Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Camera video marsarier
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
dave06ZED
Salutari.
Acuma am cautat o camera video marsarier care este compatibil cu Renaulturile noastre , care se monteaza in locul unei lampi de marsarier si se leaga la un player aftermarket.
Costul acestei camere este 130 de lei , care se gaseste pe diferite siteuri de diferiti vanzatori
Intrebarea mea este , daca aceasta camera isi merita banii .

Poza atasata este camera gasita de mine .
Crozbi
Da nu este rau...ai grija la montaj sa nu apara complicatii, mergi la cinvea care se pricepe, e buna cand parchezi sa vezi gardulete, stalpi etc. sa ne anunti ce ai facut, si ceva poze smile.gif
cosmin_angh3l
Si eu as vrea sa imi montez o camera la un megane 3 cu navigatie originala si senzori parcare dar nu stiu ce sa cumpar ca sa fie compatibil. Eu am tom tom live si nu am camera iar megane 3 facelift,care au aceeasi navigatie,au venit cu camera. ma poate ajuta cineva cu o parere?
dave06ZED
@cosming_angh3l trebuie sa vezi , daca ai iesire din casetofon mufa pentru RCA.
@Crozbi - nu ii mare complicatie , singura problema este ca ii iarna si foarte usor poti sa rupi toate clemele posibile.Am sunat furnizorul acestei camere si a zis ca este compatibil doar cu Renault Laguna 2 Grandtour ( combi ) asa ca mi-a oferit un alt tip de camera video , care este bagat in suportul pentru numarul de inmatriculare , care arata si mai bine si din cate am citit are acelasi specificatii , doar pozitionarea ii diferit ( si o gaura in plus pentru fire ) . Ma mai gandesc daca ma apuc sa il montez , de comandat il comand , dar mi teama ca imi rup clemele pe frigu asta.
cosmin_angh3l
iesire rca din casetofon sau de la display navigatie?
dave06ZED
Pai din casetofon ar trebui in mod normal.
Dar cauta modelul unitatii tale sa vezi o specificatie exacta
alt1111
salut! eu am cumparat o navigatie universala pentru o laguna 2 (an 2002). si am primit cadou o camera de genu celei din poza din topic. problema este ca nu stiu sa o montez... am facut poza la cablurile care au ramas libere si la camera. daca ma poate indruma cineva smile.gif
Gelula
Salut, cablul scurt se leaga la becul de marsarier rosu pe plus negrul pe masa iar mufa rosie de alimentare se conecteaza cu mufa rosie de la camera, cablul lung(video) se conecteaza la capatul dinspre camera cu mufa galbena RCA cu mufa RCA de la camera legand cablul rosu tot pe plusul de la becul de marsarier iar celalalt capat se conecteaza la navigatie cu mufa RCA pe mufa galbena cu video in( cred ca e cea din mijloc -nu se vede clar din poza) iar firul rosu se leaga cu firul roz pe care scrie reverse. Bafta !
alt1111
QUOTE(Gelula @ 14 Dec 2016, 00:05)
Salut, cablul scurt se leaga la becul de marsarier rosu pe plus negrul pe masa iar mufa rosie de alimentare se conecteaza cu mufa rosie de la camera, cablul lung(video) se conecteaza la capatul dinspre camera cu mufa galbena RCA cu mufa RCA de la camera legand cablul rosu tot pe plusul de la becul de marsarier iar celalalt capat se conecteaza la navigatie cu mufa RCA pe mufa galbena cu video in( cred ca e cea din mijloc -nu se vede clar din poza) iar firul rosu se leaga cu firul roz pe care scrie reverse. Bafta !
*



