Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lipsa putere Kangoo 1.4 benzina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Kangoo & Renault Vehicule Utilitare
JoeGP
Am un Kangoo 1.4 benzina cu 55KW (75cai) din 1998 si merge slab, cel putin fata de alte masini, de exemplu am in imprumut in Seat Ibiza 1.4 benzina din 2002 cu 44KW (60cai) care merge mult mai bine ca Kangoo-ul meu, pe hartie e cu vreo 90kg mai usor si mai aerodinamic dar astea nu au cum sa faca asa o diferenta.

Kangoo-ul meu merge sau cel putin se simte de parca are doar 50 de cai. Sau pierdut din cai de-a lungul timpului ? sau sunt asa slabe motoarele de la Renault ?
Cunosc un instalator cu Logan 1 cu 1.5 diesel si si el zicea ca motoarele de 1.4 benzina dar si 1.6 sunt varza, mor foarte usor (ca si masina mea).

E vreun senzor de aer sau de amestec sau ceva care o fi defect ? Am verificat filtru de aer si parea curat, asa ca nu l-am schimbat, ar trebui totusi sa-l schimb?

Mentionez ca masina mea scoate fum peste limita (nu cu mult) si pare sa arda ulei (nu vad sa curga) cel putin in bord asa imi arata. Astea 2 impreuna sugereaza ca motorul e cam uzat, astea duc la asa o scadere de putere ?

Am vazut pe emisiune de masini Wheelers Dealers la un Land Rover care avea un senzor de aer (sau ceva de genu) defect, care rezulta intrun amestec incorect, si din cauza asta nu a trecut testul de fum, si presupun ca se si misca mai slab, ma gandesc ca o fi ceva asemenator la a mea.

Ce as putea sa-i fac sa mearga mai bine ? ma costa mult ? si merita ? (sau poate mai bine intreb un mecanic)
JoeGP
Am vorbit cu mecanicii de la Autozuz, am si dat o tura cu masina, si cica motorul nu are nici o problema, in afara de design, adica e facut cam prost si are cuplu cam mic.

Pentru a rezolva problema cu fumul si uleiul are trebui o resegmentare, care costa cam 5-600 lei. Dar daca nu mananca mult ulei, fumul in excess ar putea fi de la altceva, ca sonda landa. Problema e ca nu stiu cat ulei mananca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.