Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme macara geam sofer Megane III
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Pages: 1, 2
deexter112
Salutare,

Dupa cum arata si poza piesa de plastic care intra pe sina a cedat sad.gif(. a mai patit cineva asa ceva?

Cei din service spun ca trebuie inlocuit tot ansamblul. ore se gaseste pe unde acesta piesa de schimb?

Multumesc,
IonutGligan
-daca ar fi a mea m-ar tenta sa ma apuc s-o confectionez ca nu cred ca e atat de complicat si as face-o din aluminiu sau alama ba parca le-as schimba amandoua daca tot e data jos macaraua apoi uns cu vaselina si gata.

-daca nu te descurci si n-ai scule du-te la un strungar cu piesa si ti-o rezolva pentru o sticla de tuica.
aldea florin
salut dexrer nu imi dau seama din imagine ce iti trebuie dar poate te ajuta lista asta.
iDoctor
du-te la un strungar cu piesa .........
tu ai in cap ca un strungar face ce ar trebui sa faca un frezor ( nu frizer ) .
apropo , acea piesa se face DOAR din plastic .
marius80_eugen
Mai repede cauti la dezmembrari .
12 nepotu
Salut, în seara asta am deschis geamul, am observat ca merge greu iar când l.am închis am stat cu ochii pe el mergând la fel de greoi, (în timp ce el se chinuia a început sa intre în funcțiune acea protecție care nu lasă să urce geamul dacă merge greu sau e ceva intre rama și geam) în timp ce geamul tot cobra și eu tot încercând sa îl ridic a trosnit și bineînțeles a ieșit de pe cursa lui venind spre botul mașinii!

Concluzie acum dacă încerc sa cobor geamul se da cu totul spre fata, la fel și la urcare spatele geamului ajunge sus iar partea de lângă oglinda e încă jos!
Sper ca m.am făcut înțeles cât de cât!

Speram ca Renault sa fi rezolvat problema aceasta, am avut.o și la megane 1 ocupe! Acolo era o chestie de plastic care se prindea cu un nit pe geam.. Aici cum sta treaba?
Multumesc
12 nepotu
Chiar nu știe nimeni??
nicu132003
pt deexter112 Nu prea pot sa imi dau seama bine!!! Incearca cu un ( Soarece - adica, acea clema sa ii zic asa, care se pune si la jentile de table pentru a prinde capacele ).
De ce iti sugerez aceasta idee!!! Deoarece am avu aceasi problema la un BMW 520 si acea clema tot din plastic era si am prins acea clema in 2 ( soareci ) si nu a mai fost nevoie sa o schimb ( era nituita ).

Daca tot ai dat macarau jos, incearca ( de jur - imprejur ) sa legi acea clema de plastic cu acesti ( 2 soareci ), unul in Partea Stanga si altul in Partea Dreapta. Poate reusesti!

ps. aeasta metoda functioneaza la BMW, la Mercedes, VW, Opel acum nu stiu daca si la Reno!
al.g
Aceeasi problema am patit-o si eu azi dimineata. Desi de un am auzeam un zgomot ciudat (cate un pac) azi dimineata a cedat, iat geamul a luat-o la vale.
M-am dus la service Renault. S-a dus fix bucata din plastic despre care vorbiti
1430 ron toata macaraua, DAR, un mecanic de acolo, a zis ca are o macara indoita, si poate sa imi dea piesa de plastic. Am zis ok (discutia era telefonica, masina o lasasem acolo). Peste 2 ore, m-au sunat ca s-a rezolvat. M-au facturat doar 84 lei (1 ora de manopera). Iar maine trebuie sa ma inteleg cu mecanicul.
E de ajuns 100 lei daca ii ofer? Nu am discutat nimic de bani telefonic.

poate ajuta pe cineva: https://www.youtube.com/watch?v=qadt_pDeM6o
Highwayman
Exact am patit si eu acum vreo doua luni. Intr-o dimineata am vrut sa deschid geamul moment in care am auzit un pocnet si mi-a cazut geamul in usa. AM reusit sa-l ridic pana la aproximativ doua degete de rama. M-a costat tot asa, pana-n 100 de lei la Serus Timisoara. La observatii pe fisa de service (sau cum s-o numi hartia care ti-o dau la sfarsit) mi-au scris sa am in vedere schimbarea macaralei daca se mai repeta fenomenul.
12 nepotu
Mulțumesc pentru păreri, o sa le fac și eu o vizita! Poate reușesc cumva (spaga la vreun mecanic)
IonutGligan
deci chiar nu pot sa cred eu care dadeam idei cum sa va reparati problema acum sunt in aceeasi situatie ca voi, ca s-a stricat macaraua, acum voi vedea pe propria mea idee daca voi putea confectiona acea piesa de plastic din alt material sau nu ori orice alta solutie.

