Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 `79 Militia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
flaviusili
Pentru cei interesați, așa se reconstruieste ca la carte o Dacia 1300 ce s-a aflat în dotarea Miliției.
Studiu plăcut!
sobolan
un topic fara poze nu valoreaza nimic.... laugh.gif
flaviusili
QUOTE(sobolan @ 12 Jun 2016, 12:25)
un topic fara poze nu valoreaza nimic.... laugh.gif
*




Usor, usor..,. asa m-am grabit si eu si am ajuns nicaieri smile.gif)

12 Jun 2016, 12:37:
asa arata masina cand am achizitionat-o

12 Jun 2016, 12:39:
poze
sobolan
arata ok smile.gif ,o fi varianta L ?
flaviusili
QUOTE(sobolan @ 12 Jun 2016, 12:45)
arata ok smile.gif ,o fi varianta L ?
*


Cei de la garaj s-au minunat de cat de maniac a fost batranul incat a reusit sa conserve caroseria atat de bine. In urma sablarii au fost gasite cteva locuri minuscule, as putea spune, unde rugina a gaurit tabla, ca atare nu va necesita o "vulanizare" importanta

12 Jun 2016, 12:49:
Batranul zicea da e L. Deseara voi face poze la factura si o voi posta...Are toate elementele de L. Volanul original, pe care mi l-a dat batranul este cu pernita de muss, ca cel de 1301. Zicea ca asa a venit masina echipata de noua. Voi atasa mai multe poze diseara...
maho
QUOTE(flaviusili @ 12 Jun 2016, 13:29)
asa arata masina cand am achizitionat-o

Sub capota motorului si-a batut joc cel care a vopsit-o.

QUOTE(flaviusili @ 12 Jun 2016, 13:47)
Cei de la garaj s-au minunat de cat de maniac a fost batranul incat a reusit sa conserve caroseria atat de bine.

Daca conserva vopseaua originala, cum au facut destul de multi mosi (cu mai mult sau mai putin talent, nu discut), era ceva, dar e revopsita, si nu prea inspirat. Multi dintre cei care vor sa-si vanda mai profitabil "tichetul" zic una, dar realitatea e putin alta; povestea clasica incepe cu "tinuta doar in garaj...". In fine, spor la treaba cu ea, chiar daca n-are rugina multa, trebuie sa bagi ceva ca sa arate facuta profesionist, si nu carpeala facuta pt. revanzare.
ydaniel
Felicitari pt munca depusa!!!
Din pacate devine din ce in ce mai greu sa poti gasi oameni-locuri dispusi sa faca treaba de calitate.Indiferent de pret. wacko.gif
sobolan
QUOTE(maho @ 12 Jun 2016, 14:58)
... povestea clasica incepe cu "tinuta doar in garaj...". .....
*



da,la toate...... sleep.gif ,aici n-au fost masini tinute afara,toate au fost ingrijite,pana le iei la scarmanat mai bine daca te pricepi,apoi incepi sa-ti pui intrebari.....am gasit si eu dacii la 1000E "tinute in garaj",asta o haleai doar daca erai dentist,da' si asa te intepai ca ceva nu-i ok.....
Real,o masina "barn fiind" ,cum zic americanii ,n-am zarit p-aci,or fi da' nu le vad eu,muma lor azi dar......
Inca ceva,n-aveti incredere in kilometrajul de dacie,ala real se deduce dupa alti factori si e posibil sau nu sa coincida cu cel din bord......
Alex1300BV
Mai bine o faceti alba clasica. Ar fi atât de eleganta.
Nu inteleg ce e cu pasiunea asta pentru masini de militie. A fost atât de misto in timpul dictaturii incât sa ne distram pe subiectul asta?
flaviusili
QUOTE(Alex1300BV @ 12 Jun 2016, 17:03)
Mai bine o faceti alba clasica. Ar fi atât de eleganta.
Nu inteleg ce e cu pasiunea asta pentru masini de militie. A fost atât de misto in timpul dictaturii incât sa ne distram pe subiectul asta?
*


