Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amiabila Euroins
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
anniculae
Postez pentru ca probabil sunt persoane patite care ma pot ajuta cu un sfat ca la tot ce citesc pe internet de 2 zile ma cam sperie.

Vineri pe la ora 17 am fost implicat intr-un accident destul de grav dar care nu s-a soldat cu victime.
Am oprit la o trecere de pietoni pe Bulevardul Sincai si cel din spate nu a observat si m-a lovit in plin. Eu estimez ca avea cel putin 50km/h iar eu eram oprit. Socul a fost foarte puernic, m-am sperit destul de tare.
Ambele masini sunt praf, a lui chiar pare dauna toatala, o sa postez si cateva poze.
Omul si-a recunoscut vina si am completat o amiabila la fata locului urmand daca mai e nevoie de ceva sa ne auzim la telefon.

Acum ma tot interesez cum procedez in continuare.
Am inteles ca trebuie sa sun la asiguratorul lui - Euroins si sa ma programez la o constatare.
1. E nevoie sa vina si el la constatare cu masina lui? Masina mea inca mai merge desi cam atinge toba pe jos si roata stanga spate atinge de pasaj, dar a lui a fost luata pe platforma de la locul accidentui.

2. Cum sa procedez la constatarea daunelor incat sa nu am prea mult de pierdut?
Tot citesc ca asiguratorul va incerca sa ma pacaleasca, sa ma trimita la un service agreat de ei si sa imi faca o carpeala in locul unei reparatii conforme si cu piese de proasta calitate.

3. Exista si posibilitatea sa cer o suma de bani si sa imi repar singur masina la un service ales de mine? Eu am un Megane 2 break din 2005 si tocmai ma gandeam sa o vand la anul ca sa imi iau una noua. Daca mi-ar da o suma care sa se aproprie de valoarea ceruta de mine pe masina 2500-3000 de euro as iesi probabil cel mai castigat + ca as vinde si ce imi mai ramane din ea la dezmembrari.

Eu am inceput sa imi fac o lista cu ce piese ar trebui inlocuite: Hayon complet cu eleron si bandou, luneta spate, ambele stopuri, bara cu tot cu cele 3 bandouri, intaritura de bara, planseu spate (cel in care intra roata de rezerva), toba finala, senzori de parcare, pasaj roata,

Pe langa astea mai sunt o gramada de garnituri, chedere, plastice, prinderi si multe altele probabil care nu se vad pana nu se incepe demontarea.

Daca mai observati ceva mai important din poze va rog sa imi spuneti sa stiu sa fiu atent la ce scrie pe constatarea de dauna /devizul initial.

Poze:
1- locul accidentului, dar muteasem deja masinile pe margine, nu mi-am dat seama sa fac poze inainte dar nu mai gandeam foarte clar in momentele alea.
2- masina lui, un VW golf 5
3,4 - masina mea in ziua respectiva
Restul sunt poze facute azi. Poza 8 e facuta din interior iar in Poza 9 se poate vedea si roata de rezerva care sta sa cada sub masina.
Sudsemnatu
1. Da, de obicei asiguratorul cere asa ceva sa vina ambele masini la constatare. Suna si vezi exact, ce cere. La asa daune mari eu as fi mers la politie, dar e ok si amiabila, stai linistit, nu te speria.
2. Asiguratorul nu va incerca sa te pacaleasca, nu suntem copii mici sa ni se fure acadelele, mai ales la ditamai accidentul nu are ce sa zica, e impact, masinile sunt praf, va trebuie sa inceapa sa deconteze.
3. Exista si posibilitatea sa ceri regie proprie, cam 20-25% mai putin decat ar costa intr-un service normal. Practic vii cu un deviz si ei iti dau cu 25% mai putin, iei banii si te duci sa faci masina.
Daca ai bani, fa-o pe banii tai intr-un service autorizat RAR si duci facturile la Euroins, ei vor obligati sa deconteze fiecare leut. Numai ca na, iti blochezi niste bani pentru o luna doua. Dar ti-o faci cum vrei si unde vrei. Asteapta mai intai devizul Euroins.

Eu cred ca si meganeul tau e dauna total si zic ca o sa iti dea MAXIM 2000 de euro plus epava, nu cred sa iti dea mai mult. Verifica bine masina, la ce dauna are ala cu golful, mi-e ca si a ta e sifonata mai mult decat se vede in poze.
Are rost sa te mai intreb de Casco?

Bafta!
anniculae
Multumesc mult de sfaturi si clarificari.
Eu sunt o persoana foarte pesimista si mereu ma gandesc la ce e mai rau din pacate.

Am sunat la Euroins, mi-au zis sa sun la un service din lista afisata la ei pe site.
Am sunat si acolo si m-au programat la o constatare peste 3 zile.

Problema acum e cel vinovat nu imi rapsunde la telefon si cei de la service mi-au zis ca trebuie sa vina si el sa dea o declaratie in fata constatatorului. Le-am spus ca masina lui nu mai paote fi mutata si a zis ca e ok daca vine doar el si cateva poze.

