Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot ciudat in frana de motor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Liquor77
Salutare,
Se aude ca si cum ar fi dus un rulment, cand ies din cuplu si merg in frana de motor. Problema e ca atunci cand o scot din viteza, liniste si pace.
V-ati confruntat cu aceasta problema?

Ms
z_fdd bacau
nu am patit asa ceva, dar daca face doar cand e in viteze...vreo problema la cutia de viteze? blink.gif
Liquor77
Am mai cititit cateva variante pe net pe alte forumuri, cum ca ar fi de vina sabotii de cauciuc care sustin motorul. Intradevar, ai mei sunt destul de uzati, insa, nu stiu care ar fi explicatia sunetului produs...
In fine, voi cere parerea unui mecanic si revin.
Ms.
z_fdd bacau
nu stiu cum e la dci, dar la mine stiu ca sunt 3...unul sub baterie, unul langa joja de ulei si celalalte sub masina, la cutie, unde vine prinsa toba intermediara in catalizator

daca te descurci singur, poti verifica vizual suportii, dar nu ar strica parerea unui mecanic bun
RazvanF
Ceva la cutie, de regula vre-un rulment, asta in cel mai rau caz, in cel mai bun caz sa nu fie de la planetara dreapta, parca aia are un rulment de sustinere pe traseu, pana in roata.
Cati km ai? Ai schimbat uleiul cutiei?
Liquor77
Am 201.000 km.
Nu am schimbat inca uleiul cutiei de viteze.
Merg maine la mecanic sa-mi schimb sabotii si discurile de frana si o sa arunce un ochi si la aspectul asta.
Nu ma deranjeaza zgomotul pentru ca nu se aude tare, insa, sa as vrea sa stiu care-i problema din timp sa nu dea in altele.
Ms.

18 Oct 2016, 08:32:
M-am intors de la mecanic. Se pare ca de vina este rulmentul de la planetara intermediar.
Problema este ca acest rulment nu se gaseste nicaieri separat, ci doar la pachet cu planetara. Aiurea. A mai patit cineva asa ceva?smile.gif
espacern
Se gaseste rulment separat....cauta pe net dupa codul inscris pe el.
Schimbul rulmentului implica demontarea tripodei.....asa ca mai bine cauti o planetara SH buna........si faci schimbul/montajul!
alexgeogabriel
Trebuie sa o demonteze intai:)) Dar il rogi pe mecanic sa o desfaca, faci poza la rulment si gata, ti-o monteaza la loc, asta daca el nu vrea decat sa iti comande planetara toata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.