Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RenaulT MeGanE II GrandtouR
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
TomachE
]Salutare colegi ! M.am decis sa imi prezint "BuBuRuZa",un superb Megane argintiu de care sunt mandru ! Detine un motoras de 1.6/16V care toarce si asteapta cu nerabdare vacantele si drumurile lungi.Are 160.000km si sper sa mai duca....Nu are cine stie ce dotari,dar cu timpul o sa mai primeasca upgrade-uri.O detin de aproape 2 luni, i.am facut revizia(filtre,ulei,bujii)toate originale Renault.Urmeaza sa ii fac r.a.r-ul,taxa de mediu si inmatriculrea.

<span class='edit'>27 Oct 2015, 20:33:</span>
Am avut 2 probleme cu ea:a3-a zi dupa achizitie,pleznise radiatorul de apa iar in momentul cand l.am schimbat s.a necesitat si schimbarea radiatorului de AC.Cea de.a 2-a problema,a fost schimbarea sondei lambda inainte de catalizator,saracul motor se ineca si facea urat.Intre timp ne pregatim de iarna cu botosei...Astept pareri pro/contra pentru a imbunatatii masina,atat estetic cat si mecanic.
AndreiMR
Sa o stapanesti sanatos! O idee de imbunatatire: alte jante, alea de aliaj pe care le ai nu se potrivesc deloc in peisaj smile.gif
AndreiMR
Se gasesc in mod cert jante OE sehascanoi la preturi ok, fiind o masina vanduta in numar mare la vremea ei. Ce poti sa mai adaugi ca dotari ar fi cruise control si incalzire in scaune, am vazut ca se monteaza usor pe Megane chestiile astea. Eu unul m-as gandi si la folie pe geamurile spate si luneta, vara se simte diferenta, se incalzeste mai putin habitaclul. In rest, masina arata curat si ingrijit, n-are nevoie de briz-brizuri
Dreamer
E tare frumoasa, sa te bucuri de ea smile.gif
Da, incalzirea in scaune si Cruise control se fac usor si sunt foarte utile.
cdadan
Mulți kmp fără probleme!
Agregatul arată bine pentru vârstă lui.
Cc da, încălzire în scaune? Nu merită osteneala.
Discurile alea sunt uzate sau ai vopsit peste rugină?
Diac
Jante OE gasesti si la 600 ron setul. Nervastella sau Reinastella, desi cel putin Nervastella sunt CMS made in Turkey iar pe Reinastella scrie doar France. Exista insa doua probleme :
1. S-ar putea sa fie mai moi decat ce ai pe masina.
2. Trebuie pneuri 205.55.16 iar pneurile tale arata bine si au doar doi ani. Cauta mai bine jante de Megane 1 pe 15. Cam greu de gasit insa.

<span class='edit'>27 Oct 2015, 22:17:</span>
QUOTE(cdadan @ 27 Oct 2015, 22:05)
Cc da, încălzire în scaune? Nu merită osteneala.
*



Incalzire in scaune + heater electric de diesel = caldura instant. Cand colegii cu diesel inca scot aburi din gura, eu imi dau geaca jos biggrin.gif
andri1940
S-o stapanesti sanatos, pare ingrijita din poze! Jantele sunt din alt film, ai putea sa le pastrezi pentru iarna, sa vinzi tablele si sa iei un set care a fost pe Megane.
Dreamer
QUOTE(Gabryello @ 27 Oct 2015, 23:20)
Poti detalia, te rog?
*



Ai aici 6 pagini in care te lamuresti depsre ce discutam. http://www.reno.ro/-t223899.html

Am montat si eu rezistenta pe masina ... sa vina frigul biggrin.gif

L.E. ... asa e Diac smile.gif
Diac
QUOTE(Gabryello @ 27 Oct 2015, 23:20)
Poti detalia, te rog?
*


Cauta la Megane 2 "retrofit incalzire habitaclu" e o rezistenta pusa in mod normal pe cele diesel sau pe cele pentru tarile nordice, se zice.

L.e. Am postat concomitent.
iulian'71
Sa o stapanesti sanatos si fara prea mari probleme! Chiar arata OK. up.gif
octavian.gagu
Frumoasa foc. Si eu tot 1,6 16V am si-s foarte incantat. Daca-i pui si-o folie pe gemurile din spate si luneta, ai sa vezi diferenta. Mai ales ca la tine e "animalu" mare si ai mai multa tabla care se incinge vara. Cat despre jante, Feisbucu' are o gramada de pagini dedicate jantelor, unde gasesti acolo tot ce vrei. Si la preturi de care vrei. Eu am pe 17''. Si nu le-as schimba pt nimic in lume.
Ai grija de ea si ea va avea de tine!
MuciX
up.gif
argon
Nu, doar comenteaza aiurea, am patit si eu la fel cu dansii.

