,buton de comanda defect,motoras ars. Cred ca am trecut in revista toate cauzele posibile(daca restul geamurilor functioneaza).
Ma vor mai completa colegii.
audiofilu'
La o alta masina (alta marca) am gasit o lamela indoita la mufa conectoare a butonului dreapta. Nu e vorba de Laguna dar ca si in cazul tau nu mergea actionat nici din stanga nici din dreapta.
katalin279
salut,
poate cineva sa-mi spuna cum e normal sa mearga geamul la sofer?
la mine merge doar in trepte, cel din dreapta merge de sus pina jos daca tin apasat... la fel si cele din spate.
espacern
Citeste pe forum despre initializarea geamurilor.....si aplica!....asta daca nu cumva este vreun obstacol pe traseu care franeaza.
katalin279
merci de info dar sincer nu stiu cum functioneaza functia search ca eu nu gasesc ...poate altadata
anyway...proaspat posesor de masina din semnatura si inca caut "bubele" care sunt destule.Le iau pe rand in functie de gravitate
amortizoare fata, frana de mina electrica, turatie marita la ralanti si altele mai marunte printe care si geamul stg fata
audiofilu'
Pentru initializare geam: cobori complet geamul apoi tii vreo 10-20 de secunde (sa fie mai multe) tras de buton in sus. Nu mai retin daca asta o faci la inceputul cursei de ridicare sau la final. Cert e ca uneori merge jos, alteori sus, depinde cum si cat tin ridicat.
katalin279
Multumesc pt ajutor a fost mai simplu decat ma asteptam...
Ocviuss
Va salut ! Am o problema cu geamurile electrice la o Laguna 2.2
Din 2002 merge doar cel din dreapta fata ...în rest nici măcar
ledurile de la butoanele de acționare (nici de pe panoul de la șofer
nici de la fiecare ușa ) nu funcționează ...Am verificat siguranțele și
mufa de la panoul de comanda de la șofer și pare ok
Poate fi ceva eroare din calculator sau e vreun releu de protecție pe undeva ?
mars
Daca 15 ani nu a contat treaba asta, acum ce rost mai are blink.gif? Sau vrei sa spui altceva wink.gif?
b06fcn
Cred ca zice ca masina e din 2002
mars
'zdai seama ca m-am prins (e si in semnatura), dar nu puteam rata ocazia, la cum a scris rofl1.gif.
Ocviuss
QUOTE(mars @ 9 Apr 2017, 17:25)
'zdai seama ca m-am prins (e si in semnatura), dar nu puteam rata ocazia, la cum a scris rofl1.gif.
*


Mulțumesc oameni buni ...aveam nevoie de un sfat ...daca mi-l puteți da apreciez
Masina e din 2002
Eu abia ce am cumparat-o și nu mergeaU geamurile decât cel de la pasager ...
Multumesc oricum
Ocviuss
Revin cu o completare ...lipsește motorașul cu tot cu
macara ...geamul e oprit sa nu cada cu doua bucăți de
polistiren ...Am rezolvat misterul ...acum urmează sa găsesc ansamblul
și sa îl montez
Mihai109
Toata problema cand nu functioneaza geamurile cand au motorasul bun este de la panoul de comanda . acela fiind cel de la sofer cu cele 4 geamuri electrice
boeru_laurentiu
Am si eu o problema la geamul stanga spate..., functioneaza , insa cand ajunge la capatul cursei in pozitia sus, scoate un cârâit de zici ca se rupe ceva acolo . Intrebarea mea este : merge reparata cumva , sau trebuie inlocuita toata macaraua ?
audiofilu'
Reparatie, piesele din plastic.
valentin07
Am si eu o problema cu geamul din fata dreapta , iarna coboara foarte greu in reluare chiar si vara ceva mai rapid dar nu la viteza normala, care ar fii problema?
siriteanu
salut,
are cineva idee unde pot gasi un kit reparatie macara stanga spate pt o laguna 2 din 2006 ?
audiofilu'
ebay.
SMDANDY
Salut! Nu am terminat cu problemele anterioare că deja altele apar. Ieri, marele EU m.am apucat sa repar macaraua geamului stânga față. Toate bune și frumoase până când am descoperit că în locul piciorușelor de plastic de la rola macaralei erau înlocuite de negrese. Oricum prin ingeniozitate am reușit să.l repar. Mă apuc eu de montat tot mecanismul la loc și zic sa probez geamul. "Mergeee!" strig eu și încep sa conectez și restul mufelor. Când am ajuns la mufa pentru geamurile din spate, mare mi.a fost surpriza când a făcut flama la mufa și geamurile spate nu au mai mers nici de la panoul șoferului nici de la butoanele din spate (le uitasem și deschise),cele din fața încă funcționează(intre timp a eșuat și invenția mea radmasa.gif ),m.am apucat sa verific siguranțele și totul este în regulă.

