Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sistem multimedia Kadjar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
Pages: 1, 2
Dragd
Salutare, deschid acest topic referitor la calitatea sistemului de sonorizare din Kadjar, deoarece am intampinat cateva probleme si doresc sa aflu daca se regasesc si pe alte masini/versiuni sau am doar eu ghinion, de asemenea vreau sa aflu si parerile voastre despre calitatea sunetului din Kadjar indiferent de echipare.
Detin un Intens achizitionat in Dec 2015, de care in principiu sunt multumit, cu plusurile si minusurile de care s-a tot vorbit aici. Referitor la sistemul de sunet (care nu este Bose), il consider de o calitate slaba, plus faptul ca si montajul aduce minusuri importante calitatii sunetului.
Mai exact, sistemul pare a nu fi capabil sa redea anumite sunete (mai ales pe inalte) se aud zgomote "paraituri" (de genul celor care se aud la discurile de vinil uzate). Zgomotele nu sunt puternice insa se pot distinge daca esti atent si se intampla doar pe anumite melodii (in general cu sunete inalte) Sunetul acesta se aude chiar data sursa este radio sau USB pe care in principal am muzica in format flac.
O alta MARE problema intampinata a fost cu zgomotele produse de vibratiile difuzoarelor in portierele fata. Mai ales pe anumite frecvente de bass plasticul ce imbraca portierele fata (chiar deasupra difuzorului), vibra si se atingea de interiorul metalic al usii. Am fost cu masina in service, initial mi-au spus ca ar fi difuzorul pe care l-au schimbat insa problema a persistat. Am mers din nou cu masina in service si i-am rugat sa lipeasca niste bureti chiar pe zona de unde se auzeau zgomotele cum ziceam chiar deaspura difuzorului pe interiorul captuselii de plastic a usii, lucru care a facut ca zgomotele sa inceteze insa nu in totalitate (probabil ca mai sunt zone in care se ating componentele protierei insa pot "trai" cu zgomotele astea). Fenomenul se intampla la ambele portiere fata, cel mai deranjant fiind la portiera din stanga pe care am "rezolvat-o" dupa cum am povestit mai sus. Un aspect de mentionat, este ca volumul nu l-am dat niciodata mai mult de 50%, in general fiind setat undeva intre 25-35 % din putere.
Astept si parerile voastre,
Multumesc!
reddog76
Eu am BOSE si pe langa faptul ca este vorba despre un sistem premium, modul cum sunt montate toate cele 7 difuzoare, pot sa spun ca este fara repros. Pot sa dau muzica la volum maxim, si nu am nici cele mai mici zgomote parazite din portiere sau din restul tapiteriei. Se aude impecabil, fara nici cel mai mic repros.
Despre sistemul audio standard, nu stiu ce sa spun.
PeRuZzI
La mine sistemul se aude bine, da nu e premium dar se aude bine. Nu am pocnituri sau zgomote ciudate
mateipaul25
Si eu am Intense, dar nu am sesizat zgomote deosebite in boxe, nici vibratii ale plasticului. Un singur lucru ma scoate din sarite, atunci cand iei un damb, groapa sau ating din greseala USB-ul se deconecteaza.
Dragd
Salut, pentru cei din Bucuresti incercati pe Dance FM si ascultati muzica ceva mai mult, aici am intalnit cele mai multe vibratii mai ales pe melodiile unde bass-ul este mai pregnant.
@mateipaul25 incearca un USB Stick mini (seamana cu receiverul USB de la un mouse wireless), sta foarte bine in portul USB chir si daca-l atingi, eu asa am si nu am avut probleme sa se deconecteze si nici nu-l ating des cu diversele obiecte pe care le pun in locasul de langa USB-uri datorita dimensiunii mici.
Hectic
Dupa ce am citit postul tau mi-am dat seama ca e o idee foarte buna acest mini stick usb si mi-am comandat si eu un Kingston DataTraveler Micro 16 GB la 25 de lei.
hunter2016
Multumesc Dragd!
Am avut aceiași problema ca tine si am rezolvat prin montarea unui burete in interiorul usii din stanga!!!
Hectic
As vrea sa stiu daca si-a montat cineva difuzoare Focal Music Drive pe Kadjar si daca se aud mai bine decat cele stock la care sunetul mi se pare ca e cam "infundat". Difuzoarele le-am gasit in lista de accesorii la 314 lei perechea.
Dragd
Tare ma tem ca slaba calitate a sunetului nu este doar de la difuzoare, ci intregul sistem e slab, asa ca nu vreau sa risc sa dau alti bani pe difuzoare si calitatea sa ramana la fel de slaba, sau imbunatatirea sa fie insesizabila, incat sa nu merite investitia. Oricum, daca decizi sa schimbi difuzoarele, asteptam feedback. Merci!
kriprii
@Hectic: de ce sa cumperi boxele de la ei cand poti sa pui ce boxe doresti tu (mult mai bine la pret si mai calitative)?
Hectic
Am renuntat sa mai schimb boxele. M-am obisnuit cu cele stock.
romeo_id
muzica stock de pe kadjar mi se pare super ok... zbarnaie usa fata stanga dar nu e ceva grav...