Da, m-am gândit si la varianta asta. Mi-au mai zis cativa sa o fac simplă, însă cu gândul asta am luat-o si nu sunt omul care sa mai dea înapoi. Am facut cu greu rost de echiparea originala de miliție, plus ca lucrez in domeniu. Mulțumesc pentru sfat. Dupa ce termin acest proiect, daca iese bine, promit sa mai fac una simplă. Deja sunt in tratative cu o Dacie din acelasi an, culoare gri 83

12 Jun 2016, 17:29:
QUOTE(ydaniel @ 12 Jun 2016, 15:25)
Felicitari pt munca depusa!!!
Din pacate devine din ce in ce mai greu sa poti gasi oameni-locuri dispusi sa faca treaba de calitate.Indiferent de pret. wacko.gif
*


Mulțumesc pentru aprecieri si da, e extraordinar sa gaseti oameni care sa inteleaga ce înseamnă un astfel de proiect. Dupa prima experienta esuata, am gasit oamenii astia care sper sa facă treabă. Bineînțeles, costurile sunt pe măsură...

12 Jun 2016, 17:49:
În urmă cu aproape un an am început lucru la masina, ca atare am avut ceva timp sa lucrez la anumite piese.
Mi-a fost foarte greu să fac rost de goarna TOA si girofar, dealtfel de aceste am facut rost prima dată. "întâi potcoava si apoi calul". Daca nu găseam goarna si girofarul, nu luam nici masina. Însă, prin acest proiect am prins gustul Daciilor 1300.
Atasez câteva poze cu rampa făcută de mine
sobolan
QUOTE(Alex1300BV @ 12 Jun 2016, 18:03)
Nu inteleg ce e cu pasiunea asta pentru masini de militie. A fost atât de misto in timpul dictaturii incât sa ne distram pe subiectul asta?
*



daca omu' asa vrea pai asa si-o face,nu-i nimic rau in asta....dictatura spui ? nu stiu cati ani ai dar daca te gandeai un pic si umblai prin tara recent constatai ca tara asta a ajuns o ruina totala dupa anii 90 ,s-a furat/vandut/dat la fier vechi tot,fara nici o perspectiva clara pentru un tanar care termina o scoala......intram in off si n-are rost.....
razvan1985
QUOTE(sobolan @ 12 Jun 2016, 18:56)
daca omu' asa vrea pai asa si-o face,nu-i nimic rau in asta....dictatura spui ? nu stiu cati ani ai dar daca te gandeai un pic si umblai prin tara recent constatai ca tara asta a ajuns o ruina totala dupa anii 90 ,s-a furat/vandut/dat la fier vechi tot,fara nici o perspectiva clara pentru un tanar care termina o scoala......intram in off si n-are rost.....
*


aplauze.gif
Nu toti realizeaza,unii au impresia ca acum traiesc raiul pe pamant(nici eu n-am trait vremurile de dinainte de '89,dar din povestirile multora,deduc faptul ca era mult mai bine,in unele privinte) !
flaviusili
Factura si garantia. Legat de 1300 L, pe factura dupa 1300 se mai vede inscris o litera care e putin stearsa cred ca e L

<span class='edit'>12 Jun 2016, 21:59:</span>
QUOTE(sobolan @ 12 Jun 2016, 17:56)
daca omu' asa vrea pai asa si-o face,nu-i nimic rau in asta....dictatura spui ? nu stiu cati ani ai dar daca te gandeai un pic si umblai prin tara recent constatai ca tara asta a ajuns o ruina totala dupa anii 90 ,s-a furat/vandut/dat la fier vechi tot,fara nici o perspectiva clara pentru un tanar care termina o scoala......intram in off si n-are rost.....
*