Întrebarea este următoarea: Ce s.a întâmplat și cum pot sa repar fiindcă geamurile au ramas deschise și tare îmi este că va începe sa ploua cat de curand?

Mulțumesc anticipat!
audiofilu'
Am observat ca geamul stanga spate nu raspunde la comenzi. Daca dau comanda din panoul soferului se aude un scurt clic dar daca apas butonul stanga spate nu se aude. In ambele cazuri nu se misca nimic. Nu stiu ce este, am demontat panoul portierei, totul pare ok. Cum verific motorasul? Sau ce ar trebui sa verific pentru a incerca sa depistez elementul defect?
Celelalte geamuri merg bine.
audiofilu'
Nici nu aveti idee cat a durat pana s-a depistat problema... un fir care era probabil in scurt, in manunchiul din fire din portiere, la o bucla facuta din fabrica prea stransa. Obiectiv nu se vedea absolut nimic, noroc ca omul avea un aparat care depista unde e firul intrerupt, a mers pe traseu si a vazut.
Motorasul ok, acum e ca nou tot.
gabize
Geamul stanga-spate se închide cu zgomot și nu decuplează motorașul, dacă țin ridicat de buton el tot cloncăne în legea lui. Nu risc să-l cobor de tot și să nu-l mai pot ridica, că plouă și am nevoie de mașină zilele astea.
Or fi defecte renumitele piese albastre ce se tot vând la kil pe forum? Curios că defecțiunea a apărut la un geam folosit extrem de rar, spre deloc.
Merci!
OVIDIUS
Exact aceeasi problema o am si eu. L-am lasat asa. Nu prea sta nimeni in spate. Daca ma intrebi pe mine, mai greu se strica alea folosite frecvent.
maryus_maryusss
Cu timpul se usucă vaselina care unge angrenajele si se strică macaraua ,mai ales la geamurile folosite rar.Se rupe orice piesa de plastic nu doar cele albastre.
MrGii
QUOTE(gabize @ 6 May 2019, 10:58)
Geamul stanga-spate se închide cu zgomot și nu decuplează motorașul, dacă țin ridicat de buton el tot cloncăne în legea lui. Nu risc să-l cobor de tot și să nu-l mai pot ridica, că plouă și am nevoie de mașină zilele astea.
Or fi defecte renumitele piese albastre ce se tot vând la kil pe forum? Curios că defecțiunea a apărut la un geam folosit extrem de rar, spre deloc.
Merci!
*




Cel mai bine e sa dai jos panoul si sa vezi despre ce este vorba. Geamul stanga spate nu are acele piese albastre. Este doar un plastic ce vine in varful unui "cablu spiralat" care este ridicat de fapt de o roata cu niste dinti actionata de motor. Banuiesc ca acea roata s-ar putea sa fie uzata, este doar o parere

Eu am scapat oarecum usor, s-a rupt acea piesa din plastic din varful cablului. Am schimbat.o si e ok acum.

gabize
Aveti un tutorial de demontare a fetei de usa?
MrGii
Nici nu e nevoie. Ai 3 suruburi, 2 in partea de jos la panoului si unul in maner. Partea putin nasoala e ca panoul este lipit cu un cheder ceva, un fel de mastic. Eu am avut norocul sa ramana lipit de usa si nu de panou.

