Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme servodirectie Laguna 2 1.8 16V
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Mishu Antal
Salut tuturor. Am o problema cu servodirectia, si anume ca aceasta " se blocheaza" in mers cand motorul nu este turat. Am schimbat uleiul, dar tot se blocheaza... Ce anume ar putea fi?
garc3a2000
E posibil sa nu mai bage pompa de servo.
Vezi ca in cazurile acestea daca nu remediezi problema imediat se duce si caseta, sau poate e chiar dusa.
todhiere
Readuc si eu topicul asta in prim-plan.

Pe scurt, volanul se invarte cateodata greu, parca merge in trepte, iar dupa aceea isi da drumul.

Inca nu simt ca se invarte diferit fata de cum merg rotile, si nu s-a blocat de tot.

Lichid servo am, nu stiu ce as putea verifica altceva. Daca aveti vreo idee va rog sa imi spuneti.
andri1940
Verifica rulmentii de sarcina de la amortizoare, daca sunt ruginiti cam asa se manifesta. Din cauza lor arcul se torsioneaza si se poate rupe, iar directia merge in trepte.

Daca tot umbli acolo merita inspectate si flansele si eventual inlocuite.
todhiere
Tot ce tine de suspensie e verificat, tocmai am schimbat o flansa.

Amortizoarele sun kyb de 2 ani, la fel si rulmenitii, talerele si arcurile.

BTW, nu face mereu asa, mai mult cand e rece motorul si masina.
espacern
Scoate cureaua de accesori afara si invarte cu mana de fulia pompei....si simti daca "agata" semn ca se blocheaza.
Daca este cazul trebuie schimbata urgent....si lichidul de servo adica cam juma de litru.
todhiere
Multumesc de idee, incerc.
Claudiu _iosip
Ai rezolvat ceva? Și a mea face așa, dar rar, și parcă doar când e apa pe strada.
todhiere
Nu am reusit, lucrez de la 8 dupa 5.

Cand apuc o sa anunt.
todhiere
Am fost la mecanic, mi-a spus ca la prima vedere nu isi da seama de nimic:

- uleiul e curat

- pompa invarte ok la cald

- face probleme doar la un sfert din cursa volanului in fiecare parte, doar cand e rece masina, dimineata

- la caseta de directie nu se observa nici un defect, miscarea volanului e corelata cu miscarea rotilor

- concluzia e ca daca desfac caseta si pompa pot vedea ce e acolo, mi-a spus ca daca ma hotarasc trebuie sa am pompa si caseta la indemana, sa le testeze, sa constate

Mi se pare cam nesimtit sa ceara manopera si sa ma puna sa cumpar doua piese scumpe, fara sa stiu care e problema. Daca as lua piesele de la el probabil ca le-ar returna el in caz ca una e ok.

Dimineata daca dau 2-3 curse de volan stanga-dreapta repede pare sa se remedieze problema. Suspectez ca e pompa sau furtunele de servo care pierd lichid. Practic o amorsez si nu mai are treaba.
espacern
S-a scos cureaua sa se invarta cu mana de fulie pompa....ca sa se simta daca problema e din pompa?
todhiere
Nu, asta nu am reusit pentru ca nu aveam liber la mecanic. Doar s-a uitat 5 min. la masina.
espacern
Uitatul in cazul tau=timp pierdut!
todhiere
e adevarat. nu stiu daca ma crezi dar nu am un mecanic bun. in asta am incredere ca nu ma fura dar e un fel de macelar auto, stie sa desfaca, dar nu are rabdare sa dea un diagnostic bun.
cj98czh
Lichidul de servo cand a fost schimbat ultima data? Eu cu asta as incepe ..
todhiere
Lichidul nu a fost schimbat, pe undeva se pierde.

In 2-3 ani am completat cam jumatate de litru.
cj98czh
lichidul se schimba la 4 ani ... pe unde pierdwe trebuie sa se vada ... 500 ml din 750 ml cat intra ... ar trebui sa vezi ..
todhiere
Am identificat fizic ca se pierde ulei.

Nu am poza acum sa arat, o sa urc una maine. E in zona unei tije metalice subtiri, inspre interior.
cj98czh
Caseta de directie? vrei tu sa zici ...
todhiere
pompa
Aru4321
Salut am si io o problemă la o pompă ii iese capacu din spate meru se mai poate remedia
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.