Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: actionare maneta deschidere capota
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
cristi BRN
salut,

nu am gasit pe forum un topic la clio 3 despre asa ceva, asa ca va scriu in legatura cu actionarea manetei de deschidere a capotei. ieri am observa ca trebuie sa trag destul de mult maneta de deschidere a capotei, si aceasta nu prea mai sare , adica sa se ridice, trebuie sa ajut capota un pic sa pot baga mana sa o ridic. mentionez ca maneta o ridic destul de sus, si nu se mai aude clanc, ca atunci cand functiona perfect. rog cei care ati mai avut asemenea problema sa oferiti o solutie sau o posibila cauza , cablul nu pare rupt, sa se fii slabit de jos din maneta?

multumesc
MMVI
cuiul de pe capota este prins in suruburi si se mai descentreaza, poate fi o cauza
cablul, daca nu ma insel, se regleaza langa mecanismul de deschidere (de sub capota)
dan22y
Aceeasi problema am observat-o si eu la mine. Posibil si arcul de la cui sa fie slabit si sa nu mai aiba putere sa arunce in sus cuiul...
AdiM
E de la gheata. Da-i un pumn serios la capota inainte s-o deschizi ca sa se sparga gheata.
dan22y
Din toamnã e problema la mine, deci excludem gheața...
cristi BRN
Nu am avut timp fizic sa ma ocup de masina zilele acestea, dar maine o sa-i dau un spray cu vaselina, mai intai un wd40, sa vedem apoi cum stau treburile. Legat de cablu si de arc, am observat ca e cam "largut" cablul" , o sa fac si poze, dar sa vad cum se comporta dupa niste wd si vaselina. Problema am observat-o de prin toamna, dar acum a trebuit sa deschid capota sa pun lichid de parbriz de iarna, am observat si mi-am readus aminte de aceasta.
cristi BRN
se pare ca dupa WD 40 si apoi vaselina la spray si-a revenit, sare capota dar tot trebuie sa trag mult de cablu.
big_electro61
Vaselina,va fi ca un magnet pentru praf,mai ginditi-va...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.