Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cel mai recomandat Ulei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
minubula26
Am dat cateva search-uri pe forum si nu am putut sa aflu ceva. Spuneti-mi va rog, care este cel mai recomandat ulei pentru laguna 2, 2006, 2.0 dci ??

Am cumparat-o acum si urmeaza sa-i fac schimburile. Mi s-a recomandat un ulei Total de nush cat, eu am vazut pe facturile de la reprezentanta a fostului proprietar din franta ca omu bagase numai Elf Evolution. Sa continui si eu la fel? Cateva sfaturi please smile.gif vreau sa intretin masina ca la carte.

Multumesc anticipat
reno-soso
daca are filtru de particule uleiul trebuie sa fie Norma: ACEA C4 - RN720
daca nu are filtru de particule atunci poti sa folosesti un ulei normal
Attila1977
Eu te-as sfătui sa bagi numai elf 10w40 turbo diesel aceasi masina am si eu 2000dci din 2006

16 Mar 2017, 07:51:
Oricum e fara filtru de particule
cj98czh
Discutii despre uleiuri gasesti cate vrei, nu cred ca era nevoie de un topic nou.

Total sau Elf este tot un drac pentru ca Total este firma mama a lui Elf.

Eu as merge pe un 5W40 ... nu pe 10 ..
BannedHost
5w40, motul x-cess ... si daca ai FAP 5w30 motul x-clean ....
adrian64
Al meu merge de ani de zile cu CASTROL MAGNATECH DIESEL 5W40. Uleiul 10W40 este semisintetic si nu prea e bun pt motorul asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.