Daca rulmentii sunt buni, si masurate sunt peste limita, curata discurile de rugina calumea, si nu le fa cu pensula dupa, cu spray negru mat. Jantele originale pe 16 sunt must have, cu alea arata urat. Nu te lua dupa ce scrie pe spate, CMS sunt bune, alea cu France sunt de toata jena. Ca si calitate Reinastella sunt cele mai slabe, Curacao si Louxor sunt cele mai rezistente, dar si cele mai scumpe. Daca Nervastella gasesti cu 600 lei cum zic colegii, Louxor sub 1000 nu sunt, si asta cand sunt, ca de obicei nu gasesti deloc, pe OLX e doar un set la 1600 in acest moment.
b76bgaarh
QUOTE(argon @ 28 Oct 2015, 09:35)
curata discurile de rugina calumea,
*


un tutorial se poate?
Diac
QUOTE(argon @ 28 Oct 2015, 09:35)
Nu, doar comenteaza aiurea, am patit si eu la fel cu dansii.

CMS sunt bune, alea cu France sunt de toata jena.
*



La mine a fost invers: Reinastella (luate sh pe neve) au tinut mai bine decat Nervastella cu care a venit masina. Cred ca tine si de noroc.
argon
Cu perie in flex, normal.
b76bgaarh
eu am decat perie de bormasina, se poate?
TomachE
Multumesc frumos baieti,pentru aprecieri ! Am sa tin cont de tot ceea ce m.ati sfatuit,deoarece cand vine caldura am sa aplic tot ce este mai ok pt ea.Primul o sa fie CC-ul,apoi jantele,de care nici eu nu sunt mandru,pana la vara gasesc setul potrivit.
Iarna se strang banii iar vara ii cheltui tongue.gif
Multumesc frumos inca o data pentru aprecieri !
argon
Cum iti pui CC, varianta de fabrica, care te duce pe la 900 lei, sau varianta 'argon' la 115 lei?
TomachE
Nu stiu daca se merita,investitia(mare fiind) in varianta de fabrica,cu toate ca pe aceea o vreau,sa fie cat mai oem !!! O sa i.au legatura cu iDoctor (momentan in Buc.este singurul mai priceput)si sa aud si sfatul lui.Recent am descoperit un topic care a modificat cineva,aceea comanda pt radio(cea de la volan) si a facut CC-ul(nu mai stiu cum il chema) si nici topicul nu il mai gasesc.Sunt curios de inventia ta smile.gif
TomachE
Sarut mana !
TomachE
De astazi are carticica de RO smile.gif Se pare ca Domnu inginer a spus ca nu poate citi seria motorului deoarece este corodata sad.gif si a trecut "lipsa serie".Este de bn,este de rau ?! Iar in loc sa treaca cea de a2-a varianta a anvelopelor pe 16" (205/55/16) a trecut taman pe a mai mare smile.gif) 17" (205/50/17)Maine ma duc la anaf sa vedem cat avem de plata...
espacern
QUOTE(TomachE @ 10 Dec 2015, 18:56)
Se pare ca Domnu inginer a spus ca nu poate citi seria motorului deoarece este corodata sad.gif si a trecut  "lipsa serie".Este de bn,este de rau ?!

Pentru anumite piese se cere seria motor......asa ca ti-o dau eu D003059!
De bine e ca poti schimba blocul/motorul fara sa mai treci pe la RAR......dar mai bine sa nu fie nevoie!
TomachE
Hmm...Doamne fereste ! Sarut mana de informatie !
TomachE
De astazi sunt si eu fericitul posesor al instalatiei de gaz:D
Montajul s.a efectuat la ASFMihai si Andrei GPL si sunt super mega incantat dar si fericit deoarece absolut tot ce tine de lucrare a fost super profi ! Baietii care au facut montajul au fost fff atenti,ba chiar m.au intrebat daca sunt multumit,daca vreau asa,daca vreau acolo,etc.S.a lucrat cu mult simt de raspunderesi foarte profesional,unde rar mai inatalnesti pe la noi asa ceva.Nota 10 + !!!
Ce este si mai imortant este ca,s.au hotarat sa imi monteze in loc de Qbox Basic sa monteze Qbox Next !
espacern
QUOTE(TomachE @ 3 Feb 2016, 22:10)
sunt super mega incantat dar si fericit deoarece absolut tot ce tine de lucrare a fost super profi !

