Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot motor megane 2 1.5 diesel 105cp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
razvan08
Salut. Am si eu o problema daca ma poate ajuta careva. Am un renault megane 2 din 2008 1.5 diesel 105cp facelift. De vreo doua zile a inceput sa se auda doar atunci cand e motorul cald un tacanit mai mult trosnit la motor doar cand stau pe loc in mers absolut nimic. Aveti idee ce ar putea fii?
dethave
Greu de spus pe nevăzute...de regula rolă intinzatoare , rulment alternator ,chestii care se învârt. La turatie mare intra in "hora" si nu se mai aud sau sunt acoperite de zgomotul motorului.
razvan08
Si daca merg gen cateva zile cu ea asa ai idee daca se poate intampla ceva mai grav?
dethave
Se poate bloca "chestia" rotitoare si sa se lase cu o curea rupta,daca defecțiunea e pe traseul curelei de accesorii sau sa înceapă rotorului alternatorului sa frece in carcasa statorului,daca-i rulmentul de acolo dus.
Eu nu am modelul tau de masina,mi-e greu sa-mi dau seama ce-ar putea fi. De ce nu te duci la un service, sa facă o constatare?
P.s.
Am patit sa am o rolă de ghidare slaba la cureaua de accesorii si in momentul in care dădea cureaua sa sara n-o lăsau canelurile: revenea cu un plesnit sec ,scurt si ritmic pe poziție. Ridica-i mașinii si da un ochi pe acolo...
razvan08
Mi a spus un prieten mecanic ca ar putea sa fie tachetii. Ideea e ca nu face nob stop doar uneori cred ca doar cand e motorul cald. Si altcineva mi a spus ca a patit la fel la acelasi model si a facut schimbul de ulei si a mers bine.
dethave
E posibil... De aceea trebuie ajuns la service,nu la "prieten mecanic",ca sa stii de o treaba clară.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.