Masina s-a sablat la fostul combinat, un colos al industriei miniere, de la Baia Mare, iar pana baietii au dat pe masina, m-am plimbat prin combinat si m-am ingrozit de ceea ce a realizat Ceausescu. Ce colos e acel combinat si cata infrastructura in el, si ce conditii ridicate oferea pentru peioada respectiva. Acum e doar un morman de fier vechi din care fura tiganii. Nu am prins perioada aceea, eu fiind generatia euro 5 :-p , dupa revolutie, insa pot sa-mi fac o idee despre ce s-a intamplat pe acele vremuri. Sa nu uitam : un popor care uita trecutul si care-si sterge traditiile, isi pierde identitatea! (asta ca o paranteza)
Alex1300BV
si eu consider ca nu e bine sa ne uitam trecutul (si eu mi-am cumparat o Dacie ca sa imi aminteasca de anii copilariei).
Parerea mea e ca e nu e bine sa glorificam anume regimuri si institutii din trecut.
sobolan
QUOTE(Alex1300BV @ 13 Jun 2016, 01:39)
Parerea mea
*



bine zis,se pare ca esti dezinformat.......ar fi ok sa nu mai "patam" topicul asta aiurea si sa discutam despre masina daca se poate.....
Viorel Balmez
Felicitari pentru realizare! Stiu ca este greu sa reconstruiesti o Dacie de militie, mai ales ca eu si Cristi (Babetzica), am fost pionieri in asa ceva. De acum o sa fi un exemplu in zona si poate cu ocazia asta o sa-si dea seama si cel de la Baia Mare ce kitsch a putut sa faca (desi am zis ca nu o sa mai amintesc vreodata de el).
P.S. Doar un mic amanunt, incearca sa modifici rampa, era din teava (daca tot ai muncit atat, este pacat sa nu o duci pana la capat). Intre timp, poti sa modifici si titlul, este o reconstructie Dacia militie, nu este restaurare si nici replica cum am crezut eu initial smile.gif
flaviusili
QUOTE(Viorel Balmez @ 13 Jun 2016, 08:03)
Felicitari pentru realizare! Stiu ca este greu sa reconstruiesti o Dacie de militie, mai ales ca eu si Cristi (Babetzica), am fost pionieri in asa ceva. De acum o sa fi un exemplu in zona si poate cu ocazia asta o sa-si dea seama si cel de la Baia Mare ce kitsch a putut sa faca (desi am zis ca nu o sa mai amintesc vreodata de el).
P.S. Doar un mic amanunt, incearca sa modifici rampa, era din teava (daca tot ai muncit atat, este pacat sa nu o duci pana la capat). Intre timp, poti sa modifici si titlul, este o reconstructie Dacia militie, nu este restaurare si nici replica cum am crezut eu initial  smile.gif
*


Multumesc pentru aprecieri si multumesc inca o data pentru informatiile furnizate legate de dimensiunile scrisului. Legat de replica de la Baia Mare, consider ca e de prost gust si nu prea ar avea ce cauta in peisajul unei intruniri. E de prost gust. Ma straduiesc ca a mea sa fie cel putin la fel de reusita ca si a voastra.

Legat de rampa - teava - cred ca ar fi complicat sa o fac eu iar un meserias nu stiu care sa o faca. Pe tine cat te-a costat rampa?
Ov
cauta prin targuri sau pe site-uri sh (gen olx) portbagaje de dacia ca poate gasesti gata facute. Tai doar un picior si gata rampa. http://olx.ro/oferte/q-portbagaj-dacia-1310/
flaviusili
QUOTE(Ov @ 13 Jun 2016, 12:16)
cauta prin targuri sau pe site-uri sh (gen olx) portbagaje de dacia ca poate gasesti gata facute. Tai doar un picior si gata rampa. http://olx.ro/oferte/q-portbagaj-dacia-1310/
*


biggrin.gif Multam` pentru pont !!!
Viorel Balmez
Exact si sa nu-ti para rau de inca o munca in plus, merita sa ai o masina perfecta wink.gif
flaviusili
Volanul de care va ziceam...e aproape nou. Foarte multe elemente originale ale masinii, tot ce e ornament si alte piese au fost demontate de mos si ținute în garaj de teama hoților. Foarte multe dintre ele au necesitat doar o curățare si arata ca noi.

