Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: martor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
siriteanu
S a aprins martorul din imagine.
Stie cineva de la ce este?
tacufmr_lagunaII
Filtrul de particule este colmatat. Are nevoie sa isi faca regenerarea. Mergi cu ea cu o viteza constanta de 60-70km/h in treapta a 3-a pana se stinge acel martor (aprox 10-15km). Daca urmaresti consumul instantaneu vei observa ca in momentul in care incere regenerarea va avea un consum instant de 10-11l/100km. Regenerarea va incepe dupa ce ajunge motorul la temperatura normala de lucru.
BannedHost
Si daca motorul nu are filtru si se aprinde ? catalizator infundat ?
siriteanu
Multumesc
masina are FAP.
momentan nu am timp sa o scot la drum....are ceva daca o foloseste fata pana.l servici si inapoi?
tacufmr_lagunaII
Conform indicatiilor din manualul de utilizare in momentul in care se aprinde acel martor nu este recomandata oprirea masinii. Trebuie mers cu ea cu regimul care l-am descris mai sus pana la stingerea martorului. Altfel risti sa colmatezi filtrul complet, moment in care se mai poate incerca o regenerare fortata in reprezentanta Renault iar daca nu reuseste se inlocuieste filtrul.
OCTOPUSSY
Salut. Stiti cumva cat costa un filtru de particule ?
La mine sa aprins asta si dupa aceea sa aprins si cheia si nu mai pot accelera.
Multumesc.
R19/16v
Pt Laguna ta din 98?
OCTOPUSSY
Intre timp mi-am luat o Laguna 2 face lift 1,9 dci 130 cp. Scuze.
tacufmr_lagunaII
Mergi in reprezentanta Renault unde iti vor face o diagnoza si cel mai probabil si o regenerare fortata a filtrului de particule. Dupa regenerarea fortata este necesara inlocuirea uleiului din motor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.