Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lipsa putere motor megane 2. 1
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Viopopa
Bina ziua! Am un megane2.1, 1.9dci,2004.Am constatat lipsa de putere.Am dat jos EGR,era în limite normale (nu prea murdar). Totuși l-am curățat. Am verificat furtunasele dacă sunt la locul lor. (Ok). Am ajuns la electrovalva de vacuum și acolo am verificat dacă am vacuum pe furtunul de intrare. (Este). Doar ca furtunul de vacuum nu era așezat în electrovalva pe poziția de intrare (VAC). Le-am schimbat și am constatat ca pe țeava de jos,de iesire (OUT ) nu mai aveam vacuum. Am pus furtunasele pe direct (eliminând electrovalva) și masina funcționează perfect. În concluzie, electrovalva defectă. Acum intervine problema mare. Am înlocuit electrovalva defecta și motorul iar nu mai are putere. Va mulțumesc anticipat și aștept păreri.
ipresident
Daca ai mers cu furtunul pe direct e posibil sa fi daunat turbinei.
Nu s-a schimbat sunetul turbinei intr-un fluierat anemic?
Se manifesta printr-o lipsa totala de putere sau doar la turatii joase?
Da-ne mai multe detalii sa putem limita variantele.
gutui
stie cineva daca/unde se pot reconditiona turbine de genul celei de pe motorul 1.9 dci cel de 120 CP ?...la mine a inceput sa "fluiere" intrerupt, desi eu tin acceleratia la podea. simt si o mica, dar mica, scadere de putere si cred ca imi consuma si ulei, pt ca necesita completare de ulei motorul...mecanicul meu zicea ca ar putea fi de la turbina.
multumesc si scuze daca sunt off-topic.
cj98czh
Mecanicul tau zice doar sau a investigat problema si a vazut cat joc are axul de la turbo?

Eu personal cam fug de astia care emit un diagnostic fara o verificare minima ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.