Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie viteze scenic
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
r.a.v.e.n
Buna seara.
Dupa ce am rezolvat anul trecut in noiembrie partea cu turbina( reconditionat) si am bagat cam 3000 ron in ea acum am probleme cu cutia de viteze.
De ceva timp,cam 0 luna simteam ca si cum patineaza ceva ( eu gandindu-ma la planetara dreapta unde esteo bucsa canelata intre ea si cutia de viteze care am avut ceva probleme cu ea cum cativa ani in urma unde s-au dus dintii aceea si a trebuit sa schimb acea bucsa) Eu zic ca da iar sa se duca aia.
Mai nou de 2 saptamani incepusem sa am ceva vibratii in volan la viteza ca si cum as avea rotile descentrate pe fata( poate o fi asa ) , si ieri cand veneam de la niste cumparaturi am oprit la un giratoriu si cand am bagat in viteza si dau sa plec dreapta , trosneste ceva si se opreste motorul,zic hai sa ponesc iar si cand sa iau piciorul de pe ambreaj nu mai merge masina, chiar uruia, Zic asta este s-a dus iar bucsa aia.
O tractez si ajung acasa, iar la mine pe strada am un mic service unde o bag acolo s o ridice sa se uite un mecanic ceva mai in varsta la ea.
Concluzia lui este ca planetara stanga care intra tripoda direct in cutia de viteze s_a rupt acolo si acele acelea au cazut in cutie si a stricat si cutia.( eu pana sa ajung la service cu ea am tot frecat-o chiar mai agata catodata si mai mergea dar putin scapa).
acum el mi-a zis ca imi trebuie alta cutie de viteze si planetara stanga.
Intrebarea mea acum este daca stie cineva ce cod are cutia de pe masina mea.
Masina are urmatoare caracteristici:
Renault Scenic 1,
Anul :2002,
1,9 DCi,
75KW,
Diesel,
cutie manuala,
5 viteze +mansalier
Cam atat.

As dori ceva informatii despre ce tip de cutie trebuie sa caut sa fie la fel.

Stiu ca multi spun ca se poate repara cutia si ca ce o sa pun pe masina nu o sa mearga la fel cum mergea,
Ideea este ca sunt paralizat fara masina, momentan vreau sa cumpar alta SH sa o fac dupa care sa duc cutia mea la o firma specializata sa o verifice si daca este cazul sa o repare,( cel putin acel simering de la schimbator trebuia de mult inlocuit)dupa aceea sa o pun inapoi pe cea care a fost pe masina.
espacern
Cutia ta este JC5.....dar trebuie seria VIN pentru indecele de viteza (rapoartele) sau vezi pansonarea de pe cutie.
r.a.v.e.n
Pansonarea de pe cutie nu am cum sa o vad ca nu este demontata de pe masina.
Iar seria VIN este : VF1JA050526498541
Motor: F9Q-K7
espacern
Se vede pe jos nu trebuie demontata.....JC5 132
b06fcn
Parerea mea e sa gasesti o cutie SH si sa nu te chinui cu reparatia celeilalte. Se gasesc cutii SH in mintile lor, nu sunt foarte ieftine (ultima data cand am cautat eu cutie pentru Megane-ul meu cea mai ieftina era undeva la 900 RON), poate au mai scazut preturile intre timp. Important e sa iei cutia cu acelasi cod, ca sa aiba aceleasi rapoarte de demultiplicare.
r.a.v.e.n
Cat de importanta este terminatia dupa JC5 ...?
Am gasit la mine in Bucuresti la un parc de dezmembrari , un scenic identic cu al meu la motorizare dar cutia avea seria JC5 113,
Si tot in parcul ala de dezmemrari mai era un megane tot 1.9DCI ,2002, 75kw ( motor tot identic ) dar cutia era JC5 107.
b06fcn
Aia e importanta pentru ca de acolo rezulta demultiplicarea. JC5 107 vine pe Megane berlina, difera raportul la viteza a 5-a si cel de la diferential. Nu stiu insa daca e mai avantajoasa de pus pe Scenic sau nu, trebuie facute niste calcule. Caut prin calculator si-ti zic mai pe seara daca ajung in timp util acasa...
r.a.v.e.n
Un sfat urgent.
Eu am cumparat o planetara General Ricambi firma , cred ca reconditionata de fabrica,eu astazi fiind in service cu masina am dat planetara veche ( originala) jos, am constatat ca este buna, nu are nici un defect, cutia este cu probleme.
Acum intrebarea este , sa o pun pe a mea veche inapoi pe masina ?
Sau sa o pun pe cea cumparata?
Cea cumparata am vorbit si o pot returna la Unix de unde am luat-o ,a mai fost si 670 ron.

Astept o parere.
dethave
Salut!
Repede cu ea la UNIX, daca cea veche e in stare buna. Nu mai pupa nimeni piese de calitatea celor de fabrica, indiferent de vânzător....
sorinache11
QUOTE(r.a.v.e.n @ 17 Jan 2016, 19:35)

Dupa ce am rezolvat anul trecut in noiembrie partea cu turbina( reconditionat) si am bagat cam 3000 ron in ea
*


Salut.
Te-a ajuns 3000 reconditionarea turbinei?!
r.a.v.e.n
La fel a fost si alegerea mea, am pus inapoi pe masina planetara originala,dupa ce am verificat-o daca este totul ok.
Cea de la Unix am returnat-o si mi-am luat bani inapoi.
Merge bine masina cu cutia Second-Hand, ce nu pot sa inteleg este cum a putut sa se strice cutia la doar 170.000 km?
Fara se fie afectata de planetara sau altceva, pur si simplus s-a spart ceva in ea la diferential.
Si alta chestie care am vazut-o pe cutia care am dat-o jos de este ca pinionul care iese din cutie spre planetara dreapta ( unde intra in acea bucsa canelata) avea cam tociti dinti.
Cutia care am luat-o SH si mi s-a spus ca avea masina 195.000km arata mult mai bine la acel ax canelat decat cutia mea.

Acum legat de a doua problema cu turbina.
Reconditionatul turbinei a fost undeva la 1100 ron dar am mai fost si altele,demontat si curatat ,electromotor( tot uleiul din turbina a curs pe electromotor) ,demontarea si remontarea turbinei ( care este foarte greu acesibila ,este bagata la dracu) si colac peste pupaza cand sa remonteze turbina au gaurit meseriasi si furtunul acela de plastic de la turbina la intercooler , ei cica asa a fost, dar se vedea clar ca era gaurit de surubelnita chiar langa colier,Si a trebuit sa comand si acel furtun care nou a costat 600 ron.

tuner
http://www.reno.ro/carcasa-cutie-de-viteze...rta-t62963.html
nu esti singurul e diferentialul slab am spart 4 cutii pana sa schimb masina
jc5 107 fata de 132 are "top speed" mai mare merg ambele pe scenic fara nici o problema
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.