playerul are ceva momente cand isi diminueaza temporar volumul, cred ca interfereaza cu ceva sau din cauza bluetoothului si uneori parca se aude un carait... in rest eu sunt foarte multumit, mult mai bine decat muzica stock de pe noul sportage sau noua suzuki vitara (atat am avut comparatie)
ncristi
Mulțumit de ce au pus din fabrica smile.gif
Ultimul lucru pe care mă gândesc să-l schimb este sistemul este audio.

Momentan caut sa rezolv problema cu jantele de iarna si senzorii de presiune...asta chiar mă frământă biggrin.gif
cristi_flk
Sunetul este ok, dar nici eu nu am pretenții în acest domeniu. Singura chestie deranjantă este că atunci când descui mașina și intru în ea se aude un bâzâit scurt în boxe de circa 2-3 secunde. Posibil să aibă și alta sursa zgomotul dar nu am idee ce altceva l-ar putea produce.
Marian Constantin
Si mie mi se pare OK.
Doar vibratia oglinzii este amuzanta. smile.gif
romeo_id
chestia cu vibratul oglinzii interioare s-a rezolvat la mine după ce am schimbat parbrizul. Au dezlipit-o aia si au relipit-o. Nu mai vibreaza de la bas.
Marian Constantin
QUOTE(romeo_id @ 17 Aug 2017, 19:49)
chestia cu vibratul oglinzii interioare s-a rezolvat la mine după ce am schimbat parbrizul. Au dezlipit-o aia si au relipit-o. Nu mai vibreaza de la bas.
*


Acu' ma duc sa il sparg! smile.gif Ei, nu e chiar asa de deranjant ... doar amuzant, mi se pare si mie ca am jdemii de watts.
romeo_id
Eu luasem o piatra pe autostrada...
Andreea91
Referitor la bazaitul scurt care se aude in boxe cand deschizi masina, acest bazait a aparut si la mine in ultimele 2 zile. Masina are aprox o luna jumate, dar la inceput nu s-a auzit acest bazait. Il aud de 2 zile incoace si e un pic deranjant.
voinic
La mine, zgomotul este prezent din prima zi doar ca sursa nu sunt boxele. Se aude din zona centrala a bordului. Eu banuiesc ca sunt clapetele de directionare a fluxului de aer ce revin pe pozitii.
Poate cineva confirma sursa zgomotului? Boxe sau altceva? S-a intervenit la sursa si zgomot eliminat?
romeo_id
e un zgomot gen cârâit? tot timpul aveam impresia ca e de la instalatia de ventilat...
voinic
Da, acesta este. Se aude 2-3 secunde dupa deschiderea portierei (am vazut ca nu conteaza care).
Din cei trecuti deja prin unitatile service, ce sustin "expertii" dry.gif ?

Daca se confirma ca acest zgomot nu provine de la sistemul de sonorizare, poate deschidem un topic dedicat pentru identificare.
Dragd
Si la mine se aude, nu de fiecare data cand deschid usa, dar destul de des. Dupa cateva luni, am inceput sa ma obisnuiesc, nu mai e deranjant. Si da, sursa pare a fi sistemul de sunet.
Referitor la postul meu de la inceputul topicului, inca mai aud paraiturile din tweetere pe anumite melodii, insa m-am obisnuit si cu ele...asa ca mai asteptati cateva luni si totul se rezolva smile.gif.
Avani
QUOTE(Dragd @ 21 Aug 2017, 11:06)
[...]Dupa cateva luni, am inceput sa ma obisnuiesc[...]
[...] insa m-am obisnuit si cu ele[...]
*


Asta e cheia fericirii cu un reno. Cu timpul iti dai seama ca anumite chestii nici nu mai trebuie bagate in seama, ca ... te-ai obisnuit. La inceput, cand le descoperi, ramai cu pitici pe creier, insa in timp, le mai treci cu vederea.
romeo_id
Mie mi se pare ca acel carait vine de la tubulatura de ventilatie. E vreun motoras care-si face initializare, ori o clapeta... Nu cred ca e sistemul de sunet. Sunetul respectiv e atat de isignifiant incat nici nu merita sa intrebi 'mesterii' de la renault.

