Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire panou multimedia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
vio64vio64
Am achizitionat de curand un clio 4 life cu panou multimedia cu radio si vreau sa-l inlocuiesc cu alt panou multimedia cu ecran tactil ( navigator ). As vrea sa stiu daca a mai schimbat cineva la versiunea asta . Daca se 'potriveste la mufe si isi face toate functiile ?
Robert_CM
Si eu vreau sa fac acelasi lucru!
Din cate am citit/documentat, ar trebui sa fie la fel, numai ca ar fi nevoie de niste upgrade-uri:
- Carcasa de plastic din exterior
- Suportul care se prinde pe bord
- Antena GPS.

Insa chiar ar fi de ajutor daca cineva chiar ar avea niste sfaturi practice!
Marian Ilie
Chiar daca au trecut 2 ani si jumatate de cand a fost pusa intrebarea consider f. util raspunsul, mai ales ca pana mai ieri am incins internetul sa aflu ce-mi trebuie ca sa inlocuiesc Radioul cu Navigatia.

Cele necesare:
Navigatia
Panoul de plastic interior/exterior (atentie sa fie pentru aer conditionat manual sau automat, in functie de ce aveti pe masina)
Antena GPS

Montajul este de tip plug&play (cu exceptia antenei GPS care trebuie achizitionata separat toate mufele sunt conectate la Radioul Multimedia)
baban sergiu
daca mai aveti rabdare cateva zile pana imi primesca masina inapoi din service am sa va pun poze cum schimb navigatia in masina. am totul pregatit astept doar sa imi vina masina

7 Dec 2018, 11:06:
Aceasta este noua unitate ce am sa o nontez
mariusik88
QUOTE(Marian Ilie @ 7 Dec 2018, 00:17)
Chiar daca au trecut 2 ani si jumatate de cand a fost pusa intrebarea consider f. util raspunsul, mai ales ca pana mai ieri am incins internetul sa aflu ce-mi trebuie ca sa inlocuiesc Radioul cu Navigatia.

Cele necesare:
Navigatia
Panoul de plastic interior/exterior (atentie sa fie pentru aer conditionat manual sau automat, in functie de ce aveti pe masina)
Antena GPS

Montajul este de tip plug&play (cu exceptia antenei GPS care trebuie achizitionata separat toate mufele sunt conectate la Radioul Multimedia)
*



Vrei sa spui ca se potrivesc mufele? Din cate am citit in zona de Captur sunt multe mufe de adaptat.

baban sergiu tu ai R&GO sau MediaNav?

Marian Ilie
Da, se potrivesc toate mufele. Singura mufa pe care am adaugat-o a fost cea de la antena GPS.

Asta este valabil la Clio 4, insa la Captur nu am de unde sa stiu.
baban sergiu
eu am media nav

pe r-link nu se potriveste

toate versiunile cu media-nav evolution sau r-link - adica cele care sunt facute de tom-tom nu se potrivesc, o sa mai dureze putin pana o sa faca adaptoate sau o unitate noua care sa fie compatibila
Marian Ilie
Atunci cand am scris ca se potrivesc toate mufele, m-am referit la cazul meu, adica; trecerea de la Radioul Multimedia la Media Nav Evo.
larkinsen
QUOTE(Marian Ilie @ 9 Dec 2018, 09:37)
Atunci cand am scris ca se potrivesc toate mufele, m-am referit la cazul meu, adica; trecerea de la Radioul Multimedia la Media Nav Evo.
*


Si de unde ai achizitionat-o?Si eu as vrea sa inlocuiesc radioul cu medianav...dar cei de la renault mi-au zis ca nu se poate.Mi-au cerut seria de sasiu si apoi mi-au spus ca nu se poate.Masina e tot clio IV din 2018.
Marian Ilie
QUOTE(larkinsen @ 9 Dec 2018, 11:47)
Si de unde ai achizitionat-o?Si eu as vrea sa inlocuiesc radioul cu medianav...dar  cei de la renault mi-au zis ca nu se poate.Mi-au cerut seria de sasiu si apoi mi-au spus ca nu se poate.Masina e tot clio IV din 2018.
*




Sigur, lasa-mi PM cu nr. tau de telefon si iti trimit un link cu anuntul respectiv.
danviteza
Confirm inlocuirea fara modificari ale mufelor, a unui radio R&Go cu navigatie android, pe Clio 4, an 2018.
Atentie la grila de la ventilatie atunci cand comandati. Sunt diferente pentru masinile fabricate pana in anul 2016(inclusiv), si cele fabricate incepand cu anul 2017.

Nelamurire biggrin.gif
Radioul R&Go are 2 mufe pentru radio, una pentru AM/FM, cealalta pentru DAB, respectiv masina are 2 fire/mufe pentru AM/FM si DAB.
Intrebare: Pot conecta la antena DAB a masinii, antena GPS a navigatiei?
Pe antena GPS pe care am primit-o impreuna cu navigatia, scrie: 3-5V.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.