Mulțumesc frumos smile.gif o sa las un reply dacă reusesc!
ph 25 BET
exact aceeasi camera o am si eu dar mie cea mai mare problema mi se pare trasul firului de plus de la lampa de mers inapoi fiindca aceasta se afla pe hayon iar camera ma gindeam sa o montez undeva in bara spate.
stie cineva pe unde vine cablajul cu firul de plus de la marsarier si ce culoare are firul?
in mufa care vine in lampa am vazut ca e negru cu un pic de portocaliu...si ma gindeam sa il caut undeva pe traseul de pe caroserie dar nu stiu unde sa il caut exact..
BigDaddyAdy
Salut,
Am luat si eu o navigatie chinezeasca si a venit cu camera de marsarier. Am facut un test "la rece" cu camera, conectata cum a scris Gelula mai sus. Functioneaza perfect.
Exista o problema totusi:
In partea cu navigatia, in momentul in care leg firul roz de la navigatie cu cel rosu de pe cablul lung care vine de la camera, se activeaza automat camera. Deci, aceste doua fire trebuie trecute prin contactul de marsarier.
Unde gasesc prin bord un fir care sa duca la acest contact?
Altfel ar trebui sa trag fir separat direct de la contact.
Am gasit o schema electrica pe net unde e marcat un fir care ar trebui sa duca la unitatea de asistenta la parcare (senzori de parcare). Dar pe unde ar trebui sa gasesc asta? Are cineva idee?
Multumesc.

18 Feb 2017, 22:48:
Apropos, camera am montant-o in rombul de la hayon, iar firul l-am tras prin interior pe sub plafon pe unde sunt chederele. Urmeaza maine sa leg si alimentarea la cablul de alimentare de la lampile de marsarier.
BannedHost
daca ai senzori din fabrica vezi la buton daca nu cumva ai un fir care are semnal la cuplare....
BigDaddyAdy
Nu am senzori din pacate.
ph 25 BET
din cite tin eu minte la mine a venit cablul lung cu cite o mufa galbena la ambele capete si cite o bucatica de fir rosu la fiecare capat.
firul rosu de la capatul care se cupleaza la camera merge la plus de la marsarier iar cel de la capatul ce intra in navigatie merge la roz din mufa acesteia.
BigDaddyAdy
Gata, am reusit.
Nu trebuie trecut prin contactul de cutie. Cand bag in marsarier se alimenteaza firul rosu de pe cablul lung si se activeaza camera. Alimentarea am luat-o de pe una din mufele de la lampile de pe hayon.
stefandan
BigDaddyAdy, cum ai reusit sa fixezi (ancorezi) navigatia 2din in bord - ai demontat bordul pentru a o fixa cu surub de traversa din spate? Am comandat si eu un player 2din si nu stiu cum sa o fixez.
Am o Laguna Grandtour din 2001.
audiofilu'
In prezentarea camerei se mentioneaza ca este compatibila cu Fluence (2009-) Modus (2007-2012) Snenic II (2003-2009) Espace IV (2003-) Laguna II Grandtour (2000-2007).
Nu e ok si pentru Laguna 2 hatchback? Sau problema este ca fiind pozitionata prea jos la hatchback nu prea are ce arata?
dave06ZED
Salut. Nu am comandat pana la urma aceasta camera , pt ca tipul , fiind vanzatorul a spus ca nu este compatibil pt hatchback.Nu stiu care ar fi diferenta ...nu cred ca ar fi diferenta de marime a lampilor pt numere.
Dar mai este un alt tip de camera care are acelasi specificatii cu modelul de mai sus ..singura diferenta este ca e montata pe suportul de la nr de inmatriculare .
audiofilu'
Logic ar fi ca nu e compatibila pentru hatchback din cauza pozitionarii mult mai joase a lampilor, ar filma prea jos (fata de grandtour).
S-ar putea conecta la ecranul navigatiei?
dave06ZED
Pai daca navigatia are iesire Video atunci poti sa conectezi.
audiofilu'
Eu nu am si de aia intreb, poate pun...

<span class='edit'>14 Apr 2017, 10:29:</span>
Din cei care au navigatie, nimeni nu stie daca se poate urmari pe ecran imaginea preluata de o astfel de camera?
Sau in marsarier apare vreo avertizare grafica pe acel ecran?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.