13 Jun 2016, 21:17:
Azi am mai curățat ceva si am pregătit pentru vopsit:blocul motor, electromotorul, claxoanele, livierul franei de mână, etc....

13 Jun 2016, 21:22:
Mosul zicea ca masina a venit echipată doar cu o singură oglinda, pe stânga, dar nu era montata pe masina, dupa cum se vede si in poze. Si pe asta mi-a dat-o de la păstrare, i-am tras un polish si arată ca nouă. Oglina e CIPA. Acum am o nedumerire... Să o las cu o singură oglindă sau să-i mai pun una si pe stânga? Acum, pana sunt in faza in care se poate si găuri usa dreaptă. Am văzut o oglida pe OLX...
Ov
Eu n-as gauri usa.
Misto volanul! Am si un unul si l-am pus pe break smile.gif
iustin_uap
Si eu as lasa-o numai cu oglinda pe partea stanga. Face parte din specificul vremii. Am auzit de la multi care si-au pus si pe dreapta ca nu vad mare lucru in ea. Eu am la masina una mare, luata din bazar, care se prinde cu niste elastice peste oglinda centrala originala. E usor de scos in caz de "nevoie", iar in spate vad tot pana la stalpul central.

Scaunele sunt tot visinii, ca si fetele de usi?

In rest, felicitari si spor la treaba!
flaviusili
QUOTE(iustin_uap @ 14 Jun 2016, 11:54)
Si eu as lasa-o numai cu oglinda pe partea stanga. Face parte din specificul vremii. Am auzit de la multi care si-au pus si pe dreapta ca nu vad mare lucru in ea. Eu am la masina una mare, luata din bazar, care se prinde cu niste elastice peste oglinda centrala originala. E usor de scos in caz de "nevoie", iar in spate vad tot pana la stalpul central.

Scaunele sunt tot visinii, ca si fetele de usi?

In rest, felicitari si spor la treaba!
*


Cu scaunele e o poveste mai lungă.... Când am luat-o tapiseria era originală doar pe fetele de uși. Mosu zicea ca tapiseria scaunelor s-a crăpat în timp si le-a retapitat cu un material nasol pentru canapele laugh.gif . Fețele de uși fiind într-o stare fff bună, am gasit cu greu material la culoarea fețelor de uși. Totuși, dupa multe căutări am gasit ceva asemănător. Nuanta diferă putin deoarece fețele sunt trase de soare. Una cu alta, am retapitat scaunele si arata cam asa

Mai trebuie sa le curat de praf rolleyes.gif

PS mersi de sfaturi!

<span class='edit'>14 Jun 2016, 12:41:</span>
Fețele arata cam asa
bogdan2001
Felicitari pentru masina,s-o stapanesti sanatos.Eu sunt din Satu Mare,poate ne vom intalni intr-o zi.
Claxoanele le-ai cromat,sau e o vopsea ce imita cromul?
Ov
par a fi negru lucios smile.gif
flaviusili
QUOTE(bogdan2001 @ 14 Jun 2016, 13:52)
Felicitari pentru masina,s-o stapanesti sanatos.Eu sunt din Satu Mare,poate ne vom intalni intr-o zi.
Claxoanele le-ai cromat,sau e o vopsea ce imita cromul?
*


Salut! Cu siguranță ne vom întâlni... Sper ca masina sa fie gata până la retroparada toamnei de la Baia Mare. Asta, daca domnii de la Retromobil îmi vor acorda atestarea. Masina in prezent e radiată, ca atare va trebui sa o reînscriu.