Cum s-a petrecut intamplarea ? pai intr-o dimineata mergand la serviciu geamul bineinteles era inghetat si l-am dat jos moment in care s-a auzit o trosnitura si s-a inclinat inspre fata.

Ce e interesant la azi iarna l-am tot deschis pe la -11 grade si n-a avut nimic probabil s-a fortat mai mult iar acum a cedat. Tarziu am aflat ca se defecteaza macaralele altfel nu as mai fi deschis iarna geamurile.

Este exact acea piesa de plastic din stanga, din care a iesit acel bolt de fixare.

- alte metode utile care sa dea rezultate 99% nu ati mai gasit inafara de schimbarea piesei sau a macaralei ?
iDoctor
schimba masina :lo


edith ..piaff tongue.gif
ti-am raspuns punctual ...alte metode utile care sa dea rezultate 99% nu ati mai gasit inafara de schimbarea piesei sau a macaralei ?
IonutGligan
sa inteleg ca tu asta ai facut si asta a fost metoda ta cea mai buna, stii omului la necaz daca poti ajuta-l daca nu lasa-l asa in amaraciunea lui...
12 nepotu
Si eu am avut problema.. am rezolvat intr.un final, la mine doar iesise tamburucul acela din piesa aia de plastic!
Tipul care mi.a reparat.o a zis ca in curand va face rost si de respectiva piesa.. daca e cineva interesat de numarul lui sa.mi spuna!
demian2
Pai mai nepoate, baga numarul de telefon. Daca este cineva care poate face piesa spune numarul. Multumesc!
12 nepotu
0724405703 Dragos! Super baiat nu e f scump iar la momentul cand mi.a reparat macaraua mi.a zis ca in viitor va face rost si de acea piesa cu probleme!
Are piese pt orice masina sau marea majoritate!
74r12
Are cineva disponibila o piesa din aia defecta?
Ma intereseaza cotele ca sa fac un model dupa ea.
NIonescu
Salutare, avand problema asemanatoare am fost si eu azi la Serus Timisoara si Dl.Cristi (singurul care se ocupa la acest service de probleme asemanatoare) m-a ajutat prin indreptatarea unui brat al macarelei + curatare, ungere etc. M-a costat 1,5h manopera doar. Recomand pt ca se pricepe destul de bine si a incercat cat a putut repararea macaralei, nu inlocuirea (cum preciza un coleg mai sus macarua e vreo 1400 noua).

Eu de cateva sapatamani auzeam o trepidatie (dar nu mereu) sau ceva ce se tot misca in usa...un surub etc nu stiu ce a fost dar se pare ca ultima oara cand am deschis geamul a cedat ceva si a ajuns la strambarea unui brat al macaralei...Ciudat e ca nu a fost gasit nimic rupt ci doar indoit.

O zi buna!
SerbanG
Eu am probleme la geamul din dreapta. Uneori cand dau sa-l deschid se inchide singur inapoi. Si cand il deschid se aude ca un scartait... Idei de la ce ar fi? Sa desfac fata de usa sa vad ce e acolo? Cel mai mult ma sperie gandul ca o sa raman cu el larg deschis la un moment dat...
silvanu96
Verifica si blocul de contacte de la sofer.
Scartaitul apare cand iese din cheder, daca a stat mult inchis.
al.g
daca face cineva modelul 3D, va confectionez eu pe CNC (aluminiu sau otel)
sau un desen tehnic cu toate cotele.
mihaibogdan
Va impartasesc si eu patania mea... intr- o zi cand sa deschid geamul nu mergea deschis decat jumate.. se oprea brusc.. apoi am tinut apasat de buton pana s-a deschis la maxim moment in care s.a auzit un trosnet.. si mi.a picat picat geamul intr.o parte.. acum nu.l mai puteam inchide..
Rezolvare: dupa ce m.am clarificat cu pretul enorm la o macara noua.. am zis sa incerc sa repar singur sau sa o leg cu sarma si gata... cand demontez fata la usa.. am scos si cele 2 bucati de polistiren (se dezlipesc cam greu dar masticul e bun si pot fi lipite la loc) apoi am vazut macaraua.. partii din stanga ii iesise boltul, si era si putin indoit bratul... am indreptat bratul cu o surubelnita si un patent.. apoi am fixat boltul cu ajutorul unui papagal ( trebuie strans mai tare pana face clanc... acelasi zgomot cand am fortat geamul sa.l deschid) si apoi am gresat sina unde culiseaza bratul... si merge ca noua...
Inainte sa aruncati banii pe fereastra aruncati o privire sa vedeti daca aveti ceva rupt sau nu.. problema lor zic eu e ca ar mai trebui curatate de praf si date cu vaselina...
liviu2202
salut, am si eu aceeasi problema cu macaraua de la megane 3. Piesa aceea mica din plastic ce culiseaza pe sina. s-a crapat cand am deschis geamul cand era inghetat. ma poate ajuta cineva cu acea piesa? se poate scoate de pe sina si inlocuita?
am atasat si o poza pentru clarificare.

