Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cu bordul
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
Marian140
Salut!Am o problema cu bordul care nu mai merge.Nu imi mai arata viteza,turatiile.benzina,consumul,kilometri....mai nimic.Da semne sa mearga doar cand mai sta la soare si se incalzeste dar dupa ''moare''.Asta se intampla dupa ce nu am mai folosit.o o perioada. Ce poate sa fie?
Marian140
Ma poate ajuta cineva?
lucian_83
Salut!
Ai rezolvat ?
Posibil "masa" care duce la bord .
Ai incercat totusi metoda cu palma god_hand.gif , sa lovesti bordul in partea superioara in momentele cand nu merge nimic din ce-ai descris?
Aceeasi problema am avut-o si eu (la un OPEl), era un contact imperfect la o mufa din bord si dupa ce il plesneam mergeau toate.



090.gif uite un link cum sa desfaci ceasurile ,poate te intereseaza ; https://www.youtube.com/watch?v=MgbyZc8go3M
RobertIonescu
Ai mai deschis si alte subiecte pe aceeasi tema si ti-am recomandat sa masori niste tensiuni
Ai masurat? Sau ai fost la cineva care se pricepe sa masoare ce e pe acolo?
cand pui pozitia ti se aprinde vreun bec(LED) la ceasuri?
mugur_mugurel
Prima oara eu zic sa dai ceasurile jos si sa desfaci mufele din spate sa le cureti cu un spray contact sau alcool izopropilic si o periuta, inainte de a te apuca de curatat sa scoti si o borna de la baterie si o conectezi dupa ce se usuca mufele sa nu faca vreun scurt-circuit. Te apuci sa faci ce ti s-a spus pe forum doar daca te pricepi deoarece poti arde ceva.... .
Marian140
Multumesc lucian pentru link.

24 Feb 2016, 15:30:
Robert nu am masurat tensiunea pentru ca nu prea ma pricep.La ce bec(led) te referi?

24 Feb 2016, 15:31:
Iti multumesc si tie mugurel pentru sfat!
RobertIonescu
Cand pui pozitia trebuie sa ti se aprinda becurile de la ceasuri, sau LED-urile depinde fiecare ce si-a modificat prin bord
Totodata cand pui pozitia trebuie sa scada in intensitate si afisajul de la kilometraj,dar tie din cate am inteles nu iti apare
Daca nu se intampla nimic 100% este o problema cu bara de minus sau posibil cu cea de plus
Demonteaza cesurile,scoate mufele ,apoi pune la loc dor mufa rosie,cea mare si pune pozitia,ar trebui sa vezi ca se aprinde iluminatul ceasurilor,inainte nu ar strica niste spray de contacte,in lipsa de asa ceva poti folosi si WD-40
Daca dupa operatiune nu se intampla nimic iti recomand sa mergi la un electronist
Marian140
Cand pun pozitia mi se aprinde lumina aceea pentru ceasuri,dar doar atat.
RobertIonescu
Ai incercat operatiunea cu mufele care ti-am recomandat-o?
lucian_83
Ai putea sa desfaci ceasurile ,exact cum ai vazut in linkul ala, si sa faci niste poze :
1-cu modelul de ceasuri pe care il ai in bord (pentru ca sunt mai multe modele la PHASE 1).
2- niste poze clare cu mufele din ceasuri (sa se vada culorile firelor si ordinea)poate gasim niste scheme, sa te indrumam.

Daca nici asa nu te descurci .......... vorba lui Robert ,un electrician auto e rezolvarea ta. blush.gif
Marian140
In sfarsit am avut posibilitatea sa desfac bordul dar fara sa rezolv problema mad.gif mad.gif mad.gif
ahl
Eu am avut o problema asemanatoare, in mers murea bordul. Un scurt la mufa cu cablul cel mai lung..
Marian140
Si cum ai rezolvat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.