Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante care se potrivesc pe Megane 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Pages: 1, 2
ovu85
Salut, din cate stiu se potrivesc jante de pe Mazda si Kia care sa aiba la prezoane 5x114.
Mai sunt variante cu 5x108.

Dacă mai cunoașteți alte modele de jante care se potrivesc pe Megane 3 postați aici.
Rupert
Si pe mine ma intereseaza daca pot folosi jante de tabla cu "J37" 5x114,3 pe M3.Mersi
marius80_eugen
jantele de M3 sunt :
5 x 114,3 , ET47 pentru 16', cu gaura de centrare 66,1 ;

Pentru restul de concluzii cititi topicul dedicat subiectului !!!
rusus
De pe duster se potrivesc
aikidoro
Salut, janta de pe Duster nu este cum va pe 16"?
rusus
Da sunt pe 16 și pe megane nu merg 16 ?
Laurentziu83
Voi vreti sa puneti jante de SUV pe Megane???
rusus
Sunt la fel la dimensiuni ,doar ca la duster cauciucu este de 215
marius80_eugen
In loc sa caute jante mai usoare, aerisite si care sa dea bine pe M3 , se uita dupa unele de Duster , care nu sunt in nici un fel . Pana la urma jantele se potrivesc asa cum se potrivesc pana la urma si de pe japoneze (desi acolo iti trebuie alte inele de centrare), dar de ce oare nu se uita dupa jante originale sau cel putin dedicate acestui model, chiar nu inteleg.
Eu am pus jante pe 16 in 5 spite , usoare si care aerisesc foarte bine franele , de la 6,5J am trecut la 7J si nu imi pare rau deloc , adica nu am avut decat de castigat pentru ca se comporta ok si sunt foarte bune.
Radel
Salutare tuturor!
Sunt intr-o mare dilema.
Sunt pe punctul de a achizitiona un set de 4 jante pe 15" din otel pentru al meu Megane GT line 1,2 TCe din 2014.
Problema mea este ca aceste jante au urmatoarele caracteristici (ce este scris pe ele):
L4J 15x6J DOT TOPY 102504, iar langa gaura din mijloc scrie 66. ET nu scrie. Prezoane 5x114,3
Pe roata mea de rezerva (pe care am luat-o ca etalon) scrie:
6 1/2J15H2H ET43. Gaura centrala 66. Prezoane 5x114,3.

Se potrivesc jantele, pe care vreau sa le cumpar, pe masina mea? Daca ET e diferit are mare importanta?
Jantele arata ca in poza anexata.
R19/16v
Latimea nu e la fel - 6 vs 6.5" iar offsetul (ET) este foarte important.
Radel
Se pare ca aceste jante sunt de Mazda. TOPYe o firma japoneza care face jante. ET e 50. Deci nu prea sunt bune...
marius80_eugen
QUOTE(Radel @ 26 May 2016, 18:58)
L4J 15x6J DOT TOPY 102504, iar langa gaura din mijloc scrie 66. ET nu scrie. Prezoane 5x114,3
Pe roata mea de rezerva (pe care am luat-o ca etalon) scrie:
6 1/2J15H2H ET43. Gaura centrala 66. Prezoane 5x114,3.
*


Daca pui 195/65/15 pe aceste jante cu 6J o sa ai putina "burta" la ele. Din cate stiu , trebuie o janta cu 6,5 J. Eu pe 6J am avut 175 si 185 ca latime de anvelopa , DAR asta nu este o problema mare.
ET e ok de la 42 la 48 , dar totul depinde de cum va sta roata pe masina. Parerea mea este ca vor fi ok , daca poti trece peste ce am spus mai sus, dar oricum poti sa pui doar o janta direct pe masina si vezi cum se comporta, mai ales pe fata, la etriere .
Daca dai pe jantele goale mai mult de 300 lei , iti recomand sa mai cauti pentru ca nu merita sa faci compromisuri si sa dai si mult pe ele.
Radel
QUOTE(marius80_eugen @ 27 May 2016, 11:58)
Daca pui 195/65/15 pe aceste jante cu 6J o sa ai putina "burta" la ele. Din cate stiu , trebuie o janta cu 6,5 J. Eu pe 6J am avut 175 si 185 ca latime de anvelopa , DAR asta nu este o problema mare.
ET e ok de la 42 la 48 , dar totul depinde de cum va sta roata pe masina. Parerea mea este ca vor fi ok , daca poti trece peste ce am spus mai sus, dar oricum poti sa pui doar o janta direct pe masina si vezi cum se comporta, mai ales pe fata, la etriere .
Daca dai pe jantele goale mai mult de 300 lei , iti recomand sa mai cauti pentru ca nu merita sa faci compromisuri si sa dai si mult pe ele.
*


