Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane 1 bicorp - portbagaj blocat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
finger
Salut,

De ceva vreme protbagajul a ainceput sa faca figuri in sensul ca se descuia cand vroia el. Nu am fanta pentru cheie la butonul de deschidere, iar acum s-a blocat definitiv se pare pe pozitia "inchis". Cand apas pe cheie nu se mai aude clicul caracteristic de deschidere/inchidere.
Are cineva idee cum se deschide portbagaul din interior, rabatand scaunele, evident?

Multumesc anticipat.
ovy_deo
Da,am pățit si eu de câteva ori, motorașul de la închidere obosește in timp si începe să dea rateuri până moare de tot și pa.
Rabatezi scaunele te bagi jos la șurubul ca prinde clema aia fixă, este un singur șurub cu cap stelat, deschizi portbagajul cu tot clema ,apoi demontezi panoul din interiorul ușii care are 2 șuruburi si vreo 5-6 clipsuri, rotești manual mecanismul de închidere și gata.
Înainte sa pui la loc scoate-i mufa de la motoraș si lasa-l pe deschis până îți schimbi motorașul.
Sper sa nu ma înșel bicorp înseamnă varianta hachback, adică cu 5 uși.
espacern
Nu trebuie demontat nici un surub pentru deschidere usa din portbagaj....."clanta" care intra in clema fixa are un mecanism de deschidere de urgenta.
demin2609
Salut. Care ar fi acela? Ca eu nici bătut și nu îl văd!

Astăzi ploua și eu aveam nevoie să bag ceva în portbagaj, desigur conform legilor lui Murphy, am lăsat-o baltă!
espacern
Se vede clar cum trebuie actionat pentru deschidere....nu trebuie "violenta"!
demin2609
saru'mana colegu Espacern,

am gasit intr-un final 'apoieotic' si reparat problema cu poxipol.

trebuie sa iau o rotita de la dezmembrari.

[attachmentid=1628090288]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.