Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sistem de franare Megane
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
mihai
Salut,

Trebuie sa imi schimb placutele frana spate la Megane (break) si nu prea ma incanta sa dau 2.200.000 cat costa la reprezentanta.
Din cate am mai citit pe aici si in alte parti cei mai multi au cumparat Lucas de la Augsburg, se presupune ca cele de origine sunt tot Lucas.
Asa ca va rog daca ati folosit Lucas (sau alte marci) sa imi spuneti si mie daca sunt OK, tine frana la fel de bine, au uzat discurile mai mult, placutele au tinut mai mult sau mai putin sau daca au fost alte probleme.

Multumesc,

Mihai
nacht
Poti sa mergi la Alemar (intersectia Carol cu Mosilor aproape de rondul de la Izvorul rece) si sa iei Ferodo. Cel putin stii ca ai cumparat ce e mai bun pe piata.
nacht
info despre placute mai gasesti aici sau aici sau aici
Tavi Dumitru
De la Augsburg, am cumparat eu placute originale Reno cu 1.5 mil, iar saboti spate (eu am tamburi), de fapt nu eu, masina, Lucas TRM to 1.5 mil. Pana acum se comporta bine dar n-am decat 2000km de la schimb.
strumfuadi
mihai, cod FERODO ptr ce ai tu nevoie: FDB1491
da telefon la ALEMAR, cum spunea si nacht. tel este 313.11.70
bafta.
mihai
Multumesc mult pentru informatii.
Am sunat la Alemar si au placute Bosch (1.100.000) si Ferodo (1.600.000).
Bosch nu vreau, asa ca ar ramane sa ma hotarasc intre Ferodo si Lucas.

Mihai
Adrian
Oare megane 2 sedan are senzor de uzura la placute sau de unde stim cand trebuiesc inlocuite?La mine a coborat nivelul lichidului de frana si ma tot avertizeaza la franare la plecare sau daca masina este inclinata!Am 23000km si ma gandesc ca este cam devreme sa se fii tocit deja! E drept ca conduc sportiv dar nu cred sa se fi tocit asa repede!
as da jos roata sa verific dar pe frigul asta nu prea ma indur!
cipman
In general, am avea sanse sa aflam daca am cauta pe forumul reno.ro. In cazul tau, raspunsurile la intrebari, pe langa ca exista, sunt chiar foarte clare si bine documentate. Daca nu gasesti, ceri ajutor folosind mesageria privata. Dar faci dovada ca ai cautat wink.gif
dmc
acum 2 zile am schimbat placutele la 22000km desi mi-au zis ca mai puteam sa merg inca 2000-3000km cu ele. Problema este ca placutele noi scartaie mai rau decat cele vechi la franare usoara. Le-am inlocuit tot cu unele "Renault" de care aveau in service (masina era deja ridicata pe stand si nu mai aveam chef sa vin peste o luna din nou in service).

sper ca scartaitul sa treaca dupa ce se useaza un pic.
cele vechi scartaiau in timpul iernii si un pic vara, toamna sau primavara nu am avut probleme (probabil mai putin praf/mizerie).

din cauza drumurilor foarte curate din tara asta (adica pline de pietre de diferite marimi ) deja am cateva sentulete pe discuri.

