Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: eroare calculator bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
alcala
Buna seara posesorul unui renault scenic din anul 2005 1.5 dci am o eroare pe calculatorul de bord scrie asa Reifenventile defekt in traducere ar fi anvelope supape defecte ma poate ajuta cineva va rog la ce se refera aceasta eroare multumesc mult.
sorinache11
probabil ai senzori de presiune la roti si este vreunul defect.
alcala
Ms pentru ajutor o sa ma duc la service cu ia sa vad despre ce ieste vorba.
renaultscenic2006
apropo de senzori,eu am un scenic din 2006 si nu stiu daca are senzori la roti.Toate renault dupa un anumit an au senzori de presiune sau este o optiune?
R19/16v
In cazul tau e optiune.
renaultscenic2006
sper sa nu am.Alte piese ce se pot strica si oarecum fara sens.
R19/16v
QUOTE(renaultscenic2006 @ 19 Jun 2016, 22:57)
fara sens.
*



Te inseli grav...
renaultscenic2006
Și care ar fi sensul?îmi arata dacă am cauciucurile dezumflat? Gândește te ca un senzor costa 40 de euro,Cât combustibil poți sa economisești? Și oricum de 2 ori pe an le verifici când treci de la cauciucuri de vara la iarna și invers.
miciceii
Da iti arata cand ai una sau mai multe roti dezumflate,cand ai pierdere masiva de aer/azot(taietura ceva in pneu) ,pe mine de ex.cel mai des ma avertizeaza la schimbarea anotimpurilor(cand vine frigul)deoarece aerul din anvelopa se contracta si scade presiunea in roti.
Au si dezavantaje,daca ii inversezi la montaj(stangul cu dreptul,fata cu spatele)iti apar cu eroare in bord,daca mergi pe drumuri de macadam,incep sa o ia razna,se aprind,dispar de pe bord etc.
Pe mine ma frapeaza ca sunt din 2005 si mai tin inca bateriile din ei!
R19/16v
La mine nu s-a intamplat niciodata nimic din ce ai spus tu. E drept ca am un set de jante de iarna si unul de vara, dar si la mine merg tot din 2005.
renaultscenic2006
Miciceii Cum adică Îți dispar din bord?Ce anume Îți arată ție în bord
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.