Cu anumite zgomote de acomodezi foarte usor, cu altele nu prea. Recent am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare. Masina de 1 an si un pic vechime facea zgomote ca o masina de 15 ani, mai aveam un pic si o luam razna.
Kadjar62
cei care aveți în dotarea cazanului, navigație, setați ,,Vehivu'', apoi ,,Setări utilizator'' pentru a avea acces la diferite reglaje. Atunci când intrați cazan vă întâmpină două ecrane cu o animație la volan apare efigialui și pe navi aopare R -LINK împreună cu acel sunte de 2-3 secunde, umbând la reglaje putei să scăpați de acel sunet deranjant dar implicit și de scurtul fond melodios de întmpinare care este in consonanță cu cele două imagini.Acolo am umblat și am scăpat de acel sunet deranjant, dar să nu vă aventurai să umblați și la alte setări că vor trebui resetate mă rog după dorința fiecăruia. PE ACEASTĂ SETARE UNII AU CHIAR ȘI CONTROL ACTIV DE ZGOMOT. Sper să vă ajute ceea ce v-am scris. Toate bune !

5 Oct 2017, 10:51:
scz -Vehicul
ncristi
QUOTE(romeo_id @ 20 Aug 2017, 21:20)
e un zgomot gen cârâit? tot timpul aveam impresia ca e de la instalatia de ventilat...
*



Am și eu ceva de genul asta ....foarte firav și se aude doar când mașina este zdruncinată bine (piatra cubica ). L-am ignorat crezând că este ceva prin mașina. Oricum este firav și clar nu merita desfăcut bordul (lucru care probabil s-ar întâmpla dacă reclami in service).

Daca descoperă cineva ceva sa anunțe biggrin.gif
Johnk
Bună seara. Am și eu o problema cu o navigație chinezeasca pe care am montat-o acum vreo 3 zile.
Nu îmi funcționează comenzile de sub volan(cele de volum, radio s.a.md).Cel care mi l - a montat spune ca lipsește un cablu și ca pt acele comenzi vin ceva cabluri analogice, chinezul îmi spune ca e din meniu și ca să dau ceva factory reset la canbus.Comenzile de pe volan funcționează doar cele de sub volan nu. Aveți idee care ar fi de fapt problema?
PS - navigația e foarte mișto iar sunetul e infinit mai bun decât ce era de fabrica. Neașteptat de bun.
gabi12you
Johnk, poti te rog sa-mi spui si mie ce navigatie ti-ai montat?
Ma bate si pe mine un gand.....
Johnk
#Aliexpress RON 1,145.02 | 9" 4G RAM 2.5D IPS 8 CORE Android 9.1 Car DVD Multimedia Player GPS For Renault Kadjar 2015 2016 2017 car radio navigation WIFI
https://a.aliexpress.com/_dY72V2a

Asta am pus-o. Eu sunt foarte mulțumit pana acum, cu excepția faptului ca nu merg comenzile de sub volan. Sunt aproape sigur ca nu este montata corect. Am tot vorbit cu chinezul, care apropo a fost foarte ok și tind sa cred ca nu este bine pusa. O sa ajung la cel care a montat o, peste 2 zile sa verifice din nou.
zahariagelu
Si eu am montata o unitate asemanatoare, de la alt producator chinez, de doi ani.
Functioneaza perfect, inclusiv comenzile din spatele volanului (volum, mute).
Conform datelor prezentate de chinez, dry.gif in cazul tau, se pare ca unitatea nu vine cu cablu canbus, cel care face legatura cu comenzile masinii.
Acest fapt rezulta si din imaginea ce prezinta spatele unitatii, unde se face mentiunea in dreptul mufei nr.9 canbus cable -if have - in traducere daca au.
Si din comentariile celor care au achizitionat aceasta unitate, primul comentariu rezulta ca unitatea functioneaza perfect dupa ce, si citez - all car functions work great with the canbus coming - in traducere aproximativa - toate funcțiile mașinii funcționează excelent odată cu venirea canbusului.
Deci verifica in primul rand daca ai montat si acest cablu ce are unitatea canbus - in cazul meu o cutiuta de culore maro de marimea unei cutii de medicamente.
Johnk
Salut. Unitatea a venit cu respectiva cutiuță, tocmai de aia mi se pare ciudat ca nu merge și tind sa cred ca nu este bine montat. Dacă nu avea, nu ar fi trebuit sa meargă nici comanda de pe volan, aceea cu care răspunzi la telefon, nu?
gabi12you
Johnk, functioneaza waze pe navigatie?
Cat a fost transportul? In cat timp a ajuns?
Cu ce ai platit, cu card lei sau dolari?
Cu garantia cum faci?
Ti-am dat PM dar se pare ca nu a ajuns la tine.
Mersi anticipat
Johnk
Salut. Waze merge. A ajuns cam în 20 de zile. A venit de undeva din Cehia. Nu am plătit nici transport nici taxe vamale. Am plătit cu cardul de lei. Garanție... Nu știu exact cum funcționează dacă o sa fie nevoie. Sper sa nu fie