P.S. sunt putin dezamagit, speram sa ma tina cam 30K inainte de a le inlocui
RoVal1972
La M1 prima serie de placutze m-a tzinut cam 40,000. Le-am schimbat cu altele, dar nu originale Reno si astea m-au tzinut vreo 15,000. Si am trecut din nou pe cele originale.
Oricum depinde f. mult de stilul de condus.
mihai
RoVal, mai stii ce marca de placute (ne-originale) ai folosit ?
RaduMan
Eu am cumparat Bendix din Ploiesti de la o firma, cu 670.000 in toamna. Tot asa, la Renault imi cerea aproape 2 milioane, fara manopera.
chcstefan
pe mine mau tinut 35000k si mai mergeau pana ajungea fier pe fier(mai aveam 3-4 mm) dar deja scartaiu si franarea nu mai era la fel de eficienta. Acuma am lucas 140 de lei am dat pe ele. prima suta de km am evitat sa franez brusc. deocamdata nu scartaie.
crishtinutza
Si mie mi-au scartzait placutzele inca de la inceput din cand in cand... cei de la service mi-au spus ca ar fi nu stiu ce tip de placutze ecologice... si ca asa fac toate. Am mai auzit si alte Renault-uri facand la fel... dar cat e de adevarata explicatia... who knows.
mihai
Trebuie sa inlocuiesc placutele de frana pe spate si am citit pe net cateva sfaturi. Am mai inlocuit de multe ori placute la masini fara ABS in trecut, dar am dat acum peste ceva nou, referitor la ABS:

"If your car has antilock brakes, changing the pads is a bit different than what most people are used to. With a normal (non-ABS) car, you just unbolt the caliper, press apart the old pads to retract the piston, then replace the pads. This procedure forces much of the brake fluid out of the caliper and back into the master cylinder. The fluid is put back once you step on the brakes.

With an ABS car, you CAN'T force the fluid back; if you do you'll damage the ABS valve body ($1500). Instead, you must open the caliper bleed screw and drain the excess fluid out of the caliper while you press the piston back into the bore. This is very important! If you force the dirty, water-contaminated fluid back through the relatively fragile valve body, you'll ruin it.

Also, did you know that you are supposed to replace all of the brake fluid in an ABS car once each year? That's different from older-style cars too."

Asa ca pentru cei care vor sa isi inlocuiasca singuri placutele, atentie la aspectul asta, din ce am citit pe aici, lumea face ca inainte (cum era sa fac si eu...).

Mihai
cmandrei
QUOTE(mihai @ Jan 24 2006, 04:37 PM)
Also, did you know that you are supposed to replace all of the brake fluid in an ABS car  once each year?  That's different from older-style cars too." 
*



Stiu ca in carte spune sa se inlocuiasca lichidul de frana la 4 ani ...
cipman
Mihai, fa cum scrie in manual si lasa prostiile pe care le scriu altii.
In schimb iti recomand sa folosesti presa pt. impins pistonul la loc, nu alte inventii.
Dupa ce iti iei jaguar, poti sa faci cum scrie acolo (http://jagbits.com/43brakepads.html).
mihai
E vorba nu de modul in care impingi pistonul, ci de faptul ca lichidul pe care il impingi trebuie sa se duca undeva. La frana clasica se duce direct in pompa si de acolo in rezervorul de lichid de frana.
La cele cu ABS, intre cilindrul de frana si pompa e interpus modulul ABS, deci lichidul trebuie sa treaca prin el pana sa ajunga in pompa, indiferent de tipul de masina. Si s-ar putea sa nu ii priasca intr-adevar.
Chestia asta am gasit-o in mai multe locuri, inclusiv un tutorial de la Bendix (l-am atasat aici ca PDF, sper sa mearga).

Cat despre inlocuirea lichidului, asta e mai putin importanta aici, eu am vrut sa atrag atentia in special asupra problemei cu ABS-ul.

Mihai
cipman
Nu crezi ca, daca ar fi existat vreun pericol real, manualul de reparatii ar fi specificat asta si inginerii de au facut masinile astea ar fi scris manualul de reparatii in concordanta?
De unde lichid "murdar" in cilindrul de frana? Murdar cu/de ce? Intr-atat incat sa infunde sau sa deterioreze o supapa, ca doar nu-i cat o gaura de ac?
Apa in cilindru?!? Pe unde a intrat si cum de a stat acolo fara sa fiarba si fara sa ne dam seama de asta? Daca intr-un articol gasesc o prostie ce baza sa mai pun pe restul?
Pdf-ul de la bendix mi se pare ceva rupt de context, nu prea are cap si coada.