multumesc!
espacern
Se gaseste separat piesa de plastic.....de cumparat pe net.
IonutGligan
la mine a iesit fiindca nu a fost uns suficient de mult canalul unde culiseaza piesa dar indreapta putin bratul indoit ca se vede ca e indoit, curata bine canalul unde culiseaza piesa aia si unge cu ceva vaselina fina care sa nu se ingroase la temperaturi scazute, si repune inapoi bratul impingandu-l inapoi in piesa, la mine am vazut ca orificiul acela rotund nu era crapat si am facut operatia descrisa mai sus si merge si acum de cateva luni si chiar il folosesc zilnic.

deocamdata solutia cea mai ieftina pe care am gasit-o iarna si neavand piesa la indemana a fost aceasta.


spor
liviu2202
multumesc pentru site "espacern".
voiam sa te intreb daca este posibil sa schimb acea piesa din plastic. iese de pe sina?
scuzati daca e o intrebare tampita, dar chiar nu stiu biggrin.gif
espacern
DA piesa se poate schimba dupa ce o scoti de pe sina.....nu uita sa ungi zona de contact a piesei cu sina.
IonutGligan
ce cod are piesa aia sau pe ce site se gaseste, ar trebui postat site-ul aici unde se gasesc sa stie si altii, nu neaparat sa facem reclama dar sa stie si altii. Daca stiam codul si de unde, poate imi comandam cateva noi.
espacern
Cel care vinde piese si repara macarale este user vechi pe forum.....nu-i fac publicitate ca contravine regulamentului.
razvi30
Da-mi si mie un PM cu acel user unde pot repara macaraua geam fata Megane 3. Multumesc!
Ovys
Mă interesează și pe mine piesa. Tocmai ce m-a lasat geamul la șofer la 300 km de casă, cu doi bebeluși în mașină. Am mai pățit o treabă din asta acum vreo 14 ani cu un Megane 1, în concediu la Sinaia, dar era vară și frumos, o plăcere să mergi cu geamul deschis.

28 Oct 2017, 09:37:
Am găsit pe net.
Urmează să desfac portiera să văd dacă ăsta e baiul și apoi să comand.
E 20 lei bucata + transport.
Piesa se găsește pe site-ul dedicat vânzărilor de piese auto din România.
luca76
Mai oxideaza mufa aia de pe stalpul portierei.
Bugghy
Salut! Ma poate ajuta cineva cu un link catre piesa respectiva (plasticul alb care culiseaza) sau macar un cod pentru ea, va rog? De doua zile trosneste geamul cand il urc/cobor si as vrea sa rezolv pana raman cu el in mana smile.gif). Va multumesc frumos!

L.E: S-a rezolvat, multumesc!
petree
Salut Bugghy

Ne spui cum ai rezolvat macaraua?
Bugghy
Nu am rezolvat cu macaraua inca. Am rezolvat cu piesa, mi-a trimis un coleg de aici PM cu locul unde gasesc piesa respectiva. La asta m-am referit prin "am rezolvat" smile.gif. Daca reusesc sa rezolv singur, fara sa ajung in service, o sa revin cu o postare aici, dar saptamana asta nu am timp sa ma ocup si o sa incerc sa nu folosesc geamul prea mult.
Adi_ch

QUOTE(Bugghy @ 31 Oct 2017, 10:13)
Nu am rezolvat cu macaraua inca. Am rezolvat cu piesa, mi-a trimis un coleg de aici PM cu locul unde gasesc piesa respectiva. La asta m-am referit prin "am rezolvat" smile.gif. Daca reusesc sa rezolv singur, fara sa ajung in service, o sa revin cu o postare aici, dar saptamana asta nu am timp sa ma ocup si o sa incerc sa nu folosesc geamul prea mult.
*



Salut !
Am aceeasi problema cu piesa respectiva la macaraua de pe usa dreapta fata. Imi poti da te rog un PM unde pot gasii piesa ?
Multumesc !
Ovys
Cautați pe google dupa poza atașată sau după denumirea: clema culisanta macara geam renault megane 3.

