Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Caseta directie Scenic 1 PH2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
s3r_ban
Hello,

Una peste alta am .probleme cu caseta de directie, cat si pompa servo (dar aia o am deja)
Scenic 1, Ph2, 1.6, 16v, an 2000

Mare problema este ca nu stiu ce caseta sa cumpar, bineinteles ca SH, dar sunt mai multe modele,nu stiu daca cele de pe diesel se potrivesc la benzina sau vice-versa
Tot ce am reusit sa observ la a mea este modelul cu doua tubulaturi subtiri dintr`o parte in cealalta( sunt si fara)

V`ati mai lovit de asa ceva?
Eu sunt pe punctul de a cumpara http://www.pieseauto.ro/caseta-directie/re...ail&#msg1041488
Insa nu stiu sigur daca imi este buna..
Ma poate ajuta cineva ?
espacern
Caseta de directie este fabricata de diferiti producatori.....si trebuie sa vezi pe eticheta lipita de ea cine este fabricantul.
Daca cumperi o caseta de fabricatie diferita fata de montajul de origine risti sa schimbi si bielete/cap bara.....sau chiar sa nu se potriveasca cu instalatia de servo.
s3r_ban

Ma gandeam ca pot scapa de drumul la service, ca toate sunt la fel (fiind acelasi an/motorizare), pur si simplu e nebunie cu munca si nu`mi prea permite timpul.
Am sa incerc maine dimineata sa trag o fuga pentru a vedea exact cod/producator.

Mersi mult Espacern.

s3r_ban
Revin, am reusit intr`un final sa o ridic pe elevator. (doar sa`i vad codul, caseta n`am gasit inca)
Cei care mai aveti probleme asemanatoare, codul este :
7700433725-IB
7925300021-IC
Producator: TRW
Model: Renault Scenic 1.6 16; 107CP; An 2000 (decembrie)

espacern
QUOTE(s3r_ban @ 29 Mar 2016, 06:33)
Cei care mai aveti probleme asemanatoare, codul este :
Producator: TRW

Fiecare masina are alt producator....poate sa fie TRW sau altul!
De aia te-am indrumat sa vezi ce scrie pe piesa ta de origine....daca era piesa originala era bine!
s3r_ban
Da, nah, eu am lasat datele mai sus cu gandul ca poate mai sunt persoane interesate, si ajuta pe cineva cu acelasi an si motorizare...nu cred sa fi pus SMI si TRW pe motorizare/modele fabricate in acelasi an.
In fine, e Renault, orice`i posibil. smile.gif

Una peste alta, nici in momentul de fata nu am gasit caseta fix codul asta, faceam colectie de bidoane la cate am bagat pana acum, 1l la 2 zile (10 lei/zi, am depasit deja o caseta SH cu banii aruncati pe ulei) + seara loc de parcare custom cu folie pe jos sa nu mai ramane balta dupa mine.
Sper sa gasesc, s-o rezolv cat mai repede.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.