Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Certificat de inmatriculare Franta barat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
tcosmin1


Buna seara,



Am achizitionat recent o masina cumparata de un cetatean roman din Franta de la o licitatie de pe alcopa. Certificatul de inmatriculare (carte grise) este barat si scrie vendu si data. El a adus-o pe roti din Franta si are asigurare (tot din Franta) si itp valabile.

Numerele de Franta mai sunt valabile? Pot sa circul cu ele sau trebuie sa scot numere provizorii?

Multumesc!
espacern
Dupa lege poti sa circuli 30 de zile.....cu incepere cu data de pe talon Franta.
tcosmin1
ok! deci masina n-a fost radiata din Franta?
espacern
In Franta nu exista procedura de radiere.....la vanzare-cumparare.
Se trimite un exemplar dupa CVC la prefectura de politie......cu rol de informare!
Citeste pe talon ca este clar explicata procedura.....si termenul de valabilitate in caz de tranzactie.
tcosmin1
In cazul asta ma pot duce linistit la RAR pe roti si apoi la inmatriculare cu numerele astea? Pe talon e trecut 25/04/2016 si eu am programare la RAR pe 16, deci cred ca ma incadrez in cele 30 de zile.
espacern
Daca si restul actelor sunt valabile (asigurare/CVC) poti circula legal 30 zile.
argon
daca ai RCA poti circula 30 de zile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.