Dupa ce ai desprins (cel putin eu mai intai am desprins partea de jos) trebuie sa ridici putin sus, are o clema metalica in partea superioara, Dupa ce ai desprins panou deconecteaza mufele, desfa clipsul de la maner, acolo este cablul care deschide usa o data tras, scoate si becul de jos prin rotire si aia e.
gabize
tnx, sa treaca ploile si incerc.
maryus_maryusss
Așa arată macaraua spate dreapta L2 defectă.
Petsan
Salut. Am o laguna 2 din 2005 și am o problema la geamul dreapta față, nu mai coboară...am verificat macaraua, motorașul...sunt funcționale..am făcut proba și cu alte butoane și tot nu merge...aveți vreo idee de la ce poate fi? In sus se aude motorașul cum acționează.
AdR!@N
Problema este la consola de comanda a geamurilor de pe usa sofer. La butonul aferent geamului dreapta apare o lipitura rece (contact imperfect).
Ori mergi cu el la un electronist si il repara, ori cauti alt set de butoane identice (sa nu fie cele cu impuls). Poti inlocui doar ansamlul butoanelor pentru geamurile fata, nu trebuie toata consola.
Petsan
Mulțumesc. Încerc mâine
iuli23
Salut. schimbat pe fata ambele macarale ( inclusvi rezolvat problema cu lipitura care nu imi permitea deschiderea geamului la pasager ) Macarale noi. Am momente in care geamul de la sofer nu coboara ori coboara 1 cm si apoi se blocheaza (ma lasa doar sa-l ridic) ori nu coboara deloc. Am avut momente in care cand apasam sa-l cobor el urca. Incercat si cu alt set de butoane si la fel. daca vin a 2-a zi la masina ori am norocul sa mearga ori nu. De unde ar mai putea fi problema. M-am uitat in mufa si arata ok. Sa fie din ea sau din alta parte?
ro_btz
Uneori am impresia că e vie, la mine geamul din dr nu mai urcă, doar coboară. … peste vreo două zile o să-și revină, a mai făcut asta 052.gif
ro_btz
Problema cu geamul care nu coboară sau nu mai urcă, sau urcă sacadat, după ce am cumpărat o grămadă de butoane de pe aliexpress, după ce am schimbat motor și macara geam dr (am rezolvat temporar problema, geamul urca și cobora dar după câteva luni iar cobora sacadat) am aflat că soluția e banală și simplă. Dacă țin apăsat în jos sau sus (după caz) își revine. Deci dacă ajungi aici că ai probleme cu geamul prima dată încearcă varianta asta: dacă geamul doar coboară și nu mai urcă, îl cobori de tot apoi butonul trebuie să fie ținut 3-4 sec la fel faci și dacă merge sacadat. Drumuri bune biggrin.gif
shtefan77
Salut

Postez aici problema rezolvata dupa multi ani de cautari. Pe scurt, ca mai toti care au avut probleme cu geamul stanga fata la Laguna 2, am avut si eu aceasta problema. In prima faza cablu plus piesa albastra rupta apoi dupa reparatie iarasi piesa albastra rupta, apoi dupa inlocuire macara iarasi piesa albastra rupta.
Asa cum am banuit in marea majoritate a cazurilor la macaraua cu impuls, vinovat pentru defectarea sistemului (cablu rupt , piese fixare geam rupte) este modulul TEMIC (cel de pe motoras). Din ce imi dau seama, desi nu am gasit nicaieri pe net, exita o defectiune in care acest modul nu mai citeste corect curentul care trece prin motor si atunci se aplica o forta mult mai mare decat ar fi necesar , forta care in timp duce la defectarea pieselor mai slabe din sistem.
Dupa multi ani de cautari am inlocuit macaraua stanga fata si mi-am dat sema ca a mea de fapt nu a functionat niciodata corect. De fiecare data cind ajungea la capete ziceai ca da sa rupa usa.
Eu personal nu am reparat acest modul ci am inlocuit cu o macara completa din dezmembrari.
Am gasit foarte multe postari cu defectiuni ale modulului TEMIC in care acesta se defecteaza si nu furnizeaza suficient curent, astfel incit geamul nu se ridica corect sau coboara in loc sa urce dar nicaieri acest caz in care acest modul defect distruge macaraua aplicind o forta mult prea mare.
Am vazut multe postari in care macarale reparate s-au defectat la scurt timp solutia fiind o noua inlocuire a piesei defectate ...aceasta e doar o solutie temporara pentru ca cu siguranta se va defecta din nou.
O macara cu impuls care functioneaza corect trebuie sa se opreasca atunci cind intimpina o rezistenta relativ mica (mana pusa pe geam)... in caz contrar ...daca da sa prinda mana in geam cel mai probabil modulul TEMIC e defect si solutia este in primul rind inlocuirea acestuia.

Cel mai probabil acesta defectiune se aplica si la alte modele/marci care au sistem similar Laguna 2.
Sper ca aceasta postare va ajuta pe cineva.
audiofilu'
Ieri mi s-a rupt dupa multi ani piesa de plastic de la macaraua stanga spate. Pentru fata am de rezerva, pentru spate am luat acum, o schimb luni.
Sina era uscata, geamul neutilizat de cativa ani, e imposibil sa nu crape la un moment dat.
Preventiv, cand se dau fetele de usi jos, se poate aplica o vaselina pe sine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.