Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Afisaj (display) murdar sau patat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
RADU__
Nu am gasit topic dedicat, dar sunt sigur ca cineva a intrebat despre aceasta problema. M-am gandit ca mai sunt si altii pe care-i deranjeaza faptul ca afisajele dintre cele doua ceasuri de bord apar cu pete.
Asa ca am desfacut modulul de bord.
Dupa indepartarea prin declipsare a capacului frontal cu cele doua cadrane, ajungem si la cele doua afisaje.
Am inceput cu cel de sus. Pentru demontare,faceti parghie in proximitatea conectorului cu o penseta sau cu o surubelnita mica. Atentie!!! in acelasi timp trebuie tinut impins in spre partea superioara ca sa "scape" de sub cele doua areturi de fixare. Obtineti acest modul.
[attachmentid=1628024907]

Ramane pe plansa dispersorul alb, curat impecabil.
[attachmentid=1628024908]

Dar daca il intoarcem pe dos...
[attachmentid=1628024909]
[attachmentid=1628024910]
L-am sters cu alcool tehnic, dar cred ca se poate si cu apa si sapun.

Pentru partea inferioara a afisajului, trebuie prima data sa indepartati placa metalica de protectie, care se poate ridica pe sub folia inscriptionata, tot facand parghie fata de carcasa. Ca sa fie mai usor, trebuie foarte putin indoita lamela in partea din stanga, ca sa scape de aretul de fixare. Se scoate in directia spre afisaj.
[attachmentid=1628024911]
[attachmentid=1628024912]

Afisajul se extrage putin mai greu, tot presand-ul spre partea superioara si facand parghie in proximitatea conectorului. Am ajutat putin conectorul cu o coada de burghiu Ø1mm cu care am impins fiecare pin pe partea opusa.
[attachmentid=1628024913]
[attachmentid=1628024914]

Ramane dispersorul, la fel ca la afisajul superior, curat lacrima.

[attachmentid=1628024915]

Dar pe dos, este la fel de murdar, ca cel superior
[attachmentid=1628024916]

In final, dupa ce spalati afisajele si dispersoarele, montati totul in ordine inversa.

[attachmentid=1628024917]

Si cum spunea cineva de aici de pe forum...."Bafta si minuni!"




Dreamer
Frumos tutorial, multumim!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.