Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot stalpi centura
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
gabi.dragoi
Salutare,

De ceva vreme, a inceput sa mi se auda un zgomot oscilant in stalpii de la centuri, mai pregnant pe partea pasagerului.

Practic, daca iau vreo denivelare si masina se balanseaza mai mult pe o parte, din stalpul de centura se aude o bataie rapida care se pierde dupa vreo secunda. Mai erau ocazii cand zgomotul se auzea de la sine, cand prindeam ~120/h. Probabil bucata aia miscatoare intra in rezonanta.

Am fost pe la service(reprezentanta) si dupa targuieli cu se aude/nu se aude/(nu) e normal sa faca asa, mi-au desfacut un stalp si au gasit ca intr-adevar, e o piesa (si anume lamela aia alba din poza) care bate in suport si trebuie schimbat tot angrenajul.

Intrebarea e - mai este cineva care s-a confruntat cu problema asta?
Si in plus, exista binevoiitori pe forum care sa vrea sa replice situatia, sa imi zica daca apare si la el? Replicarea e simpla: iei centura pasagerului si o tragi brusc in jos, ca sa se blocheze. La mine, pe langa zgomotul puternic de la blocatul centurii, se aude si bataia aia oscilanta cam in 2 din 3 cazuri din astea manuale. La drum lung, daca e si mai prost, sau la gurile de canal/liniile de tramvai din Bucuresti se aude des si este super enervant.

A, am un Clio 3 din 2013 smile.gif

Multumesc!
75AIM
si la al meu clio 3 exista acest zgomot,mai nou se pćare ca a aparut si la Fluence...eu n u-l bag in seama ca si pe cel de la hayon de altfel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.