Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum demontezi galeria de admisie Megane 1 1.6 16V
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
Alexandru Gavrilă
Salutare domnilor. Am constatat de curând că undeva între clapeta de accelerație și galeria de admisie (acolo unde intră una în cealaltă) se aude un sssssssssit(pierde aer) și m-am decis să văd ce este. Am desfăcut toate suruburile galeriei de admisie, am deconectat și demontat și bobinele de aprindere, și tot nu iese. Adică ea se desprinde dar undeva ține și nu o lasă să iasă. Cred că este vorba de o garnitură care a cedat și pierde aer pe undeva la îmbinare între clapetă și galerie. Aveți idee cum se scoate de acolo această galerie de admisie? Mulțumesc anticipat.
cnada
Salut! In primul rand vezi ca rezolvarea o gaseai sigur daca foloseai functia de cautare a acestui forum, asa am gasit si eu informatii legate de aceasta operatiune. Galeria aceea de plastic este prinsa in mai multe suruburi. Pentru a o desface trebuie sa desfaci si corpul clapeta iar cu aceasta ocazie il si cureti. E simplu in principiu in plus trebuie desfacute si bobinele. Eu asa am procedat!
Corpul clapeta este prins in suruburi de opt parca...
Uite aici mai multe detalii:
http://www.reno.ro/-t115370.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.