Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare structura rigidizare bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Dreamer
Buna dimineata,

Ma intereseaza sa inlocuiesc schimbatorul de caldura. Pentru asta am nevoie sa demontez structura de rigidizare a bordului, acel cadru metalic prins in 4 suruburi. 2 jos si 2 sus. Cele de jos se desfac usor, dar nu imi dau seama cum pot sa le desfac pe cele 2 de sus.
Sugestii va rog? Multumesc

Atasez poza cu structura metalica despre care spun.
[attachmentid=1628018708]
gutui
Hop si eu si la multi ani pe 2016.
Exista pana la urma vreun loc in care se descrie demontarea completa a bordului?...si eu trebuie sa inlocuiesc acel calorifer/schimbator de caldura...sad.gif(
Daca e cineva de pe langa Adjud- Vrancea, platesc tot...
Va rog, ma ajuta cineva?
Dreamer
Daca reusim sa aflam cum se desface acea strictura metalica nu trebuie sa dai bordul jos pentru schimbarea caloriferului. Si eu vreau sa evit sa demontez tot degeaba.
espacern
Poate ajuta procedura explicata in manual in franceza sau pdf (61A) in engleza.
Dreamer
Multumesc frumos!

In manual spune ce gasisem si eu ca trebuie demontat acel stalp de sustinere ( poz 8 ) cu cele 4 suruburi si nu stiu cum sa ajung la ele, cele de sus ma refer. Sunt pozitionate sub partea laterala de la bord.
[attachmentid=1628018738]
gutui
ca sa desfacem acel stalp de sustinere, ce alte minuni mai trebuie demontate inainte?..chiar nu se poate mai usor? off mama...sad.gif
am nevoie de masina ca de aer si stau si ma uit la ea, ca na...n-am un mecanic oarecum priiceput
Dreamer
Gutui, vezi ce a postat Espacern , acolo ai toti pasii necesari.
gutui
am demontat tot, doar ca n-am scos inca plansa de bord, ca eram cam obosit aseara.
nu ai cum sa scoti ala fara a demonta tot....cel putin eu nu am vazut solutie.
daca cineva stie cum....rog sa ne explice.
mai am o problema: nu stiu cum se scot mufele alea de la start/stop si avarie...m-am chinuit de numa'..
priviti aici:
Dreamer
Multumesc pentru info .. pfff ... tare nasol daca nu ai cum sa desfaci acel cadru sad.gif(((
Mocheta arata rau, oare iti merita sa desfaci scaunele si bancheta si sa o schimbi cu una din dezmembrari?

Pentru intrebarea ta: https://www.youtube.com/watch?v=9jfrYYWk6z0
poate te ajuta ...
Cand poti, daca nu uiti si poti sa faci o poza mare cu acel cadru, si mai ales cu o alta poza cu suruburile de sus, cum se prinde, cum vine. Mutlumesc
gutui
cand o fi, incerc sa fac niste poze. in video ala nu se vede absolut nimic.
Dreamer
Multumesc. Desface alte suruburi si partea de climatizare iese cu totul. Mai multe nu pot sa iti ofer, nu am desfacut niciodata acolo ca sa stiu. Sorry sad.gif
Dreamer
Cu mii de multumiri colegului Gutui, am primit de la el pozele in aceasta seara si le urc aici pentru cei care mai au nevoie de informatie.
Structura de rigidizare se poate muta desfacand 3 din cele 4 suruburi se impinge acea structura un pic in fata, cat sa permita scoaterea caloriferului; 2 de jos si al treilea de sus care apare in poza, este cam in dreptul butonului de recirculare la cele cu clima automata.
Surubul 4 este cam in spate sa ajungi la el.
[attachmentid=1628019220]
[attachmentid=1628019221]
iDoctor
se poate si fara sa dai plansa jos , cu putina rabdare si simt tactil o cheie de 13 inelara rezolva problema , ptr bucuresti va pot ajuta .
mihai399
Pana la urma ce rol are cadrul asta? ca ma gandesc sa-l tai jos ca sa-mi pot schimba caloriferul....eu nu ii vad rolul la cadrul acesta...voi ce parere aveti? smile.gif)

17 Nov 2017, 22:36:
QUOTE(Dreamer @ 9 Jan 2016, 22:26)
Cu mii de multumiri colegului Gutui, am primit de la el pozele in aceasta seara si le urc aici pentru cei care mai au nevoie de informatie.
Structura de rigidizare se poate muta desfacand 3 din cele 4 suruburi se impinge acea structura un pic in fata, cat sa permita scoaterea caloriferului; 2 de jos si al treilea de sus care apare in poza, este cam in dreptul butonului de recirculare la cele cu clima automata.
Surubul 4 este cam in spate sa ajungi la el.
[attachmentid=1628019220]
[attachmentid=1628019221]
*




Salut,

Vreau sa tai jos cadrul respectiv? ce parere ai? are vre-un rol important acel cadru? vreaa sa-l tai jos sa schimb caloriferul biggrin.gif

17 Nov 2017, 22:51:
QUOTE(gutui @ 6 Jan 2016, 14:16)
cand o fi, incerc sa fac niste poze. in video ala nu se vede absolut nimic.
*



Gutui, pot sa tai jos cadrul respectiv? nu ma pricep sa dau jos plansa de bord...singura mea sansa ii sa tai jos cadrul si asa am acces la calorifer...ce parere ai? imi cade apoi bordu pe picioare? smile.gif)
espacern
Nu taia cadrul ala daca nu te pricepi sa rezolvi cu demontarea bordului......mergi mai bine la cineva care stie sa faca lucrarea cum trebuie nu cu flexul!

Ramane-ti la subiect....fara alte derapaje!
Remus Deciu
Se dă jos foarte elegant acea ranforsare. Șmecheria este că trebuie indoit buretele/plasticul de jos al bordului unde se îmbină cu mocheta. Se bagă o cheie de 13 pe lângă și se trage cu atenție. Mai multă bătaie de cap am avut cu plasticele prinse în torx de 25. Per total este operațiune de maxim o oră cu remontaj. Caloriferul este foarte de scos simplu dacă este varianta cu 2 tevi una lângă alta. Dacă nu este spart vă recomand să-l curățați cu detartrant și apa sub presiune. Face o treabă excelentă!
Am văzut că majoritatea prin service-uri dau bordul jos cu manoperă de 700-800 de lei...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.