300 toate 4?
Ca mai jos de 450 toate 4 nu am găsit. Oricum nu le am mai luat, la recomandarea Renault.
argon
Pana acu' nu mi-a fost dat sa vad jante de tabla cu inele de centrale..ca fara nici o sansa sa le pui fara sa bata rau..
marius80_eugen
QUOTE(Radel @ 27 May 2016, 19:22)
300 toate 4?
Ca mai jos de 450 toate 4 nu am găsit. Oricum nu le am mai luat, la recomandarea Renault.
*


Mai cauta jante SH pentru iarna pentru ca sunt la vanzare, mai ales la dezmembrari, pentru ca ai vand rotile de rezerva separat. Poti sa le iei si tu separat, cate una , cate 2 , pana iti faci setul , numai sa te uiti sa fie acelasi model si poate le si canteresti , sa nu difere mai mult de 200-300 de gr. pe roata .
Nu cauta jante de tabla de Duster sau alte masini mai grele.mari decat Megane-ul pentru ca este posibil sa fie mai grele. Altfel daca nu gasesti pe la 300, hai 400 maxim, de tabla SH , cauta de aliaj , pentru ca pe la 700-800 deja iei aliaj si e alta treaba. Cel putin nu mai dai 60-80 lei pe un set de capace ok si nu trebuie sa le roluiesti la 3-4 ani .
rusus
Am găsit pe olx jante structurale cu capace originale scenic 3 ,cauciucuri 205/60/16 michelin energy,înainte aveam pe 15 era cam joasa ,dar în talon am 205/55/16 sper sa nu fie o problema ca am 205/60/16
m3st_tce
Diferenta e cam de 3cm pe diametrul exterior. Putin probabil sa ai probleme in deplasare, poate o accelerare mai domoala. In schimb informatiile prezentate de vitezometru/km. inregistrati/consum vor fi inexacte.
cj98czh
QUOTE(rusus @ 11 Jul 2016, 18:02)
,dar în talon am 205/55/16 sper sa nu fie o problema ca am 205/60/16
*



Doar ramai fara talon + amenda daca te opreste un echipaj RAR + Politie ...
rusus
Dacă aveam 215 era problema mare ,am observat demarajul mai moale

<span class='edit'>11 Jul 2016, 20:05:</span>
Dacă aveam jante pe 17 ,dar pt diferenta asta de la 55 la 60 nu cred ca e asa grav
marius80_eugen
Pentru ei nu conteaza cat de mare e abaterea in realitate , daca nu este trecuta marimea care o ai pe masina in talon ... te amendeaza + talon .
Nu conteaza ca sunt pe 15/16/17 jantele + anvelopele , diametrul rotii , 195/65/15 sau 205/55/16 sau 215/50/17 sunt la fel , adica masina va sta la fel de joasa , doar rotile vor fi mai late.
Diferenta aia dintre 55 si 60 reprezinta mai mult cauciuc , adica mai grele rotile si putin mai inalte.
Daca ai masina joasa , schimba arcurile si verifica amortizoarele .
cj98czh
QUOTE(marius80_eugen @ 13 Jul 2016, 14:30)
Diferenta aia dintre 55 si 60 reprezinta mai mult cauciuc , adica mai grele rotile si putin mai inalte.
*