<span class='edit'>4 Nov 2017, 21:32:</span>
Am desfăcut portiera și clema de plastic era intactă. Unul din brațe era ușor strâmb. Ceva părea să-l îngreuneze, dar nu mi-am dat seama ce. Am tot făcut curse, sus-jos pt ungerea glisierelor și la un moment dat a sarit brațul din clema de plastic culisanta, îndoindu-se mai mult (s-a produs un pocnet). Din păcate nu exista vizibilitate în portieră: sunt doar două decupaje, însă doar cel superior oferă acces la 1/4 din mecanism. La un moment dat nici motorașul nu mai mișca, părea mort. L-am desfăcut și l-am montat la loc și și-a revenit.
Într-un final am pus toate la loc, după ce am uns cu vaselină, tot ce am putut unge din ansamblul macaralei. Cred că praful a îngreunat culisarea macaralei și a cauzat defecțiunea (mașina este parcată la un bulevard cu mult praf).
Momentan nu funcționează complet: nu mai funcționează impulsul și nici nu merge cursa completa: trebuie ridicat geamul din vreo 3 bucăți.
Cred, totuși, că în scurt timp, va reveni la normal, după ce vaselina va ajunge în toate zonele inaccesibile mie.
Cred că ar fi fost de folos un spray de lubrifiere cu tijă (gen pai) pt a pulveriza pe o suprafață cât mai mare.
N-am mai mesterit de multi ani, așa că nu am fost f. pregatit.
Pt desfacerea portierei aveți nevoie de 3 tipuri de bituri torx.

5 Nov 2017, 09:15:
Tutoriale utile: https://youtu.be/qadt_pDeM6o
https://youtu.be/1oQlGed_AlI
ionutgligan82
asa mi-a sarit si mie iarna trecuta bratul din clema de plastic datorita neungerii bune. Bineinteles ca s-a indoit putin bratul dar am uns bine am dezdoit bratul le-am montat inapoi si merge si acum perfect doar ca la iarna voi evita sa deschid geamul macar pe perioada inghetului...
reds93
Salut,am si eu aceeasi problema, a sarit bratul din culisa aceea de plastic. Nu am reusit absolut deloc sa bag inapoi nuca si voiam sa stiu daca pot gasi acea clema/culisa separat si daca se poate face toata operatiunea prin acele ferestre din panolu usii, fara sa fiu nevoit sa demontez toata macaraua.
Daca ma poate ajuta cineva cu cateva detalii, sunt destul de nou pe forum si nu cred ca functioneaza sectiunea de PM...asa ca las aici un FB in caz ca este cineva binevoitor sa imi dea cateva detalii -Tanasoiu Mihai Alin

Multumesc
ionutgligan82
intra nuca dar trebuie fortata putin ca intra prin presare
SerbanG
Eu am reusit s-o bag la loc cu un mox.
DinuX
Stiti pe cineva in Bucuresti care poate sa rezolve problema? Rog PM! Multumesc!

Am fost saptamana trecuta la Meridian, au indreptat sina, au recomandat inlocuire ansamblu, azi a cedat din nou.
Johni007
Ca tot vine perioada de ger si zapada se mai gaseste cate unu(ca mine) care coboara geamul inghetat si se trezeste cu el in brate , ca sa rezolvi problema ai doua solutii :

Prima solutie este care o fac putori si incompetenti (am folosit-o timp de un an) trebuie sa pui geamul la loc , sa decuplezi manipulatorul contact de la geam si uiti ca ai geam si ai terminat problema

A doua solutie este sa rezolvi problema ca un pro , cauta clipsa aia de plastic pe net ( costa 35 ron o bucata cu transport dar va recomand sa luati doua) la mine a trebuit clipsa la macarea pasager fata. Si sa te duci la un mecanic si iti rezolva problema cu 50 ron, si daca esti zgarcit sau nu ai incredere in mecnicul din cartier faci urmatoarele :

1- Desfaci surubul de la manerul care deschide usa ( e acoperit cu un plastic)

2- Desfaci surubul de la laterala ( se vede usor)

