Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Activare senzori parcare megane 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
alexrosu0589
Am o intrebare pentru cei care si-au montat sau stiu despre cum sa fac sa activez senzorii de parcare la un megane 3, 2010,
In partea stanga a volanului, pe panoul unde sunt botoanele de imtensitate lumini bord, inaltimea luminii la faruri si buton de dezactivat esp, mai este un locaj pt inca un buton(buton senzori parcare,parca), am scos panoul si am vazut ca are mufa bagata , dar nu am butonul fizic(deci posibil sa fie cablat, cel putin pana in panoul de sigurante, sau asa ceva)
Vreau sa stiu, daca voi comanda acel buton si un set de senzori, poate gasesc originali, cum pot sa cablez si unde sa cablez senzorii pentru a fi functionali?
silvanu96
Cel mai ieftin este sa cumperi un set de senzori de la Metro sau Sellgros cu 100 lei, pe car sa-l montezi singur, este usor, nici nu dai bara jos, iar alimentarea se face direct din lampa de marchariere.
Daca vrei originali (parca amvazut un set pe olx) pe langa senzori mai trebuie si unitatea de comanda, cablaje ,butonul din bord, de care zici tu, iar la urma activarea functiei in calculatorul masinii. Mai complicat si mult mai scump.
malaimalait
Salut...am senzori parcare originali cu instalatia electrica si buton ,am si unitatea senzori parcare
Tel 0731103300
Se vand si separat
IonutGligan
atasat gasesti ceva instructiuni de instalare senzori, nu stiu daca e exact ceea ce cauti dar am atasat ce am avut prin calculator...
balintbaiut
nu stiti care e siguranta de la senzori de parcare renault megan3 1.5 110 cp 2012 ?
Gil26
Siguranta este nr. 7 de 15A din UPC (se afla in compartimentul motor, vezi atasat), dar poate prezinta interes si schema electrica, locatiile, cablajul, mufa unui senzor de ex.
technocris
QUOTE(Gil26 @ 18 Apr 2021, 12:42)
Siguranta este nr. 7 de 15A din UPC (se afla in compartimentul motor, vezi atasat), dar poate prezinta interes si schema electrica, locatiile, cablajul, mufa unui senzor de ex.
*




Buna ziua, la un Megane 3 2012 ,benzina , a avut un accident usor bara far sparte , senzorii de parcare nu functioneaza , am verificat cablaj, senzori par ok , siguranta e ok dar nu merg , masina are senzori fata/spate , trebuie sters faultul ?, mentionez ca a mers cu masina pana a fi reparata cu un senzor deconectat ! Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.