18 Jun 2020, 11:04:
Salutare. Am rezolvat cu navigația. Meseriașul care o montase nu bagase o mufa. Merge super acum. Toata stima pt tehnologia chineza 😀
gabi12you
Johnk cand ai timp, poate ne faci cateva poze(sau video) cu ea montata.
zahariagelu
Salut. Sa te bucuri cat mai mult timp de navigatie fara probleme.
Marian Constantin
La dracu! Eu am făcut prostia să iau mașina cu R Link și treaba chinezească nu merge instalată!

Cel puțin așa mi-a zis chinezul! 😭
Johnk
Ceva imagini cu "scula" made în China
gabi12you
Multumesc. S-o stapanesti sanatos.
atelier_strungarie
Buna seara!
Imi poate spune cineva cum se poate reda muzica de pe telefon sau USB Stick pe CD player?
Rimio de Vassur
Cred ca nu iti raspunde nimeni pentru ca nu stie nimeni ce intrebi.
Aici e zona pentru Kadjar, la care ar trebui sa ai port USB in care sa infigi stick-ul. Poate si un port pentru intrare auxiliara.
In semnatura ai insa un megane 2. La asta trebuie facut/cumparat un adaptor pentru intrarea auxiliara. Unitatea are o mufa mini-iso in spate pentru asa ceva. Se cupleaza un cablu audio de la telefon si ai muzica in masina. E un topic pe la bursa cu cineva care se ocupa de asa ceva. Prin reprezentante erau si module care puteau sa citeasca inclusiv stick-uri USB.
atelier_strungarie
Desigur am si un Kadjar
gabi12you
Salut Johnk, cum se prezinta "chinezaria"?
Imi poti spune cum functioneaza waze- le pe ea?
Adica cum se conecteaza de la telefon (android) la navigatie, prin mirror link, cablu usb, are sim si il descarci din magazin play sau bluetooth?
Stiu ca IOS se conecteaza wireless.
Unde sau la cine ai montat-o? Eu sunt din Teleorman.
Vad ca acum sunt cu android 10 cu 4 gb memorie ram si ai cadou si o camera.
Ar trebui sa se miste bine.
Multumesc anticipat.
Johnk
Salut Gabi. Sunt foarte mulțumit de chinezărie. În primul rand ca sunet. Se aude net superior fata de ce avea de fabrica. Nu am mers foarte mult cu masina în perioada asta sa ii folosesc toate funcțiile dar una peste alta sunt mulțumit. A venit cu waze deja instalat și merge foarte bine. Nu are cartela. Eu îl conectez făcând hot spot cu telefonul. De montat am fost la un atelier pentru ca m am speriat puțin când am văzut câte cabluri are dar e foarte simplu de montat fiind plug and play. Chiar la atelier uitaseră sa im bage o mufa și nu îmi mergeau comenzile pe volan. Am rezolvat o singur.
Una peste alta merita toți banii. Crede ma. Nu se compara cu mizeria aia din fabrica. Și aspectul bordului e mult mai frumos după părerea mea
gabi12you
https://m.aliexpress.com/item/1005001835808...05001835808288&
Ok multumesc. Asta intentionez sa cumpar.
Marian Constantin
Oarecum legat de subiect.
Cum arată fratele lui Kadjar, noul Qashqai la instrumentele de bord.
janos
Interesanta abordare de a arata atat turatia cat si km pe pagina de harta.
alexpslr
Sunt instrumentele de bord, în spatele volanului.
E ca la WV, Mercedes etc. Probabil ca o sa fie integrata și la Renault (nu știu dacă nu cumva e deja pe niște variante mai noi).
janos
Da, stiam asta, asa are fratele la masina lui, doar ca nu este asa pierdut in unghi.
dMihai8
QUOTE(Johnk @ 17 Jun 2020, 07:02)
Salut. Unitatea a venit cu respectiva cutiuță, tocmai de aia mi se pare ciudat ca nu merge și tind sa cred ca nu este bine montat. Dacă nu avea, nu ar fi trebuit sa meargă nici comanda de pe volan, aceea cu care răspunzi la telefon, nu?
*


Salutare. Ai pus acum ceva vreme o problema legată de cutia edc. In aceeași situație ma aflu și eu. Cum ai rezolvat-o? Mulțumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.