Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema afisaj bord laguna 2 2001 break 1.9
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
asulik96
Salut si in acelasi timp bine v-am gadit. Sunt de curand proprietarul unei laguna 2 an 2001 1.9 diesel 120cp si tot odata nou pe acest forum.
De cand am cumparat-o am cateva probleme si nelamuriri din punct de vedere electric.
In primul rand, am 2 afisaze in bord, ambele sunt aprinse, adica au lumina dar nu afiseaza nimic.
Este vorba de cel care indica consum,km si cel de jos. Acele merg: motorina, apa, turometru si kilometraj.
Pe panoul central de pe bord, unde indica temperatura, ora si radio cd, ora licare si e nesetata. Cred ca nu e setat si de asta ar face asa. Cum as putea sa o setez ?
Ce am mai observat la afisajul de la clima, nu are luminozitate.
Adica indica temperatura si si celelalte perfect, dar seara nu se observa. Cred ca are vreun bec ars sau ceva.
Astept parerile voastre. Multumesc.

garc3a2000
Mergi si tu la un electrician bun.
Chiar se merita sa ne dam cu parerea pt ceva ce nu pricepem prea bine din ce ai acris?
Ora se seteaza de la doua butonase ce le are i dr jos a afisajului.
Bafta!
AdR!@N
Ecranele de la tabloul de bord au o banda flexibila ce le leaga de placa electronica, cineva le-a desfacut si a rupt banda pentru ca e lipita (nu are mufa). Se poate repara de un electronist bun si cu rabdare.

Ceasul se seteaza cu cele 2 butonase din dreapta-jos a ecranului, este nevoie de ceva cu varf subtire gen scobitoare.
Iluminatul climatronicului este arhidiscutat... Este si un topic 'sticky'. Tot un electronist te poate ajuta daca ii arati pozele cu resistorul cu pricina.

Numai bine!
Adrian

asulik96
Ok.. Multumesc de ajutor.
Am pe cineva in localitate foarte bun electronist. O sa merg la el sa vad daca ma poate ajuta.
Ramane de vazut cum desfac bordul si clima.

Mai am o intrebare. Daca schimb bordul cu altul de la accelasi model de masina, se rezolva problema ?
Am gasit la cineva la un pret bun.
Multumesc !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.