Este esential ca garniturile si pistonul sa fie intregi si perfect curate. E suficient.
In principiu, poti face cum ai gasit scris, nu dauneaza cu nimic si nici nu e vreo greseala. E doar buba la cap. Eu consider ca nu e nevoie de asa ceva.
mihai
Am luat azi placutele, Lucas de la Augsburg, codul Lucas este GDB1360
Costa 1.500.000, de la Ferodo erau tot cam atat.

Mihai
dcsiki
Niste bucsi BA de Meg.1 Classic 1,9dTi cam cat ar costa ?
A mai luat altcineva si din alta parte decat reprezentanta?
dcsiki
Am luat bucsile BA de la Olmedo cu 10 ron la reprezentanta erau 57.5.
A durat cca. 15 minute de roata pana le-am schimbat si un pic de tehnica...... biggrin.gif
V A L I
2 stupid questions tongue.gif :
"Bucsi BA" sunt bucsile de la bara stabilizatoare ?
Unde e Olmedo in BV?
Meghitzanul
QUOTE(strumfuadi @ 10 Jan 2006, 16:25)
mihai, cod FERODO ptr ce ai tu nevoie: FDB1491
da telefon la ALEMAR, cum spunea si nacht. tel este 313.11.70
bafta.
*



preturi mai bune decat la Alemar pt placute Ferodo sunt la Auto Total pe Plevnei

Intr-adevar e diferenta f mare intre placutele de la service-urile reno si cele Ferodo
Inainte imi haraia frana de parca ar fi frecat fier pe fier si de abia schimbasem placutele, imi luase bine si din disc iar dupa 10kkm am inlocuit placutele de pe fata puse din perioada garantie cu un set Ferodo.....la capitolul zgomot e total incomparabil iar frana e mai eficienta
semit
eu am dat 847.000 ROL pe un set de placute fata.. marca Pagid la Augsburg...
V A L I
@Semit..si impresiile care sunt..franeaza mai prost , la fel , mai bine...sunt zgomotoase..etc?!
Care e diferenta intre placutele cu senzor Abs si cele fara?
semit
smile.gif .. inca nu le-am montat pentru ca la revizia de 30k mi-au spus ca mai tin lejer placutele 15k... stau in pod momentan ...
CristiX
QUOTE(nacht @ 10 Jan 2006, 14:43)
Poti sa mergi la Alemar (intersectia Carol cu Mosilor aproape de rondul de la Izvorul rece) si sa iei Ferodo. Cel putin stii ca ai cumparat ce e mai bun pe piata.
*



Ferodo am pus si eu si sunt multumit momentan, am facut cu ele cam 1200km si imi plac. Au frecat putin pana s-au uzat iar acum sunt multumit. Pretu 2.400.000lei si fata si spate.
Bafta
MikeRG
http://www.volksparts.ro/

pentru Renault-ul meu 1.9.dTi break din 2001 - placute frana fata - 140 ron setul (olandeze); - puse pe masina acu' o saptamana (am "ascutit" si discurile, mai aveau "carne" pe ele) - frana excelenta din prima, fara scartaieli (ca si inainte cu cele originale)
razvanc_2000
Am fost ieri la Merdian Vest sa schimb si eu placutele pe fata. Dupa ce i-am intrebat daca se poate sa vin eu cu placutele si mi-au raspuns unul ca da altul ca nu in final ramanand ca da se poate am fost sa le cumpar. Ghinion, toti aduceau doar pe comanda si ma refer la Auto Total, Augsburg sau Alemar. Aveam programare si am zis ca schimb la ei indiferent de ce placute imi pun. Mi-a estimat persoana care m-a programat ca o sa ma coste ~3 mil.
Ajung la service se apuca omul sa le dea jos pe cele vechi, le aduce pe cele noi si ma duc si eu curios sa vad ce placute imi pune. Stupoare, pe cutie scria BOSCH iar pe placute FERODO. N-am inteles nimic si m-am multumit cu ideea ca mai important este ce scria pe placute. Toata operatia a durat 20 de minute insa au pus manopera 1,5 ore printre care 20 sau 30 de minute ca a uns nu stiu ce "nituri"(nu mai stiu denumirea) care le-a rezolvat intr-un minut. Ma rog astea sunt povesti care se stiu, cu manopera. Ma duc sa platesc: 4 mil si putin, 313 Ron placutele si 89 Ron manopera. Asta dupa ce mi-a zis ca ma costa cam 3 mil. Daca si la operatiile astea banale exista asemenea diferente de apreciere oare ce se intampla daca iti schimba o cutie de viteze ceva...?

