Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: asigurari naspa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
cataremus
Ce pareri aveți despre asigurarile pe naspa la masini de franța italia anglia spania etc ? A avut cineva asa ceva?
espacern
De unde ti-a venit ideea asta de topic?
Esti furnizor?
cj98czh
Zic ca te poti sa te trezesti cu dosar penal + bani multi dati daca il lovesti pe unul.

Nu iti permiti o masina inmatriculata cu acte calumea, sau macar cu o asigurare valabila ... ai varianta cu bicicleta sau transport in comun.

In majoritatea tarilor din UE asigurarea este valabaila doar cand masina este condusa de persoana trecuta in asigurare.
cataremus
eu nu sunt furnizor dar vad tot felul de harburi pe drumuri si chiar am întrebat pe cineva cum faci ma nene de ți masina înmatriculata în țara x si cu asigurarea cum de o faci si am primit imediat un raspuns zice am rca pe naspa
espacern
In cazul in care esti implicat (vinovat sau nevinovat) intru-un accident soldat cu pagube materiale (la vatamare corporala/deces nu vreau sa ma gandesc) si se constata ca nu ai asigurare esti obligat sa platesti despagubiri importante....sau chiar inchis in penitenciar!
Lipsa asigurarii sau a controlului tehnic periodic duc la imposibilitatea deplasari cu autoturismul pe drumurile publice......e lege clara!
iulia_boris
Cum pe naspa?
UXE
Feic
maryus_maryusss
La multe masini care circula in Romania (in general cazane si cu motoare mari)inmatriculate in tari ca Franta ,Italia,Spania,UK,Irlanda ,Bulgaria,asigurarea si ITP sunt falsificate pe calculator -cele care circula in sudul tarii procentul ajunge la 50%la cele pe BG si 70-80% la cele inmatriculate in F,I,E,IRL,UK-deci atentie mare ca nu este de gluma.In alte zone ale tarii nu stiu cum sta treaba.
espacern
Pentru masinile inmatriculate in Franta este obligatoriu afisarea CT si "RCA" pe parbriz....sub forma de vigneta.
Datele inscrise acolo se pot verifica online......instant!
VladSoare
Uzul de fals e infracțiune. În caz de accident, sau la un simplu control de rutină al actelor, riști închisoarea.
Unii decid să-și asume riscul. Că ți-l asumi și tu sau nu... e decizia ta.
cataremus
Din punctul meu de vedere cine risca risca pe pielea lui . Eu platesc anual rca 400euro în spania si merg fara probleme fara dureri de cap
Lampard
Eu cand am avut accidentul individul nu avea asigurare si a spus sa-l astept o luna ca merge in Germania la lucru si imi trimite banii adica 3000€,nu au trecut decat 6 ani dar eu nu mi-am pierdut speranta ca o sa primesc banii 053.gif wise_guy.gif
iulia_boris
Io fac poimaine 3 saptamani de cand astept Carpatica sa ma sune..Cum oricum troaca mea merge la Rabla cred ca intai ajunge acolo decat in service
mihai_dorin
La inceputul anului am facut asigurarea la Emag, dar din cauza ca lucreaza cu firme de curierat de tot .... am refuzat sa ridic asigurarea, fiindca a durat 2 saptamani sa o aduca. In acest timp am facut asigurarea la rca-ieftin, asigurare care a ajuns a 2-a zi. Toate bune si frumoase pana verific asigurarea pe site-ul CEDAM unde observ ca masina este asigurata atat la firma de la care comandasem de la Emag cat si la firma de la care am fizic asigurarea (rca-ieftin).
R19/16v
Da' tu ce credeai ca se intampla? Ala doar venea cu hartia, RCAul era platit si facut de mult smile.gif
mihai_dorin
Sa anuleze RCA-ul daca a vazut ca nu l-am ridicat, au trecut 6 luni totusi, oricum pierderea lor.
R19/16v
Pai tu ai facut RCAul cu plata ramburs?
mihai_dorin
Da
#Dino
QUOTE(mihai_dorin @ 6 Jun 2016, 12:23)
La inceputul anului am facut asigurarea la Emag, dar din cauza ca lucreaza cu firme de curierat de tot .... am refuzat sa ridic asigurarea, fiindca a durat 2 saptamani sa o aduca. In acest timp am facut asigurarea la rca-ieftin, asigurare care a ajuns a 2-a zi. Toate bune si frumoase pana verific asigurarea pe site-ul CEDAM unde observ ca masina este asigurata atat la firma de la care comandasem de la Emag cat si la firma de la care am fizic asigurarea (rca-ieftin).
*



Cea de la emag nu este valabila, insa nu sunt datele actualizate in sistem. Patit si eu
octavian.gagu
Am in prieten broker la care apelez. 480 de lei pe un an la Groupama si ma gandesc ca stau linistit. Dar citind una alta pe aici...nu stiu cat de linistit mai stau smile.gif
Adica...io' am...da' altu' o avea? unsure.gif
solidconvert
Pentru asta exista casco... tu ai, stai linistit... n ai, esti nelinistit permanent radmasa.gif
octavian.gagu
Dac-ai sti cata dreptate ai... :/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.