Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: procedura predare auto
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
valentin_dav
salutare tuturor
deschid topical acesta pt ca vreau mai multe opinii si sfaturi legate de procedura de predare-primire autoturism achizitionat de nou de la dealer
in speta este vb de o discutie avuta cu agentul de vanzari de la reno prin care imi spune ca nu imi poate permite sa plec cu masina de la el daca nu are asigurare. acum problema mea este ca reprezentanta lui lucreaza doar cu 3 firme de asig si sunt dintre cele mai scumpe. nu asta ar fi problema, pe mine m-a deranjat faptul ca mi-a cam taiat-o scurt cu acel # nu va pot lasa sa plecati fara asig#, si faptul ca lucrand doar cu 3 firme practic nu imi da posib de a allege ci ma obliga.
intrebarea mea este poate face chestia asta? adica masina platita, eu proprietar de drept si de fapt al bunului nu pot iesi cu ea pe strada pt ca ma obliga agentul sa inchei asig care o vrea el?
va multumesc mult pt sfaturile pe care le voi primi de la cei mai destupati decat mine!
espacern
Solicita un document scris unde se mentioneaza interdictia!
Ca vorbele....zboara!
RCA se poate face orinde....chiar si pe net!
R19/16v
Da' tie ti-e rusine sa intri pe emag si sa-ti faci asigurare?
valentin_dav
nu R 19 nu mi-e rusine, dar ca sa fac asig imi trebuie cartea masinii pe care o primesc dupa ce primesc masina, asta este problema. asig imi pot face de oriunde idea era daca eu pot pleca cu masina de la dealer fara asig sau trebuie sa arat ca am.
ceva gen bilet de trecere
cri8sti
QUOTE(valentin_dav @ 13 Jun 2016, 09:05)
......idea era daca eu pot pleca cu masina de la dealer fara asig.......
*


Ideea e ca nu poti circula pe drumurile publice fara asigurare (legal). Mi se pare normal sa nu te lase sa pleci fara asigurare, nu mi se pare normal sa te oblige sa inchei asigurarea la una din cele 3 firme cu care colaboreaza ei, dar...traim in Romania...
StefanJipa
Cred ca este normal sa nu poti pleca fara asigurare RCA de la dealer deoarece el iti elibereaza acele numere provizorii, asa cum si la politie daca te duci sa iti scoti numerele trebuie sa prezinti o copie de pe asigurarea RCA valabila nu vad de ce dealerul trebuie sa iti dea numere fara RCA.

Nu inteleg de ce ai nevoie de cartea masinii pentru RCA, oricum cartea o primesti la o saptamana sau doua dupa ce ridici masina. Pentru asigurare ai nevoie doar de seria masinii. Eu i-am cerut o copie a facturii pentru a avea taote datele si mi-am facut asigurare unde am vrut eu iar cand am ajuns sa ridic masina doar si-au facut o copie de pe asigurare.
citizen
Daca masina este achizitionata prin leasing, nu esti proprietar pana nu termini de achitat creditul. Propietar este firma de leasing si este normal sa isi faca asigurare (pe care o vei plati tu) unde doreste. Daca nu este cazul aici, atunci sunt sigur ca iti poti face tu o asigurare oriunde doresti. Si pentru asta nu este nevoie de cartea masinii
#Dino
Nu cred ca este cazul de leasing, pentru ca atunci i-ar fi facut si CASCO.
espacern
QUOTE(cri8sti @ 13 Jun 2016, 09:58)
Ideea e ca nu poti circula pe drumurile publice fara asigurare (legal). Mi se pare normal sa nu te lase sa pleci fara asigurare

Se poate circula si fara RCA....pe platforma.
Agentul de politie este cel care poate interzice circulatia.....nu orice agent comercial!
valentin_dav
ok oameni buni, acum am inteles
asig oricum trebuie sa fac, nu intelegeam de ce nu poate el sa ma lase sa plec fara, acum am inteles treaba cu nr rosii si politia
din acest motiv am zis sa intreb oameni mai destupati decat mine si se pare ca acum m-am destupat si eu
va multumesc mult pentru sfaturi si explicatii
la multi km fara evenimente negative
ps- se aude ceva de rabla pe la voi?
R19/16v
Du-te la asiguratorul pe care-l vrei tu si zi-i ca vrei RCA pentru inmatriculare. Iti face pe seria de sasiu polita si gata.
ssilviu
Ce mare lucru, faci un RCA pe o luna la unul din aia 3, o sa fie un numic gen 50 de lei si aia e. Dupa aia iti faci unde vrei tu.
orex
QUOTE(valentin_dav @ 13 Jun 2016, 09:05)
nu R 19 nu mi-e rusine, dar ca sa fac asig imi trebuie cartea masinii pe care o primesc dupa ce primesc masina, asta este problema. asig imi pot face de oriunde idea era daca eu pot pleca cu masina de la dealer fara asig sau trebuie sa arat ca am.
ceva gen bilet de trecere
*


Salut! Nu-ti trebuie nicdecum cartea masinii. Ai o serie de caroserie, da? RCA se poate face fix dupa VIN. Nu ti se poate impune un anume asigurator atat timp cat ai achizitionat-o de la o firma abilitata de ASAF sa vanda astfel de polite.
PS
Cartea ti-o va da tot dealerul dupa vreo 15 zile de la achizitie. Pana atunci vrei sa circuli nu? wink.gif
mihai leu
in 2014 am achzitionat auto nou si nu m-a obligat sa imi fac asigurare la ei, am facut eu la brokerul meu fiindu-mi transmisa seria de sasiu si copia dupa facutra proforma, bineinteles ca am iesit mai ieftin decat la dealer mai ales la casco masina nefiind luata cu credit am facut mult mai ieftin decat "oferta lor" la brokerul cu care am mai lucrat din 2007 - asigurator casco cunoscut
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.