Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cost dosar de inmatriculare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Gabriel88LagunaIII
Va salut,

In urmatoarele zile urmaza sa-mi achizitionez un Laguna III 2013, adusa din Franta.
Poate cineva dintre voi a trecut prin acelasi proces.
M-ar interesa, sa-mi formez o idee si totodata sa ma pregatesc financiar smile.gif), un cost total (aproximativ sau orientativ) pentru dosarul de inmatriculare (RAR, Taxe, Primarie, Numere normale/preferentiale, etc.)

Multumesc in avans pentru raspunsuri!
cretu22
Sfat personal, inainte de a cumpara masina:
Daca e din Franta sigur trebuie sa iti poata arata documentele licitatiei de la care a cumparat-o, inclusiv raportul tehnic cu problemele, unele mai mari altele mai mici. Daca nu stapanesti f. bine franceza tehnica intreaba pe aici..
Neaparat mers la reprezentanta pentru verificare tehnica si revizii, km, etc.

Daca o cumperi de la o firma trebuie sa primesti un document din care sa reiasa faptul ca nu se plateste tva decat pe marja de profit, conform unei directive UE.In plus la inscriere vei avea nevoie de o copie a certificatului de inmatriculare al firmei respective, daca vanzatorul este firma.Pe acest certificat trebuie sa fie trecuta ca activitate importul de auto sh.
Costurile de inmatriculare sunt insignifiante raportat la pretul de achizitie.
Bafta
Gabriel88LagunaIII
Salut,

Multumesc pentru raspuns.
Mi-am facut ''temele''. Masina este achizitionata la licitatie si detine actele in mod corespunzator. Istoricul este verificat in intern Renault (lucrez in acelasi grup) iar reviziile au fost efectuate in service autorizat fara daune sau reparatii majore. In ceea ce priveste km preconizez max.10000 dati inapoi. ''Siguranta'' oferindu-mi raportul de pe Inspectorauto.ro + ultima intrare in service.

Revenind la topic, costurile cu inscrierea sunt nesemnificative si nu prea. Vorbind cu o persoana care se ocupa de inmatriculari (prin procura, deci=200 lei plata la persoana respectiva caci nu am timp sa umblu eu..) costul aproximativ total (Dosar/Nr Pref+RCA 1an) atinge 1800 RON - 2000 RON pt 1.5 DCI.

Mersi.
solidconvert
Faptul ca tu vrei nr preferential si asig pe un an, tin stric de calculele tale...

L.E.: fix la fel am facut si eu, dar nu tin minte sa fi fost 1800-2000 lei inmatricularea sub nicio forma.
b76bgaarh
exista topic la LEGISLATIE.
radunre
In noiembrie 2015, m-a costat ~1500ron cu totul, RAR+ITP(~450ron), taxa timbru(~250ron), asigurare 1 an(~500ron) + taxe inmatriculare (talon, nr, CEC, birou copiat).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.