3- Desfaci cele doua suruburi de jos ( se vad usor)

4- Scoate capacul de la maner fara sa il rupi si desfaci cele doua suruburi ascunse ( cu o
surbelnita lunga in partea de jos stanga , mare atentie si grija)

5- Trage de usa de jos in sus pentru ca e agatata sus si o ridici ( aici am rupt toate clipsele de plastic care tin usa sunt in numar de sase dar nu conteaza ca dupaia prinzi usa cu suruburi)

6- Decupleaza lampa de jos care te impiedica sa dai la o parte usa

7- Scoate prin gaura usi manerul

8- Decupleaza manipulatorul de geam

9- Acum poti sa dai usa la o parte ca nu te mai impiedica nimic

10- Dai la o parte prezervativul de plastic in forma de triunghi si cel in forma de patrat ( cu un
cutit il dezlipesti usor si la remontare il mai lipesti cu o picatura de adeziv )

11- Coboare geamul pana jos folosind comanda de la usa sofer ( ca sa fie vizibila clipsa )

12- Indoaie sina care tine clipsa pe loc si scoate-o ( cu un patent si un patent papagal se indoaie usor si iesi clipsa rupta )

13- Unge cu vaselina bara unde culiseaza clipsa

14- Pune clipsa noua in macarea ( clipsa mea a avut o gaura mica si nu a intrat macaraua acolo )

15- Practic mi-am luat teapa cu clipsa , ca nu am reusit sa clipsez macaraua in clipsa

16- Gaureste clipsa si mareste putin gaura( cu o bormasina cu atentie mare sa nu strici clipsa noua )

17- Asigura-te ca ai o clipsa care culiseaza bine pe macarea ( ridici si cobori geamul de multe ori )

18- Repeta etapele 12-10-8-7-6

19- Agata usa de sus , apasa pe laterale si fixeaza toate punctele sa fie bine ( trebuie multa
rabdare eu am rupti clipsele care tin usa si nu a fost usor)

20- Repeta 4-3-2-1


*Eu nu am mai pus mana pe un surub si patent niciodata asa ca daca am putut eu poate oricine .

*Asta e o metoda simpla, pentru ca nu scoti macareaua din usa , si clipsa nu am capsat-o cu mox cum au facut uni , eu am gaurit-o si am asezat macareaua acolo nefixata .

*Am rezovat geamul de 4 luni si pana acum nu am probleme cu macaraua


tutorialele utile folosite de mine :
*puse de membrul OVYS

https://www.youtube.com/watch?v=qadt_pDeM6o&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=1oQlGed_AlI&feature=youtu.be

unu gasit de mine si e tutorial generic pentru orice model :
https://www.youtube.com/watch?v=Vig3iI13ykY
DinuX
@Johni007
Mici observatii:

- dupa surubul camuflat in deschizatorul de usa trebuie scos si surubul ascuns dupa triunghiul de plastic din dreptul oglinzii.

- manipulatorul de geam nu este nevoie sa-l decuplezi, poate fi declipsat din fata usii si scos prin gaura. Oricum vei avea nevoie de el functional.

- masticul la "pungile" de plastic e destul de bun, nu-i nevoie de adeziv suplimentar


Geamul la loc nu am reusit sa-l pun, ramasese cam 2 cm liber, deci trebuia umblat la macara.



Cum am rezolvat eu:

Am apelat la Dragos cu numarul de telefon prezentat mai sus (l-am gasit si cautand piesa pe google). Nu a fost nevoie de schimbat piesa, doar de indreptat bratul macaralei si de imbinat din nou cu piesa culisanta + ungere cu vaselina spray. Aproximativ 30 min. de lucru. Cost 50 de lei munca lui Dragos. Omul se pricepe, stie ce face, mi-a garantat cel putin 6 luni, om vedea...

Comparativ: Meridian Vest m-a taxat cu 240 lei (2 ore manopera), au tinut masina cam o ora, au indreptat bratul macaralei si clipsat piesa culisanta (asta mi-au povestit, nu m-au lasat sa vad ce fac). Nu au uns cu nimic, a tinut fix 6 zile, cam 10 coborari de geam... Mi-au recomandat calduros sa schimb tot ansamblul, 1250 lei piesa, ca nu pot sa-mi garanteze cat tine.