PS: Cu ocazia asta am vazut si eu ca daca se doreste se poate elibera un deviz preliminar dar nu m-am lamurit exact cum sta treaba, ca spun ei urmatoarele: "Cheltuielile de intocmire a devizului, de demontare si remontare necesare realizarii acestuia cad in sarcina clientului." - dar vor fi scazute daca reparatia se face in atelierul celui care a intocmit devizul. Sa inteleg ca ei pentru deviz se apuca si iti demonteaza masina ca si cum ti-ar schimba piesa?
cristirenault
Eu am schimbat placutele si am pus aceeasi marca , TEXTAR dar am folosit si LUCAS si sunt bune si astea , se mergi usor cu frana primii 100 de km .
Solon
Astia prin service-uri cam ce pun?
Ca mi-e cam lene sa ma duc sa-mi iau eu cand o fi nevoie!
cristirenault
Pai la reprezentanta pun originale , firesc , daca ai avut Textar , vei avea tot Textar. Iti recomand sa iti infrangi lenea si sa te duci sa iti iei placute de la un magazin de piese auto , diferenta este semnificativa si cumperi aceeasi marfa , insa sa ai grija ca exista si magazine care vand la acelasi pret cu reprezentanta sau chiar mai mare , deci informeaza-te la reprezentanta cat costa la masina ta( poti sa faci si telefonic treaba asta , daca tot ti-e lene smile.gif ) si apoi te duci la magazin si vezi ce gasesti.
razvanc_2000
Solon: de la augsburg mi-au zis ca poti avea norocul sau ghinionul de a nimeri placute facute de orice producator agreat de renault. la mine s-a nimerit sa fie ferodo. in schimb daca vrei sa iti cumperi tu mergi din timp pe la magazine. citeste ce am scris ceva mai sus
TinCup
QUOTE(V A L I @ 22 Aug 2006, 00:42)
@Semit..si impresiile care sunt..franeaza mai prost , la fel , mai bine...sunt zgomotoase..etc?!
Care e diferenta intre placutele cu senzor Abs si cele fara?
*


