Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alternator
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
EmanuelO
Salut, știți cum se da jos alternatorul la un Renault megane 1cu motorizarea 1.6 16v?
espacern
Stim e simplu....se desfac suruburile si se scoate afara!
EmanuelO
Īmi poți descrie te rog pas cu pas, am auzit de la unii ca trebuie data jos și bara din fata.
cj98czh
Ti-as sugera sa dai cureau de acesorii jos prima data ...

Ai auzit sau ai incercat? si ai vazut ca trebuie data jos ... ?!?
EmanuelO
Da, alternatorul trebuie dus la recondiționat. La service-urile din zona este peste 100 de lei ceea ce mi se pare mult. Ma gāndesc ca voi reuși singur
cj98czh
Nu stiu cate experienta ai tu cu mecanica ...

Trebuie detensionata cureaua de accesorii ... in mod normal o curea detensionata se schimba ... dat jos de pe motor (aia nu este complicat) si pus dupa aceea inapoi ... pusa inapoi cureau de accesorii, etc ... daca nu te pricepi nu este mult 100 ron ..
Holistic
Se poate da jos si fara detensionarea curelei de accesorii... trebuie putina rabdare si indemanare.
Eu am facut procedura scotand cele trei suruburi in care este fixat alternatorul de blocul motor. Suplimentar, se desface mufa de comanda a blocului regulator, si borna de plus care duce la baterie. (am scos totodata masa <borna de minus> de la baterie).
Am inlaturat alternatorul cu grija, ca sa nu scot cureaua de accesorii de pe celelalte fulii din ansamblu.
Se pune alternatorul nou, atasand cureaua pe el... se verifica sa fie asezata bine pe toate canelurile de la toate fuliile, si apoi se aplica forta pentru a pune alternatorul pe pozitii (te vei ajuta de unul din cele trei suruburi pentru a il trage, respectiv fixa pe pozitii).
Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.