Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri Kadjar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
cri123
As vrea sa schimb becurile de pe faza scurta/lunga la Kadjar (non-led) cu din acelea mai albe (tip xenon smile.gif, nu xenon).

Stie cineva care sunt tipurile de bec folosite?
b76bgaarh
scrie in manual.
cri123
Gasit, multumesc (5.14 si mai departe in manual):

- semnalizare fata: PY21W
- faza scurta si faza lunga: H7, anti-U.V. 55W
- proiectoare ceata: H8
- semnalizare spate: PY21
- mers inapoi: H21W
- ceata spate: P21W
- numere: W5W
- semnalizare oglinzi: W5W
- portbagaj: W5W
b76bgaarh
nu are led la oglinzi?
cri123
W5W, deci presupun ca nu.
Lggpad20
Lumini de zi, stopuri si semnalizatoare cu tehnologie Led, asa scrie în descriere, plus ca pe video de întreținere spune ca doar becurile pentru semnalizare din fata, luminile marșarier și farurile ceata pot fi schimbate.

30 Aug 2016, 14:48:
Citind în manual, vad ca doar becurile semnalizare spate sunt LED, restul se pot înlocui.
Marian Constantin
Pe spate pozitia si frana sunt pe led iar pe fata pozitia. Restul sunt asa cum a scris cri123.
dancezar
As dori sa aflu ce fel de becuri au farurile masinii la livrare? Normale sau cu halogen?
diego
Din ce stiu becurile sunt halogen (nu stiu ce intelegi tu prin "normale").
Daca ai intens, atunci sunt 100% LED.
Pentru detalii, poti consulta manualul.
dancezar
Multumesc, Eu am un Kadjar Zen si dupa lumina galbuie pe care o emana am crezut ca sunt becuri normale adica cu incandescenta. Daca sunt cu halogen inseamna ca ar trebui
sa-mi schimb farurile cu cele cu led de la modelul Intens?
dancezar
A folosit cineva becuri halogen H7 Philips White vision pentru faza scurta/faza lunga?
Au intr-adevar lumina alb-albastra? Cat de repede se ard?
Mihnea2012
Nu am avut, dar iti spun ce am avut.
Philips +130%. Tin 6 luni, nu mai mult.
Philips +30%. Tin ani. Oricum nu se recomanda folosinta mai mare de 2 ani la becuri, mai ales pe faza scurta.
Philips +60 %. Din punctul meu de vedere acestea sunt cele mai bune. Luminozitatea este excelenta si durata de viata este mai mare de 1 an si jumatate verificat. Am vandut Fluence-ul cu becurile acestea si nu stiu cat tin efectiv.

Cele cu efect White Vision au tot +60%, nu am avut, dar din comentariile celor de pe emag nu au o lumina chiar alba.
Mihnea2012
Am schimbat becurile stock cu o vechime de 1 luna jumatate, Osram cu Philips Clor Vision Blue. A rezultat doar o mica diferenta. Au +60%, cum spune prezentarea. Par mai albe decat cele stock. Albastru, nici gand. Raport calitate pret prost. Nu merita fata de Philips +60% simple. Alea merita!
Mihnea2012
S-a ars deja primul bec Philips Clor Vision Blue, din postarea de mai sus. Nici 5 luni de viata. Probabil urmeaza al doilea in scrut timp.