Asa cum bine a intuit Ov, claxoanele le-am vopsit cu un negru lucios
bogdan2001
QUOTE(flaviusili @ 14 Jun 2016, 14:24)
Salut! Cu siguranță ne vom întâlni... Sper ca masina sa fie gata până la retroparada toamnei de la Baia Mare. Asta, daca domnii de la Retromobil îmi vor acorda atestarea. Masina in prezent e radiată, ca atare va trebui sa o reînscriu.

Asa cum bine a intuit Ov, claxoanele le-am vopsit cu un negru lucios
*



Pareau cromate,probabil din cauza luminii care batea.Succes cu ea!
flaviusili
Ce s-a mai lucrat azi... Poze de la garaj smile.gif
sobolan
cu ce au curatat-o pe dedesubt,decanol ?e bine de stiut nu de alta.....
flaviusili
QUOTE(sobolan @ 15 Jun 2016, 01:17)
cu ce au curatat-o pe dedesubt,decanol ?e bine de stiut nu de alta.....
*


Dupa cum se vede, pe dedesubt a fost sablata jumatate. Partea din fata nu s-a sablat intrucat le-a fost frica alora sa o ancoreze de fata.

Din cate stiu, baietii de la garaj colaboreaza cu un atelier din Germania si de acolo s-a trimis o solutie. O sa-i intreb si poate imi fac o poza la flacon
tergeo1
QUOTE(sobolan @ 12 Jun 2016, 15:29)
da,la toate...... sleep.gif  ,aici n-au fost masini tinute afara,toate au fost ingrijite,pana le iei la scarmanat mai bine daca te pricepi,apoi incepi sa-ti pui intrebari.....am gasit si eu dacii la 1000E "tinute in garaj",asta o haleai doar daca erai dentist,da' si asa te intepai ca ceva nu-i ok.....
Real,o masina "barn fiind" ,cum zic americanii ,n-am zarit p-aci,or fi da' nu le vad eu,muma lor azi dar......
Inca ceva,n-aveti incredere in kilometrajul de dacie,ala real se deduce dupa alti factori si e posibil sau nu sa coincida cu cel din bord......
*


Care-i legatura cu dentistii ?
Tractozaur
Felicitari pentru initiativa smile.gif, era nevoie de asa ceva in zona, sa vada si "altii" cum se face o reconstructie ca la carte... wink.gif

Se vede de la o posta sursa de inspiratie smile.gif si ma bucur de asta, imi pare rau ca nu am avut cum sa te ajut cu scrisul si sa-ti trimit sablonul original cand mi-ai solicitat acest lucru (pur intamplator eram in spital in acea perioada... wacko.gif ), dar am inteles ca ai vorbit cu to`arasu` l`ent major Balmez si ai scos-o la capat! biggrin.gif

Doua remarci: smile.gif

1) Musai trebuie sa faci rampa cum trebuie, ai sursa de inspiratie la mine pe topic http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=277120&st=90 , nu este fizica cuantica! cool.gif
2) Trebuie sa cauti un girofar de la Metalica (ElectroMet) Oradea cu baza metalica (vezi cum arata tot la mine pe topic), Elba Timisoara a aparut un pic mai tarziu si numai pe 1310 (dar avand in vedere ca a ta este 1979..., se accepta! rolleyes.gif ), plus ca, din pacate, cel pe care-l ai acum pe rampa, este cam obosit (decolorat, crapat...). Am sa incerc sa vad daca pot sa-ti gasesc un Metalica (cu toate ca sunt extrem de rare, aproape imposibil de gasit...) sau macar un Elba decent, dar nu promit nimic... sad.gif

Statia ADA-02, ai gasit-o? RTM-ul de la IEMI? icon_mrgreen.gif
flaviusili
QUOTE(Tractozaur @ 15 Jun 2016, 16:49)
Felicitari pentru initiativa smile.gif, era nevoie de asa ceva in zona, sa vada si "altii" cum se face o reconstructie ca la carte... wink.gif