55 sau 60 este 55% din suprafata de rulare adica 55% din 205 de exmplu ... vezi ca un 45 pe roata de 18 poate sa fie la fel in cm ca si un 55 pe roata de 16 .... este doar un exemplu
rusus
Le-am luat de pe un scenic 3 și e altfel la scenic 205/60/16
gratian.bran
salve. am gasit jante de mercedes originale de tabla pe 15, cu ET 37,stau la dubii. am probat pe masina(fluence 2011) arata ok. la 60 ron /bucata. sa le iau sa nu le iau wacko.gif .... bineinteles pt iarna cu gume 195 65 15
SerbanG
Salut. Si eu am o janta de aliaj pe care o tin de rezerva si e tot de mercedes pe 15'', luata de la dezmembrari. De potrivit se potrivesc.
marius80_eugen
QUOTE(gratian.bran @ 15 Jul 2016, 06:35)
salve. am gasit jante de mercedes originale de tabla pe 15, cu ET 37,stau la dubii. am probat pe masina(fluence 2011) arata ok. la 60 ron /bucata. sa le iau sa nu le iau wacko.gif .... bineinteles pt iarna cu gume 195 65 15
*


ET-ul se potriveste , mai ales ca pui de 15', dar gaura de centrare cat este ? Eu nu cred ca Mergedes are 66,1 ... Daca gaura de centrare nu este perfecta , atunci poti sa renunti la ele, pentru ca un set de inele este cam 80-120 lei. Pe la 300 lei gasesti de Fluence/Megane3/Duster de tabla in stare buna. Nu uita ca cele vechi au mai multe probleme decat observi cu ochiul liber.
cj98czh
Gaura centrala la Mercedes este 66.5 mm daca bine tin minte ..
gratian.bran
ca rezerva nu prea conteaza o folosesti rar,si atunci mergi cu grija.eu ma refer la folosire zilnica,toate rotile
gaura de centrare ce impact are? ca doar janta se centreaza prin prezoane,si se sustine prin ele nu prin butuc

15 Jul 2016, 13:19:
documentat despre rolul inelelor de centrare ,sincer nu vad ce sarcina indeplinesc mai ales cele de plastic, dar, am inteles ideea.
la 300 nu sint tot caut,de pe la 400 in sus
cj98czh
Daca roata nu este centrata la fix pe butuc sau daca nu ajuti asta cu un inel de centrare o sa iti bata rotile exact ca si cand nu sunt echilibrate ... suficient cat sa devina inutilizabile .... zic eu ..
caspagt160
salut ,eu am megane 2.0 dci gt cu jante pe 18" si as vrea sa ii cumpar unele pe 17", poate nu mai simt denivelarile asa tare biggrin.gif. care sunt masuratorile pentru cele pe 17 ?e vorba de PCD, THD, CB?
multumesc !
marius80_eugen
Multi care le-au avut pe 17 au trecut pe 16 si sunt multumiti de decizie. Sa nu pierzi timpul si banii degeaba , incearca direct pe 16' este recomandarea mea.
Cauta niste jante usoare si anvelope decente si vei multumit de alegere. Citeste topicul de jante si vezi si pozele .
silvanu96
El zice ca are GT (nu GTLine) cu 18". S-ar putea sa aibe discul ala mare de frana si nu cred ca intra 16" (discul de RS de 310).
solidconvert
17'' sunt destul de ok pentru drumurile noastre. Este mai zgomotoasa putin suspensia la gropi, dar macar sta mai bine pe curbe masina. Eu intre 16'' si 17'' as merge oricand pe 17''.
caspagt160
acum am pe masina 18". As vrea sa ii pun 17 pentru ca sunt trecute in cartea masinii atat 18" cat si 17 ";16" sigur nu incap pe butuc.
silvanu96
As trece si eu pe 17 ,doar daca pot incalta clasicul 225/45R17.
De ce zici ca e mai stabila pe 17 ? amprenta jos e aceeasi, doar pentru ca e talonul mai mic?
Oricum, la urmatorul drum pe la Serus ,o sa-i intreb daca imi pot da hartie de omologare la dimensiunea de mai sus, vad ca unele masini de afara o au si pe aceasta.
azaghorth
QUOTE(solidconvert @ 18 Jul 2016, 16:26)
17'' sunt destul de ok pentru drumurile noastre. Este mai zgomotoasa putin suspensia la gropi, dar macar sta mai bine pe curbe masina.

