Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cheie nefunctionala - problema...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
ionutcosmin
Salut,

Am incercat sa gasesc in topic-urile vechi raspunsul, dar nu am reusit. In cazul in care fac spam, va rog sa ma redirectionati la ce trebuie.

De curand am achizitionat un twingo din 1999 1.2 benzina pentru sotia mea si am urmatoarea problema:
Masina a venit cu 2 chei auto, una din ele functioneaza in acest moment, dar daca ma lasa si cea buna, inseamna ca nu mai pot pleca cu masina sub nici o forma. E modelul de chei ce transmit prin infrarosu.

La cheia problema am schimbat si bateriile, si tot degeaba.

Daca poate cineva sa-mi spuna ce e de facut - fac o cinste smile.gif

Multumesc,
Ionut.
[attachmentid=1628049999]
azaghorth
Cea mai simpla metoda de verificare (si in general pentru orice telecomanda cu infrarosu) e sa pui telefonul mobil pe camera foto si apesi pe butonul cheii,orientata spre obiectivul camerei foto.
Pe ecran o sa vezi LED-ul palpaind (daca cheia merge).
Daca merge asta inseamna ca , cheia functioneaza dar posibil sa n-o recunoasca masina.
Daca LED-ul nu palpaie,trebuie desfacuta cheia si inspectat putin,posibil sa ai lipituri reci sau componenta defecta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.