Se vede de la o posta sursa de inspiratie smile.gif si ma bucur de asta, imi pare rau ca nu am avut cum sa te ajut cu scrisul si sa-ti trimit sablonul original cand mi-ai solicitat acest lucru (pur intamplator eram in spital in acea perioada...  wacko.gif ), dar am inteles ca ai vorbit cu to`arasu` l`ent major Balmez si ai scos-o la capat!  biggrin.gif

Doua remarci: smile.gif

1) Musai trebuie sa faci rampa cum trebuie, ai sursa de inspiratie la mine pe topic http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=277120&st=90 , nu este fizica cuantica!  cool.gif
2) Trebuie sa cauti un girofar de la Metalica (ElectroMet) Oradea cu baza metalica (vezi cum arata tot la mine pe topic), Elba Timisoara a aparut un pic mai tarziu si numai pe 1310 (dar avand in vedere ca a ta este 1979..., se accepta!  rolleyes.gif ), plus ca, din pacate, cel pe care-l ai acum pe rampa, este cam obosit (decolorat, crapat...). Am sa incerc sa vad daca pot sa-ti gasesc un Metalica (cu toate ca sunt extrem de rare, aproape imposibil de gasit...) sau macar un Elba decent, dar nu promit nimic...  sad.gif

Statia ADA-02, ai gasit-o? RTM-ul de la IEMI?  icon_mrgreen.gif
*



Multumesc pentru aprecieri! Imi pare rau pentru accidentul tau si da, am rezolvat cu colegul Balmez problema....

Promit ca fac rampa cum trebuie!
Acum doua chestiuni : 1 girofarul este ELBA si l-am facut sa functioneze din doua alte jumatati de girofar (foarte greu de gasit girofare de genul asta, bine ca am reusit si asa); o mana de ajutor nu strica tongue.gif
2 statia ADA-02, o am, am gasit una prin garajele Politiei, insa din pacate este strapunsa undeva si nici un electronist nu a reusit sa o faca, deci nu va fi ce trebuie(eventual decor), iar RTM-ul nu-l am; cu statia ADA, daca stie careva pe undeva una, as fi recunoscator icon_mrgreen.gif

Momentan m-am gandit la o varianta de avarie pana pun mana pe o ADA si mi-a trimis cineva din Canada o statie functionala din aceeasi perioada... unsure.gif
Viorel Balmez
Nu pune alta statie, oricum nu o vei folosi in trafic, nu incepe cu improvizatii. ADA 02, este o statie foarte simpla, o poate repara orice electronist, chiar si fara schema (are cateva rezistente, condensatori si tranzistori). Dar cum noi avem tot (am studiat subiectul in cele mai mici amanunte), iti dau si schema de la ADA 02 (ceva foarte rar, pe care nu o vei gasi nicaieri). Nu uita de microfoane si suporti (gasesti cum arata, la mine pe pagina de FB - Dacia Militie). Noi incercam sa te ajutam, asa ca daca pare ca ''te certam'', este doar o parere, noi chiar vrem sa o faci cum trebuie si am gasit in tine un baiat cuminte si ascultator biggrin.gif

Schema ADA 02:

user posted image user posted image
flaviusili
Mulțumesc Viorel pentru ajutor! Statia mea e completa, are si microfon si suportul de microfon. Problema ei era ca bruiaza sunetul. Exact ca radioul când nu-i pe frecventa bună. Statia se afla încă la electronist si o sa mai insist sa o faca. A renunțat pe motiv ca nu are schemă, care într-adevăr se gaseste greu, dar acum nu mai are scuză cool.gif .

Chiar daca ma criticati, asa cum am scris in deschiderea topicului, vreau părerile unor oameni cu mai multa experiența decât mine.

