Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cartite
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Fratzica
Citeste titlul icon_mrgreen.gif .

Multumesc!
tomageorgian
Cu bucari de ceapa bagate in gaura. Cu bucati de sticla sparta bagata in gaura. Sau cu asa ceva Dar nu stiu daca este in Romania. Cu ultimele este sigur ca scapi de cartite.
andreist
Mini auschwitz in tunelurile lor sau le inunzi cu ceva caini prezenti langa tine.
Diac
Aparat cu ultrasunete? Deși eu le-am folosit pt șoricei si degeaba.
iulia_boris
Cu un teckel si un westie ai rezolvat treaba.
cj98czh
Da, si ai si gradina sapata pentru toamna smile.gif
Fratzica
Am incercat cu apa cu domestos.. Caini n-am.. Suna bine treaba aia cu petardele smile.gif
argon
Cu plasa anti cartite daca esti iubitor de animale, daca nu le dai publicitate cu asa ceva.
Fratzica
Iubitor de animale sunt, da` nu de cartite.
Nu se specifica pentru ce suprafata se foloseste un flacon de Asomrat. O sa ii sun sa vad ce si cum. Mersi!
CGB
Da' ce.ai cu ele? Is inofensive saracele.
Iete ce scrie despre ele ''Inainte de a pune pe fuga aceste mamifere subterane, este bine sa stii ca in cazul cartitelor acestea nu afecteaza cu nimic culturile si radacinile plantelor din gradina. Cartitele nu mananca plante ci doar melci, larve si rame, iar movilitele de pamant pe care le scot din loc in loc deasupra sunt un pamant deosebit de fertil fiind amestecat cu resturi organice foarte bogate in azot. Din pacate movilele sunt inestetice si strica aspectul gradinii.
In plus tunelurile pe care le fac, care pot sa fie o problema pentru ca solul se poate prabusii in unele locuri sau pot produce urscarea unor plante, contribuie la aerisirea solului si previne astfel o gramada de posibili daunatori''.
adi_ar
Eu, dupa ce am cumparat de la aceeasi firma pastille, capcane mecanice plus alte cateva inventii ad-hoc, m-am lasat pagubas! smile.gif
De cate ori apare un musuroi proaspat pe gazon (de regula dupa ploi), greblez frumos pamantul de musuroi si il duc la stratul de flori. Si uite, asa, traim amandoi fericiti.
Dupa un timp reapare ... si o iau de la capat. Indiferent de metoda, dupa un anumit interval de timp, ele reapar, daca au prin vecini galerii.

PS
O la fel de radical metoda este arderea unui baton de sulf in galerie (din acelea cu care se dezinfectau butoaie) sau panda cu un harlet (si o scoti rapid cand se misca musuroiul).
Ideea este ca nu sunt multe cartite, de regula. Este una singura, maxim 2 intr-o gradina dar sunt foarte harnice.
dethave
Nu scapi! Doar toci banutii... Eu m-am impacat cu ideea,ne toleram reciproc.
corneliassy
Am vazut la cineva o cutie de bere cu gura taiata si pusa intr-un bat infipt in pamant. Cica la adierea vantului cutia bate in bat si se transmite in pamant pe post de ultrasunete. Cica avantajul e ca ultrasunetele sunt neregulate fata de cele regulate de la aparatele electronice din comert.
Relu11
Capcane la Hornbach pusa pe galeria cea mai recenta, adica la ultimul musuroi. Am scapat recent, 2 bucati. Una am reusit sa o prind vie, am inundat galeria la scurt timp dupa ce a aparut musuroiul, am eliberat-o in padure. Alta prinsa cu capcana la 24 de ore de la punere. Cioburi, naftalina, pucioasa, ultrasunete, ... etc, bani aruncati si nervi facuti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.