Erai si mai OK daca se montau injectoarele GPL in spatiile speciale din portinjector benzina.....facute de Renault!
Dar oricum e mai bine fata de montajul "preferat" de majoritatea montatorilor din galeria de admisie.
TomachE
Eu ma bucur enorm ca au facut si asa montajul,eu afland abea la sfarsit ce au facut(a fost o surpriza).Cand am vb de montaj,mi.a spus ca o sa fie pe galerie,de aceea sunt mega incantat ca au facut si asa..
Astazi am fost la R.A.R pt omologare,l.am trecut fara nici o problema(fara nici o "atentie").Tin sa mentionez ca si inginerului i.a placut cum a fost facuta ramforsarea in porgabaj,a buteliei...
Ca tot a trecut pe carte instalatia,am profitat de bunatatea dumnealui si i.am sp ca imi treaca si a-3a dimensiune a anvelopelor,deoarece data trecuta la rar mi.a trecut doar pe 15 si 17,pe 16 a omis.o ! Ca si cost pt omologare a fost 165 ron !
Mai sunt cateva luni pana vine caldura asa ca am sa trec la cautarea anvelopelor pe 16" biggrin.gif
espacern
Cand s-a dat gaura s-a demontat piesa sau era pe motor.....ca poate a ramas ceva span pe acolo?
Oricum la prima cheie e aspirat de piston un cilindru....si de acolo isi urmeaza drumul lui!!
TomachE
Nu a demontat,mai mult ca sigur a dat gaura de jos(sub masina).
TomachE
Fiind o masina ascultatoare,astazi a primit ulei Elf 75W80 pentru cutia de viteze !
Maine este programata pentru tampon antibalans si burfuf planetara stanga !
O seara buna !

10 Feb 2016, 17:27:
Ieeiiii avem tampon antibalans nou si burduf planetara stanga schimbate 124.gif
Tamponul era varza iar capul de planetara l.am salvat,saracu avea nisip+mizerie ce s.a adunat.A primit veselina noua + coliere noi ! Acum asteptam vreamea frumoasa pentru drumuri lungi !
TomachE
La plimbarica...
yomarius
Ai ingropat-o intentionat, sa iasa poza artistica?
TomachE
smile.gif) Da si m.a costat asta sad.gif A venit un cetatean "amabil" cu tractorul ca altfel asteptam rasaritul smile.gif)
TomachE
Pregatit de vara cu sandalute noi-noute !!
Astept urmatoarea intalnire a membrilor ! wub.gif
TomachE
Schimbat bucsa caseta si cateva poze dragute wub.gif
Mai nou avem si folie smile.gif
norbdc
Fain Meganul! Să-l stăpânești sănătos! I-ar sta bine cu jante Nervastella, altfel îi frumos foc!
TomachE
Pregatit 124.gif de drumetii !
TomachE
Avem paravanturi,acum poate sa ploua linistit si sa bata vantul cat o vrea tongue.gif charge.gif post-336-1110552459.gif
Dreamer
Barele suplimentare de unde si cu cat?
TomachE
http://www.portbagajeauto.ro/contact.html
Pentru tine au chiar si in Brasov:
Str.Morii,nr.52B
vis-a-vis de depozitul Conrep
0735506641
Dreamer
Multumesc frumos!
TomachE
Mai avem ceva frumos,zic eu.... 124.gif
TomachE
Plimbarica...
TomachE
Noua achizitie si cateva poze de seara charge.gif
TomachE
Se apropie timpul pentru schimbarea capului de planetara stanga sad.gif Face cam urat cand virez stanga sau dreapta mai in forta...
argon
Inca de asa ceva la km aia nu am auzit... nici la renault-uri cu de 3 ori cuplul tau...doar la vechile dacii si harburi cu 600.000 km mai auzi de asa ceva.
TomachE
Abia in februarie am aflat,ca am mers cu burduful iesit (iesea cand luam maxim stanga/drapta).L.am dat jos,a fost curatat bine k era plin de nisip si ce s.a mai adunat pe acolo,a pus vaselina albastra,+burduf nou ! Dupa 2 luni si.a dat duhul..
argon
Atunci..e explicabil..
TomachE
Sursa de inspiratie fiind "norbdc" m.am hotarat si eu astazi si am adus o imbunatatire smile.gif
Ceva chinuiala,dar si.a meritat efortul.In bricheta va sta camera (este pe drum) iar in usb-uri,vor fi telefoanele/gps-ul ! wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.