Probabil te referi la faptul ca o roata mai mare e si mai grea si asta da stabiltate.Insa o roata grea la drumurile noastre cu gropi si denivelari va solicita mai tare directia si suspensia(am auzit de multi care au schimbat piese la directie si dupa cateva luni le-au schimbat inapoi cu cele OEM).
Mai bine diametru mai mic si pastrezi latimea anvelopei(aceeasi aderenta) dar mai cresti in talon(nu mai clantane dintii la gropi) si ai si greutate mai mica(bucsele si rotulele dau like) smile.gif
Si eu vreau sa trec de la 17'(aliaj) la 16'(tabla),or fi mai urate jantele de tabla dar mai practice ca cele de aliaj care au doar scop estetic.
solidconvert
Evident ca elementele filtrante din suspensia masinii au de suferit, tocmai din cauza acestui talon mult mai mic... nu va mai legati de amprenta anvelopei pentru ca n am spus nimic despre ea. Eu m am referit la talonul anvelopei, care joaca un rol foarte important in comportamentul masinii la viteza. Cu cat este mai mic, cu atat masina se va comporta mai bine pe curbe si in viraje.O influenta vizibila din cauza greutatii jantei eu nu o vad decat la demaraj si eventual putin la consum. Asta cu montatul de jante pe 17'' si distrusul bucsilor si revenitul la jantele pe 16'' este folclor. Consider ca masinile respective erau intr o stare tehnica precara, iar prin montarea unor jante mai mari, n au facut decat sa accelereze degradarea tehnica. Eu pe ambele masini am jante pe 17'' si n am avut nicio problema pana acum, dar repet: cu cat talonul este mai mic, creste stabilitatea masinii, dar gropile se vor resimtii mai puternic, deoarece anvelopa nu va mai avea spatiu suficient sa preia socul iar acesta va fi transmis la suspensie. wink.gif
silvanu96
Masoara-mi si mie ,te rog, distanta de la asfalt la buza jantei, ma intereseaza valoarea efectiva.
Cand ai timp si cand iti aduci aminte.
caspagt160
smile.gif inconcluzie,care sunt dimensiunile (PCD,ET, etc) pentru jantele pe 17"?pot monta cauciucuri 225/45/r17.multumesc !
silvanu96
Le-am mai trecut odata ,dar au fost sterse, inseamna ca mai sunt trecute . Mai rasfoieste.
cj98czh
QUOTE(caspagt160 @ 20 Jul 2016, 09:26)
pot monta cauciucuri 225/45/r17.multumesc !
*




Ce scrie in cartea de identitate la capitolul anvelope care se pot monta? Iti raspunzi singur la intrebare ..
rusus
anvelope 205/60/16 cu jante structurale 16 scenic 3 .In talon am. 205/55/16 numai simt asa mult gropile fata de ce aveam înainte 195/65/15
solidconvert
Pai masoara talonul la anvelopele vechi sa vezi ca ne prea aveai diferenta fata de ce ai pus acum pe masina... cred ca talonul vechi era chiar putin mai mare... laugh.gif
ionut L.
diferenta este de 123-112.5 10.5mm
MS92DEY
baieti ?!? sunt in cautare si eu de niste jante R16 pentru iarna doar ca am cautat pe la dezmembrari si vulcanizari , toti se uita la mine ca la felul 3 cand le zic de jante pentru Megane3.
deci .. am tot cautat si pe net sa aflu ET si ce dimensiune trebuie sa aiba gaura.
Mentionez ca am Jante GTLINE Celsium R17

ma ajutati si pe mine cu un sfat ... ce dimensiuni sa iau sa imi potriveasca si sa nu imi iau teapa ca nu mi se potrivesc?
pishky
https://www.wheel-size.com

5x114.3
am cateva seturi de mazda pe stoc de 17, 18 si 19
MS92DEY
https://www.emag.ro/janta-aliaj-dezent-re-s...8/pd/D73HYMBBM/

astea se potrivesc ?
pishky
da,

sa mentionezi gaura la butuc de ø66,1mm cand le ceri
nu scrie nicaieri de diametru are gaura de centrare.
silvanu96
Intri pe oleics si tastezi 5x114,3 . 90% din rezultate se potrivesc pe M3.
MS92DEY
cele care le-am postat mai sus au gaura de centrare 71,6mm

am nevoie de ceva inele de centrare sa le pot pune ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.