Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trepidatie modus
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Modus
Stanica Ionut
Salut tuturor.sunt posesorul unui Modus 1.6 16v 88cp,benzina.de ceva vreme masina trepideaza foarte tare la relanti.motorul se aude ca nu merge rotund,odata cu trepidatiile motorului fluctueaza si lumina farurilor si lumina din bord.in mers cand o simt ca nu trage si in plus de asta la relanti,in spatele masini poti auzi pe esapament cate un mic rateu.am pus masina pe un tester(cam universal)si mi-a dat o bobina de inductie si senzorul de detonatie.am luat bobinele de inductie(valeao)si bujiile(beru) noi.dupa ce le-am schimbat,mi se pare ca trepidatiile la relantiu sunt mai mari dar in mers o simt cu putin mai multa vlaga.aceleasi mici rateuri aceleasi fluctuatii ale luminilor.alternatorul incarca destul de bn.imi puteti spune ceva pareri?cat costa un tester in reprezentanta Reno?multumesc.
espacern
Vreo supapa nu mai etanseaza.....cauta pe forum pe sectiunea Megane/Laguna ca s-au mai intalnit cazuri identice.
comanr
foarte posibil sa fie si un injector defect.
RazvanF
http://www.reno.ro/Bujii-Pentru-Symbol-1-4...41077-s210.html
Citeste de la postul cu numarul 221 in jos, problema este asemanatoare. Mai mult ca sigur ai un injector blocat sau trage aer fals.
Stanica Ionut
Ms de raspunsuri.PANA ACUM😊.Un test de injectoare pot face la reprezentanta Renault?sau sa o iau cu mecanicul babeste?si cum imi pot da seama daca ar fi o supapa fara sa desfac motorul?la un test de compresie as putea vedea lucrul asta?
comanr
raspunsurile mele nu sant cele care ti le doresti insa in mod sigur sant cele de care ai nevoie!

-cunoaste/familiarizeaza te cu notiunile de baza si procedurile de baza in depanare
-(cumpara/fa rost) si citeste din manualul de reparatie al masinii respective(biblia)
-daca totul ti se pare confuz apeleaza la o reprezentanta acreditata(dealer)
espacern
Se poate constata cu un simplu test de compresie daca o supapa nu inchide.....dar doar pentru o supapa de la evacuare.
Un control vizual al bujiilor de multe ori "spune" multe despre ce se intampla in camera de ardere.....sau control cu o mini camera video inainte de demontare chiuloasa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.