Sper totusi sa dau de el si sa fie de acord sa vina. Daca nu, ma voi duce doar eu si le spun situatia.
Am poze facute la locul accidentului cu ambele masini, am copie dupa asigurarea lui si am amiabila completata, am si copie dupa buletinul si carnetul lui. Trebuia sa fac si dupa cartea de identitate si talon dar nu mi-am dat seama.
Am notat pe amiabila si datele unui martor, sper sa ajute cu ceva.

Foarte multi mi-au spus ca ar fi fost mult mai bine daca mergeam la politie ca ma scutea pe mine de multe griji. Dar la momentul respectiv cum omul parea foarte necajit am zis sa nu il mai duc si la politie sa isi mai ia si amenda.

Casco nu am, nici nu stiu daca se face la masini atat de vechi, a mea e din 2005.
kosfunny
Ai toate sansele ca masina ta sa iasa dauna totala...iar in cazul asta sa te astepti la o suma cam la jumatate din cat gasesti la vanzare , cel mai ieftin, o masina similara cu a ta. Bineinteles, nu e o oferta corecta dar cam asta e inceputul dansului .
In ce priveste prezenta vinovatului la constatare ii poti spune inspectorului ca tu nu ai posibilitatea sa il obligi sa faca asta, e asiguratul lor, ei sa isi bata capul si sa il caute. Tu ii poti da si pozele facute de tine si e posibil sa fie deajuns.
Incearca sa nu bagi deocamdata masina in vreun service , sa vina ei pe teren la constatare si sa cauti sa obtii cat mai multe repere la prima constatare. In declaratia pe care o dai , ca o observatie, sa le ceri in scris sa iti comunice VALOAREA MAXIMA DE DESPAGUBIRE IN TERMENUL LEGAL DE 10 ZILE ! Dupa ce obtii aceasta valoare sunt mai multe cai de abordare vis a vis de lichidarea daunei, dar sa ajungi pana acolo .

Daca ai nevoie de mai mult sprijin , lasa-mi mesaj privat !
Victorine
Am fost in aceeasi situatie cu diferenta ca vinovatul avea RCA la Carpatica si a fost cooperant, dar am ales sa-mi repar masina pe CASCO cu regres. Cu toate astea nu ma asteptam sa intampin mizerii si tergiversarile de csre am avut parte de la asiguratorul meu, + suma mica acceptata pentru reparatie in regie proprie. Apoi am inteles ca asta e tactica abordata in general de asiguratori, motiv pentru care au si protestat reparatorii in vara si au renuntat la niste contracte cu nume mari din asigurari. Asculta un sfat bun si profita de consultanta oferita generos de kosfunny, pe mine m-a ajutat gratuit! Vezi ca am deschis si eu un topic, poate gasesti ceva util.
anniculae
Va multumesc mult pentru rapunsuri!

Aveti dreptate tabelul cu calculul gradului de uzura cred ca l-am gasit pe alt site sau forum, inteleg ca nu mai este de actualitate. De vineri tot incerc sa ma documentez cat mai bine si am cules informatii de peste tot.
Poate ar ajuta undeva sa existe un ghid cu liniute in care sa se spuna clar pasii care trebuiesc urmati in astfel de situatii.

Momentan acestia sunt pasii din cate am inteles:
- merg la constatare (desi vinovatul nu poate venii, vine doar proprietara masinii si a asigurarii. A spus ca eventual va venii el in alta zi. Oricum o sa incerc sa fiu si eu de fata cand se prezinta sa vad ce declara. Cazul este foarte clar, eu am oprit la trecere si el a intrat in mine. Am si poze de la fata locului si numarul de telefon al unui martor.)
- agentul v-a completa un proces verbal de constatare a pagubelor si imi va da si mie un exemplar;
- eu voi da o declaratie in care trebuie sa scriu si "va rog sa imi comunicati valoarea maxima de despagubire in termenul legal de 10 zile, precum si modul de calcul al acesteia"

Cat despre valoarea reala de piata a masinii nu stiu cum va fi estimata ca eu am cutie automata si sunt foarte rare. Eu cel putin nu am gasit nici una la vanzare pe site-urile de profil.
Cele cu motorizari 1.6 16v, an de fabricatie 2005 si nr de km similari 120.000, dar cutie manuala, se vand intre 2500 si 3200 de euro dar vad ca majoritatea nu sunt inmatriculate.
Deci daca reparatia depaseste 75% din valorile de mai sus, adica intre 1875- 2400, va fi declarata dauna toatala.
Si sa inteleg ca in caz de dauna totala eu voi primii intre 75% si 99.9% din valorile de mai sus adica un minim de 1400 de euro si imi ramane epava?

Maine merg la constatare si cum spune kosfunny o sa vad ce valoare maxima a despagubirii poate fi acordata si mai vedem.

anniculae
Am fost la constatare.

