Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbarea cauciucurilor de iarna cu alea de vara
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
PAlexandru21
Când trebuiesc schimbate?
AndreiMR
Cand cresc temperaturile si sansele sa mai vina o zapada sunt mici. Eu in general pun gumele de vara la sfarsitul lui martie.
b76bgaarh
scrie in lege.
AndreiMR
In lege nu se specifica nicio perioada in care sa fie obligatorii anvelopele. Daca in iulie ninge, trebuie sa ai anvelopele de iarna pe masina ca sa circuli legal, la fel cum in ianuarie, daca e uscat pe jos, esti perfect legal cu anvelope de vara
b76bgaarh
bingo.

PAlexandru21
Ok daca le schimb acum este ok. Le schimb pt ca nu vreau sa le tocesc
vallixx
QUOTE(AndreiMR @ 3 Mar 2016, 13:37)
in ianuarie, daca e uscat pe jos, esti perfect legal cu anvelope de vara
*


Si daca e ud pe jos esti ok si cu cele de vara.
AndreiMR
Da, legal esti...dar eu nu as risca, pentru ca la temperatura joasa oricum cauciucul de vara isi mai pierde din performante. In plus, mai e si risc de polei. Chiar daca pe gheata nici anvelopa de iarna nu e 100% sigura, iti ofera totusi o oarecare aderenta in plus.
vallixx
Evident.
Eu vorbeam doar de legalitate. Udatura nu o o conditie pentru a pune cauciucuri de iarna.
wolfin
temperaturi negative cel putin aici in sud putin probabil...au dat deja mugurii prin buruieni.
M.C.
QUOTE(vallixx @ 3 Mar 2016, 16:15)
Udatura nu-i o conditie.
*


Zici matale? icon_mrgreen.gif
Faci ce faci si tot acolo ajungi...... tongue.gif
vallixx
Si ce-am zis gresit?

Nu-i o conditie..... tongue.gif
solidconvert
daca este pa' baza de ud, atentie ca aluneca tare de tot! treaba este vascoasa... radmasa.gif
M.C.
Opsedati-lor ! slap.gif
norbdc
N-apai, aici nu-i ca in germania sa fie obligatorii din noiembrie pana in martie. La noi ii obligatoriu cand ii zapada pe carosabil.

Daca vrei dupa exemplu strain, le pui la inceputul lui noiembrie, le dai jos prin martie. Daca vrei sa fii exact, la echinoctii, atunci esti pe partea sigura. zic eu.
PhilipMorris
mai am un pic si o sa vomit la fiecare post care face trimitere in jermania. De fapt, cred ca o sa ma duc sa vomit chiar acum.
Se poate sa veniti cu Austria? Adica sunt la fel, da macar mai schimbam registrul, si intre timp promit sa beau o limonada sa imi mai treaca starea.
MuciX
Austria statatea prost la capitolul calitatea asfaltului ultima data cand am trecut eu pe acolo. Mult asfalt macinat pe autostrazi.
AndreiMR


Pai suntem romani. Ne plac masinile nemtesti, cascavalul e facut dupa reteta germana, salamul il fac sase sasi, combustibilul e testat in Germania, ferestre cautam de calitate germana, berea trebuie sa respecte legile germane de puritate, mergem si cumparam de la magazine-discount germane, luam medicamente si vitamine de la firme cu nume nemtesc dar origine romaneasca...si daca ma chinui, mai gasesc niste exemple din astea cu care suntem bombardati zilnic. Deci ai nevoie de cateva cisterne de limonada ca sa iti treaca greata, Germania e in tot si in toate wink.gif

QUOTE
mai am un pic si o sa vomit la fiecare post care face trimitere in jermania. De fapt, cred ca o sa ma duc sa vomit chiar acum.
Se poate sa veniti cu Austria? Adica sunt la fel, da macar mai schimbam registrul, si intre timp promit sa beau o limonada sa imi mai treaca starea.
wolfin
cica si el comandante e neamt

tongue.gif

PhilipMorris
De presedinte nu zici nimic? tongue.gif
Acuma, din toate alea de acolo, nu jermanii sunt primii. Doar ca au calitatea per ansamblu foarte sus.
Adica cele mai bune sunt: masinile japoneze, cascavalul italian, salamul spaniol, combustibil amerike, ferestre englezesti, berea ceha, carrefour de 10 ori diferenta, medicamentele as merge pe aspirina saracului, si aici cu siguranta romanii sunt cei mai tari.

l.e. vazui acum mesajut tau woflin.
Si am uitat de ciasuri. Dar aici ar insemna sa iasa cu banuri, asa Kum a mai iesit. unsure.gif
MuciX
Din experienta, prefer romancele, pentru aspirina. Romani nu am incercat. blush.gif
AndreiMR
Eu vroiam doar sa subliniez ca de chestiile germane, sau de calitate germana, sau aprobate de nemti, nu scapi pe nicaieri biggrin.gif E fascinant cat se foloseste marketingul (sau mai bine zic advertisingul) romanesc de obsesia asta stupida a romanilor, cu "calitatea germana". Nu contest ca la anumite chestii se pricep, dar nemtii nu sunt nici cei mai destepti, nici cei mai cinstiti, si in mod cert, nici cei mai de treaba oameni. Numai noi romanii ii privim cu o admiratie pe care eu unul greu o inteleg.
pcs
"Calitate germana" : acum vreo 15 ani eram la un audit ISO 9001 la o uzina a unei firme germane, printre cele mai mari in domeniu. La o presa care fixa diblurile filetate in carcasa de plastic, afisat frumos, procedura de lucru. Teanc de vreo 20 de pagini, spre mirarea mea care nu intelegeam ce puteai sa scrii pentru o secventa de operatiuni foarte simple ( nu inteleg de ce nu era automatizata ). Surpriza... procedura propriu-zisa ocupa vreo 3 pagini, restul pagini albe. Motivarea lor: clema nu tinea si au pus pagini suplimentare.... radmasa.gif
VladSoare
Păi tot e bine că au făcut treaba ca lumea, au făcut clema aia să țină. Românul ar fi pus clema direct, pe ideea "dacă ține, bine. Dacă nu, ghinion". tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.