Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: El Wire
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
iuli23
Am vazut recent aceste fire/cabluri subtiri care se alimenteaza pe 12 v de la masina sau pe baterii cu invertor si arata destul de misto noaptea ( acum tine de gust cat si cum le pui ) dar mie imi surade ideea de a pune pe fetele de usa si in fata bordului pe o laguna 2 mai ales ca am cum sa le ascund.

In cele 2 poze am trasat traseul pe unde se poate pune cablul lipit in cateva puncte si intins.


Iar Aici

si Aici se poate vedea cum arata. Eu mi-am comandat pt moment 2 m si weekendul asta o sa-l montez pe bord. Revin cu poze sa vedeti ce iese. Dupa cum spuneam gusturile nu se discuta si probabil unora li se pare o prostie ( cum mi se pare si mie daca pui in toata masina) Dar fetele de usa cum am trasat eu si am pus de forma in masina arata foarte bine.
rs09
Poti sa postezi un link de unde se poate cumpara eventual pret. Arata foarte bine. Si daca le-ai instalat opinii despre wire. Ce mai doream sa stiu daca se incalzesc dupa cateva ore de functionare
iuli23
eu l-am luat de aici http://www.glowmania.ro/77-fir-electroluminiscent. Sunt mai multe siteuri de unde poti comanda. in weekendu asta o sa il pun pe bord. Am intampinat o problema, acest fir vine cu un invertor care merge cu 2 baterii tip AA. Nu stiu electronica insa am vazut pe net ca daca il legi la 12 v normal nu luminaza asa tare . Lumineaza cam 20%. in weekend il lipesc pe bord ca se ascunde foarte bine si il voi lasa pe baterii (invertorul il voi lasa sub volan in acel spatiu de depozitare) . Acum pentru usi este mai greu . O sa fac ceva teste in vara sa leg firul de neon la alimentarea din usa. Dar cum nu am cunostinte in electrica nu stiu ce-o sa iasa.
Eu am luat kitul de 2m la 39 de lei cu tot cu invertor
Nu le-am testat cu orele dar in cateva minute asa nu s-a incalzit nimic.
bygy007
simplu
iuli23
pentru cine are cunostinte de electrica da biggrin.gif
rs09
Am cautat pe net si am vazut ca vine si cu invertor ca sa il poti conecta pe 12V de la masina. Consumi 2 baterii de 2000mA in 10 ore.
http://www.amazon.com/electroluminescent-i...T/dp/B006XZP7PE asta e ce am gasit. Dar nu o sa ma apuc sa modific inca masina
iuli23
ramane de bagat cate un invertor in fiecare usa si conectat la becurile din portiera si sa lumineze doar cand deschizi portiera.. Pt faza scurta deja trebuie alte modificari
bygy007
QUOTE(iuli23 @ 24 Feb 2016, 08:49)
pentru cine are cunostinte de electrica da  biggrin.gif
*


rogi pe cineva sau cumperi
iuli23
Cateva poze facute acum cu telefonul
gabize
Sunt curios cât de incomode-s luminile ălea noaptea.
siriteanu
Pare putin incomod, lumineaza prea mult...si e albastru
E mercedes style, da bine dar poate cu o lumina mai slaba, si mai calda, cu au cei de la mercedes, albul acela galbui....
l@u
Eu as zice ca mai mult bate cu vw, ca acolo is albastre display-urile.Oricum orice lumina in plus e obositoare pe timp de noapte.
iuli23
daca se leaga direct pe 12v lumina nu este asa intensa. Acum este conectat cablul la un inverter si e mai puternica .Cat despre culoare aveti de unde alege.

Diferente de lumiznozitate aici
cj98czh
Eu unul prefer fara asa ceva ... acuma fiecare dupa gusturi ..
paul_p
QUOTE(iuli23 @ 1 Mar 2016, 16:14)
daca se leaga direct pe 12v lumina nu este asa intensa. Acum este conectat cablul la un inverter si e mai puternica .Cat despre culoare aveti de unde alege.
*

Nu functioneaza la 12V. Alimentarea directa din clip se refera la alimentarea direct de la reteaua electrica de 110V.
l_ewin
Am luat si eu asa ceva si s a stricat
Avea zone unde lumina era extrem de palida
Sper ca asta care l ai cumparat sa fie mai bun
Sa ai grija sa nu l indoi prea mult sau sa l strangulezi ca o sa inceapa in zona aceea sa devina mai putin luminos
Succes !!!!
andutu
http://www.aliexpress.com/store/product/La...2522108460.html

2,57 euro 1 metru+ invertor bricheta , poti taia bricheta si lega cele 2 fire pe undeva cand aprinzi pozitia sa se aprinda si astea.

Oare ce consum au? vad ca merg la 110v...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.