Am pus eu Pagid, si scartaie de numa la franare usoara (normala).
RoVal1972
si eu trebuie sa-mi schimb placutele la M2 Sedan. Ce cod de produs au astea ?
Stiti ? Si vreau sa le cumpar eu, nu le vreau de la service.
10x.
V A L I
Azi am schimbat si eu placutele + discurile de frana fata pentru masina din semnatura. Nu am mers la reprezentanta deoarece toata treaba ma ducea la peste 9 mil lei vechi. Asa ca am optat pentru placute Lucas deoarece am zis sa nu risc cu placute "italiene" recomandat la toate magazinele auto . Cost placute : 1.750.000 lei vechi. Am cumparat si discurile fata : Ferodo=2.800.000 lei. Manopera schimb : 700.000 lei (incluzand si schimb bucse bare stabilizatoare (capetele) ).
Atentie ce cumparati (cei cu Megane 1 , 1.6 16v) deoarece am facut 2 drumuri inapoi la magazinele de unde am luat piesele . Prima oara sapt trecuta ca mi-au dat alte placute (au aprox 10 cm nu 13 in cazul meu). Azi cand am fost la service dupa ce au demontat tot am constatat ca mi-au dat discuri de 280 mm in loc de ~260 mm blink.gif . Cred ca va dati seama cum m-am simtit wacko.gif ,apoi am alergat sa caut din nou prin tot orasul deoarece altele nu aveau in stoc, iar cu replica "vi le aduc maine" nu am fost multumit.
Sfat pentru cei care cumpara discuri si placute : Dati jos roata luati un subler sau mai usor ...o ruleta si masurati aproximativ discurile. In cazul placutelor: nu luati ce e mai ieftin , pentru ca ori sunt prea dure si va strica discul , ori va manaca nervii smile.gif , cu scartaitul lor. Recomand: Lucas,Ferodo sau cel mai bine din cate am auzit : Textar.
AAndy
As vrea sa stiu cam cat m-ar costa un schimb de placute de frana la un Megane 1.5 dci Sedane?
Solon
Doar cele pe fata sunt vreo 250 ron.Daca vrei si cele pe spate te costa in jur de 400-500 ron.
emilliviu
Sal de curand am schimbat si eu placutele de frana la un megan 1 am achizitionat placute Pagid si am constat ca masina mea a devenit un mic RATB:(.Datorit scartaitului insuportabil.
Nicotine
Placute fata MII 1.6 Lucas (cele de origine scriu pe ele tot Lucas) 146 ron inclusiv TVA la Augsburg.
Am aflat pretul astazi cand mi-am luat flansele de amorti\or,
rombu
aveti idee cat de bune sunt placutele PAGID? cica ar fi nemtesti..dar ce e ciudat e ca am sunat la Benett auto si mi-au zis ca ar costa 81 sau 95 lei , iar tot aceasi marca la Alemar cost 155 !

pareri?
tocmai am gasit si TEXTAR la 1,5 mil.... ce parere aveti de acestea? am mai citit si pe alte forumuri si se pare ca acestea sunt cele mai bune. ca sa citez din cei de la magazin"cu astea se echipeaza din fabrica vw-audi)... alte persoane zic ca sunt bune dar cam tari, si ca mananca discul si ca ferodo ar fi mai bune..da ca sunt cam moi si se consuma mai repede..OFFFF grea decizie
octav99
@ rombu
exact pagid se mananca mai repede si mai ales daca folosesti frana ''la greu''
rombu
am o mica intrebare ( fara legatura cu schimbul de polacute)

se da problema:
- franez puternic..intra abs... masina se mai deplaseaza cu abs haraind ( pedala si sunet specific) .. masina se opreste pe loc, iau piciorul de pe pedala de frana, si pret de 2-3 secunde se mai aude ca un boncanit undeva sub motor.. ca si cum ar o roata metalica cu un bolt infipt in lateral care trece peste o limba metalica, pana se opreste.
Ce nu imi aduc eu aminte este daca acest zgomot l-a avut dintotdeauna sau e proaspat ( 2-3 luni).

vre-o idee?

ma gandeam daca s-o fi defectat ceva, sau pur si simplu asa trebuie sa faca?

si inca o chestie ciudata.. dupa schimbul d eplacute frana e mai proasta! adica pedala se duce mai jos si nu ma mai scoate asa pe geam
rombu
nobody knows... blink.gif huh.gif
verzuiul
Scosul pe geam dupa vreo 700 km sa-l astepti ... smile.gif dar depinde cum si cit frinezi,e normal sa nu mai fie asa ca la inceput,un nr. de km!
octav99
sa astepte 700km pt ce?
placutele se aseaza pe disc in cel mult 200km si asta daca nu franezi prea des si prea puternic ; cat despre troncanit se intampla cand e ud pe jos sau si pe asfalt uscat (drum cu denivelari sau ''curat'')?
BoneHead
pana la urma stie cineva ceva concret?ba bosh, pe care scrie si ferodo, ba pagid, care fluiere. care placute considerai voi ca sunt cele mai bune, potrivite...pentru mII ma refer. raport pret/calitate eventual
VladL
Cei mai multi recomanda si si-au pus Textar si Ferodo.
claus
eu am pus ferodo de la primul schimb de placute si pana acum.. si sunt foarte multumit de ele..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.