Mulțumesc pentru sprijin încă o dată!
Viorel Balmez
Si statia mea intra in microfonie... ce sa le faci, piese vechi din anii 70-80, important este ca ai ADA 02. Spor mai departe si nu uita sa schimbi titlul in ''reconstructie'' happy.gif
flaviusili
QUOTE(Viorel Balmez @ 16 Jun 2016, 14:56)
Si statia mea intra in microfonie... ce sa le faci, piese vechi din anii 70-80, important este ca ai ADA 02. Spor mai departe si nu uita sa schimbi titlul in ''reconstructie''  happy.gif
*



Cum schimb titlul? blush.gif
oldtimercraiova
Succes!
MuciX
QUOTE(flaviusili @ 16 Jun 2016, 17:40)
Cum schimb titlul? blush.gif
*


Edit la primul post din topic. Te va lasa sa editezi titul si subtitlul.
Viorel Balmez
QUOTE(flaviusili @ 16 Jun 2016, 14:42)
A renunțat pe motiv ca nu are schemă, care într-adevăr se gaseste greu, dar acum nu mai are scuză  cool.gif .


Schema ca si aparatura, avea regim special. Iar acum ca IEMI a disparut, s-a incheiat cu orice schema...mai este o varianta sa gasesti cate ceva, te imbraci in uniforma de militian si te intorci in anii '80, avem noi o masinarie pe care o mai folosim la nevoie laugh.gif
P.S. Multi nu inteleg ca Dacia Militie este ceva aparte, nu este numai o masina vopsita in doua culori, este o intreaga poveste, se joaca cu multa recuzita: statii, girofaruri, uniforme, bastoane, reviste, poze, insigne, etc. (toate reale) si nu in ultimul rand cu pasiune smile.gif De altfel, ce farmec ar mai avea sa mergi cu o masina antebelica imbracat in trening si sa ai GPS in parbriz?
sobolan
QUOTE(Viorel Balmez @ 17 Jun 2016, 14:24)
De altfel, ce farmec ar mai avea sa mergi cu o masina antebelica imbracat in trening si sa ai GPS in parbriz?
*



are,important e sa te simti tu in acea era cand o conduci si mai e farmecul de a o conduce ca acum toti suntem invatati cu full-servo,clima,abs,esp,etc.....nu umblu eu in trening neam da' nici in costum n-as sta nici mort radmasa.gif

QUOTE(flaviusili @ 15 Jun 2016, 10:49)
Din cate stiu, baietii de la garaj colaboreaza cu un atelier din Germania si de acolo s-a trimis o solutie. O sa-i intreb si poate imi fac o poza la flacon
*



daca poti.....

QUOTE(tergeo1 @ 15 Jun 2016, 17:31)
Care-i legatura cu dentistii ?
*



era un fel de-a spune fara sa jicnesc,fiecare se pricepe cel mai bine la ceea ce face zi de zi,eu daca-s ginecolog si stau cu degetele in (aia,stii tu biggrin.gif ) nu e neaparat sa ma pricep si la masini cum nici ala care mi-o vinde mie nu se pricepe la ceea ce fac eu....era un fel de-a spune,ideea conteaza,nu ai inteles din prima dar poate intelegi acum.
flaviusili
Mai miscam ceva, usurel...
sobolan
sta bine la tabla baba smile.gif
flaviusili
Între timp.... S-a aplicat un grund epoxidic pe tabla tratată împotriva ruginii. Grundul a fost comandant din Germania și a durat puțin până a ajuns...
Alex1300BV
banuiesc ca costa o avere, asa lucrari de amploare intr-un auto-service...
flaviusili
QUOTE(Alex1300BV @ 5 Jul 2016, 11:04)
banuiesc ca costa o avere, asa lucrari de amploare intr-un auto-service...
*



Bănuiți bine!

5 Jul 2016, 22:39:
De două zile tragem kit...
flaviusili
Munca si iar munca
Alex1300BV
Speram sa iasa la masura asteptarilor!
flaviusili
Se lucrează minuțios....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.