Voi reveni la Philips +60%. Alea simple, fara white, blue sau alte brizbrizuri.
cj98czh
Asa tin alea ... maxim 8 luni m-au tinut ... sunt duse la maxim de catre producator ... bat mai bine ca cele mormale ... dar durata de viata este la 50% fata de normale ..
Hectic
A inlocuit cineva becurile halogen faza scurta cu led-uri?
romeo_id
Dupa fix 2 ani, mi s-a dus primul bec de pe faza scurta. Aveti ceva recomandari pentru cele cu halogen?
Mihnea2012
Cum am scris si mai sus, eu merg cu Philips +60%. Am 1 an si mai bine si nu s-a ars nici unul. Lumina e suficient de puternica si peste becurile Osram stock. Merg cu faza scurta aprinsa mereu pt ca nu am senzori de lumina la varianta Life.
Nu stiu mare lucru despre posibilitatea de a pune led (legalitate, compatibilitate).
romeo_id
Perfect! Multumesc pt pont. La astea ma gandeam si eu. Am dat comanda de 4 buc (si pt alta masina). Sper sa tina la fel ca cele stock de care am fost multumit. O sa incerc sa revin cu impresii.
Mihnea2012
A schimbat cineva, singur, becurile de la farurile de ceata/cornering?

Vad ca sunt H 11 iar instructiunile te trimit la service-ul autorizat.
alexpslr
Am schimbat azi becurile de la semnalizare cu becuri LED din china. Ocazie cu care am descoperit ca pe farul stânga fata polaritatea este inversata. Am rezolvat-o montand suportul pentru bec invers.
Am schimbat din computerul mașinii setările pentru LED și totul merge bine, inclusiv eroarea de bec ars ( frecventa mare de lunimare).
Endurosib
Salut.Are cineva idee cat ar costa un bec led de pe varianta Bose?Se zice ca au durata de viata destul de mare dar totusi daca se arde,care ar fii costul schimbarii becului.multumesc
alexpslr
Cred ca te referi la varianta intens. Un far led am văzut ca e undeva 3000-3500 lei nou. Dar cred ca poți găsi la dezmembrări și olx mai ieftin. Singura chestie e ca nu știu dacă e 100% compatibil deși nu vad de ce nu. Am văzut ca în ddt4all poți schimba tipurile de bec. Ar trebui sa iti dea cineva setările de la un astfel de far.
Dacă vrei sa pui bec LED pe farul de halogen merge și e ok ca are lupa și nu împrăștie lumina în sus păstrând același pattern. Eu mi-am luat de pe Ali la vreo 9 $ o pereche. Le-am testat dar nu le am montate pentru ca trebuie sa modific sau sa caut un alt suport pentru bec pentru ca varianta pe care am luat-o nu se potrivește în soclul original pentru halogen.
Singura problema dacă pui led pe halogen e ca nu ai ajustare automata (care am înțeles ca ar fi pe cele din fabrica, sa confirme cineva cu Intens dacă asa e) astfel încât e posibil ca dacă nu ajustezi corect poziția (de la rotita aia) sa te înjure unii ca le dai cu led-urile în ochi (lucru valabil și pentru halogen dar cu led-urile e și mai rău). Eu le zic numai de bine ălora de își pun leduri sau HID-uri pe faruri fără lupa.
Endurosib
Multumesc pt detalii alexpslr.Cred ca am formulat eu gresit intrebarea.Ideea e ca am faruri full led pe masina dar daca se arde vreun bec,de unde se poate achizitiona doar becul in sine,sau trebuie luat tot farul?
alexpslr
Aaa. Ok. Scuze dar asta nu știu. Un lucru clar e ca dacă îl schimbi la reprezentanta o sa fie o factura destul de interesanta. Eu nu mi-aș face atât de multe griji pentru ca LED-urile sunt foarte durabile. Nu ma refer la becurile LED la 15-20 lei pentru casa. Sa speram ca nimeni nu are ghinionul sa afle cum e sa se ardă unul (adică controlerul lămpii led nu dioda în sine).
BTW am niște leduri din China în casa care ard ca lumina de veghe 24/24 de vreo mai mult de doi ani. Nu e același lucru dar de principiu. Am ars diodele unor LED-uri doar când m-am jucat cu curenți prea mari.
RazvanIonutz
Salut, cei ce au farurile cu LED au avut probleme ? Știu că sunt durabile dar în cei 3 sau 5 ani rezistă? dry.gif

Oare sunt acoperite de garanție, fiind cam scumpe de înlocuit?

Merita sa treci la Intens pentru a avea LED-uri ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.