Problema este se pare mai mult de mizerie acumulata pe sina decat de geam inghetat. probabil acum iarna mizeria devine si mai solida.
Johni007
QUOTE(DinuX @ 26 Feb 2018, 08:26)
@Johni007
Mici observatii:

- dupa surubul camuflat in deschizatorul de usa trebuie scos si surubul ascuns dupa triunghiul de plastic din dreptul oglinzii.

- manipulatorul de geam nu este nevoie sa-l decuplezi, poate fi declipsat din fata usii si scos prin gaura. Oricum vei avea nevoie de el functional.

- masticul la "pungile" de plastic e destul de bun, nu-i nevoie de adeziv suplimentar
Geamul la loc nu am reusit sa-l pun, ramasese cam 2 cm liber, deci trebuia umblat la macara.
Cum am rezolvat eu:

Am apelat la Dragos cu numarul de telefon prezentat mai sus (l-am gasit si cautand piesa pe google). Nu a fost nevoie de schimbat piesa, doar de indreptat bratul macaralei si de imbinat din nou cu piesa culisanta + ungere cu vaselina spray. Aproximativ 30 min. de lucru. Cost 50 de lei munca lui Dragos. Omul se pricepe, stie ce face, mi-a garantat cel putin 6 luni, om vedea...

Comparativ: Meridian Vest m-a taxat cu 240 lei (2 ore manopera), au tinut masina cam o ora, au indreptat bratul macaralei si clipsat piesa culisanta (asta mi-au povestit, nu m-au lasat sa vad ce fac). Nu au uns cu nimic, a tinut fix 6 zile, cam 10 coborari de geam... Mi-au recomandat calduros sa schimb tot ansamblul, 1250 lei piesa, ca nu pot sa-mi garanteze cat tine.
Problema este se pare mai mult de mizerie acumulata pe sina decat de geam inghetat. probabil acum iarna mizeria devine si mai solida.
*



*Sunt de acord cu tot ce ai zis , dar nu stiu cum au putut uni sa clipseze piesa pe macaraua ca a fost imposibil la mine! Eu am lasat-o doar asezata frumos acolo

* legat de spray vaselina! Nu sunt de acord cu soluția asta, am incercat solutia lichida si prefer vaselina solida si unsa bine pe sina, plus vaselina spray pentru zonele unde nu ajungi cu degetul

* legat de faptul ca nu ai putut sa pui geamul la loc, sa stii ca mie mi-a cazut de 5 ori înainte sa il repar ( cand il deschid din graseala de la comanda usa sofer, comanda usa pasager a stat decuplata un an) solutia a fost sa ma duc la o vulcanizare si baieti de acolo trag fara frica si il rezolva cu 2 lei in maxim un minut. (asa a fost de fiecare data)
*Problema nu este de mizerie si probabil nici de gheata! Eu zic ca problema este ca mergem cu geamul deschis si dai in gropi si atunci se îndoaie.
silvanu96
Aseara a venit si nevastamea cu geamul jumulit.
Bineinteles ca a iesit bratul din stanga. L-am indreptat ,am bagat boltul inapoi in clema, am gresat bine sina si merge ... dar nu merge.
Am impresia ca-l tine chederul. La mine merge bine pe prima jumatate ,apoi din ce in ce mai greu. Daca fortez ,sare iar si stramba bratul.
O sa incerc in weekend ,cand s-a anuntat vreme calda.
Pana atunci tre sa ma dotez cu niste spray cu silicon sau thetford sau cum s-o numi...
silvanu96
Rezolvat aseara cu spray vaselina cu ptfe. Cautati spray cu teava lunga de plastic.
Pentru o ungere foarte buna recomand scoaterea difuzorului. Atunci ai acces pe toata lungimea sinei de culisare. Mentionez ca la mine nu s-au rupt culisantele din plastic ci doar a iesit nuca din stanga.
Dupa ungerea completa geamul merge perfect sus-jos. a fost doar o impresie faza cu chederul.
timilica
QUOTE(espacern @ 19 Mar 2017, 20:53)
Cel care vinde piese si repara macarale este user vechi pe forum.....nu-i fac publicitate ca contravine regulamentului.
*



Salut,
Poti te rog sa-mi dai un PM cu datele de contact?

Multumesc
Ovys
Am pățit aceeași treabă si la Scenic. De data asta am avut la indemână o cheie franceză, aia in formă de T cu strângere prin înșurubare. Se clipsează instant.

Problema este că in acest caz este strâmb și brațul principal, de lângă punctul de prindere de portieră. Acum merge geamul bine, dar forțează puțin fața interioară.
Voi merge la un mecanic să scot macaraua, să o îndrept și să o montez la loc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.