Cel de la Euroins a facut poze si a completat un proces verbal de constatare.
Eu am dat o declaratie in care am scris si ce m-a sfatuit kosfunny, dar am scris acolo unde am povestit si accidentul ca nu am gasit o alta rubrica unde as fi putut completa.
Vinovatul v a da declaratie maine dimineata la alta locatie.

Cei de la service-ul respectiv pareau baieti ok, chiar mi-au zis de fata cu agentul constatator sa nu-i mai arat toate pagubele ca poate mai am sanse sa o repar. Dar agentul a zis ca lui ii pare dauna totala daca cer deviz la un concesionar Renault.
In schimb daca cer deviz de reparatie la un service agreat de ei (cum era si cel de fata) as avea sanse sa o repar cu piese de origine atat noi cat si din dezmembrari. Desi nici aici nu era sigur, a zis ca doar la demontare se poate vedea exact ce e de schimbat.

Intr-o discutie amicala s-a vehiculat suma de 11.000 lei (aprox 2500 euro) ca fiind un maxim. In ideea ca daca o duc la un concesionar nu am cum sa ies in suma asta, ei ar declara dauna totala iar eu daca vreau sa o repar platesc diferenta... nu stiu daca am inteles eu chair bine...

Unde am gresit:
- El a completat procesul verbal de constatare apoi l-a incheiat cu acel Z. Eu am verificat ce a scris si i-am atras atentia ca nu a pus toba finala, senzorii de parcare, carenaj roata si geometrie roti.
Pana la urma l-am semnat, a zis ca acele repere oricum ies la devizul facut de service, acesta fiind doar unul estimativ. Oricum mi-a pus chestiile importante si scumpe, devizul are un total de 27 de pozitii.

La final eu o tot tineam cu valoarea maxima de despagubire si a zis ca doar dupa ce duc eu un deviz de reparatie estimativ de la un service el are obligatia sa imi dea aceea valoare in 10 zile.
Deviz estimativ pe care ar urma sa il platesc eu oricunde m-as duce, dar zicea ca in lista lor de service-uri ar fi mai ieftin, iar la Meridian de exemplu m-ar duce la peste 500 de lei.
Cu mentiunea ca daca reparatia se accepta, la un service agreat de ei, nu as mai plati eu devizul sau asa ceva...

Intrebari:
1. Are dreptate? acum el nu mai face nimic daca nu ii trimit eu un deviz de la un service?

2.Ce sa fac? sa imi platesc un deviz din buzunar si apoi sa solicit sa imi comunice aceea valoare maxima de despagubire de la Euroins?
Sau sa duc masina la un service agreat de ei? Unde presupun ca se ocupa ei, eu urmand sa platesc doar daca se declara dauna totala.

3. Chiar asa scump este un deviz? 500 de lei la Meridian?

4. Mi-a scris pe procesul verbal la mentiuni : Atentie la V.M.D.!!!
Inseamna valoare maxima despagubire? ce solicitasem eu in declaratie?

Eu as prefera dauna totala daca ar fi sa incasez in jur de 2000 de euro si sa vad ce mai iau pe epava.
Nu m-ar deranja nici reparatie dar sa se faca cum trebuie pentru ca eu oricum aveam de gand sa vand masina in primavara cu 2500-3000 de euro. desi cu toate dotarile care le are nu cred ca mai iau eu atat pe ea sad.gif

PS: kosfunny nu am cum sa va las mesaj privat pentru ca nu ma lasa forumul, imi da un mesaj cum ca n-as avea suficiente postari sau asa ceva
kosfunny
Ieri ti-am trimis un mail, raspuns la mailul pe care l-ai trimis la consultanta@amdauna.ro, probabil ca a ajuns in spam. Ai in semnatura numarul meu de telefon.
Nu te apuca sa arunci la toti banditii 500 de lei pe un deviz , o rezolvam mult mai ieftin si elegant !
Victorine
Eu nu am platit nimic pe deviz in sevice-ul reprezentantei, insa nici nu s-a uitat la masina, a facut devizul pe baza constatarii agentului de la asigurator. A deschis o nota de reparatie pe care a trimis-o la asigurator si mie, la cerere. Poate vor sa te faca sa mergi la unul di service-urile agreate de ei si nu la reprezentanta, ca sa iasa mai ieftin da nu dea dauna totala.
anniculae
Update

Am trimis devizul de la service agentului de la Euroins pe mail si acesta mi-a raspuns ca masina este considerata dauna totala.
Acum astept sa imi comunice modul de finalizare al dosarului.

cj98czh
epava si vreo 1500-1800 euro ... sa nu ai asteptari foarte mari ..
anniculae
Update

- am primit pe mail azi modul de solutionare: maxim 12800 la reparatie cu facturi si chitante sau 9600 despagubire.
- am mers la sediul lor din Voluntari si am completat o cerere de despagubire
- acum astept sa imi bage banii in cont in 10-15 zile

Multumesc inca odata kosfunny pentru tot sprijinul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.