Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: lumini numar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
crst84
nu am curent la lampile de la numar a mai patit cineva e vreo siguranta sau se rupe firu undeva? multumesc!
daniLaguna2
Salut ,de cateva zile am obsevat ca nu se mai aprind luminile de la nr imatriculare ,desi becurile merg le am probat eu , stie cineva unde pot verifica exista vreo siguranta ceva ? Ciudat ca s au stins amn2 de la becuri nu este problema ,
AdR!@N
Daca dai jos stopul din stanga de pe aripa, ar trebui sa gasesti agatata o mufa pe buza barii, prin ea se alimenteaza becurile de la numar. Posibil sa se fi desfacut sau oxidat.
daniLaguna2
Stopul dim stanga spate?
AdR!@N
Da, stanga spate, partea de pe aripa.
daniLaguna2
Da ,da nu vad mufa... Hmm se poate fii din altceva siguranta ceva ?
AdR!@N
Posibil sa fie desprinsa din bara si sa atarne in spatele ei. In cazul asta ajungi la ea doar daca dai bara jos.
Luminile de la numar sunt pe aceeasi siguranta cu luminile de pozitiile de pe partea stanga si iluminatul interior. Deci nu cred sa fie siguranta, de indata de celelalte functioneaza.
daniLaguna2
Da ca toate merg numai luminile de la numar nu.. Exista circuit cu tot cu mufa? Sa schimb tot circuitul de la mufa aia pana la bec..ca par si firele alea oxidate de la bec... Oricum trb data bara jos .. Alta solutie nu am .
AdR!@N
Gasesti circuitul respectiv la dezmembrari. Mai exact este circuitul din bara si este format din: mufa + 1 metru de cablu + cele doua lampi.
daniLaguna2
Da si schimb circuitul si aia e e mai simplu ,zic eu. Ms nu are o denumire nimik. Nu?
MatzuJr
salut,aceeasi problema si la mine.Am observant ieri ca nu am lumini la numar .
lumini in interior am si la poziti la fel.
am scos un bec de pe spate si am masurat dar nu vine tensiune.
cum ieri nu mergea pagina nu stiam de aceea mufa ...
este tot in acelasi loc si la laguna 2 break(stopul stanga spate??)
AdR!@N
Salut,
La break numarul de inmatriculare este pe haion, nu prea are treaba cu zona stopului.
Firul pentru iluminatul numarului vine direct din mufa R15 pinul 7 (+12V). Verifica daca ai tensiune acolo. Posibil sa fie firul intrerupt la trecerea de la caroserie la haion.

[attachmentid=1628033727]

Numai bine!
Adrian
MatzuJr
chiar acolo si era ca doar am mai patit-o si la laguna 1 break.
deci cine are laguna 1 sau 2 break si nu ii mai merge lumina la numar sau stopul de sus (laguna 1) sa va uitati la trecerea aceea dintre haion si caroserie cand deschizi portbagajul.

speram sa nu fie de acolo ca sa nu tai acel cauciuc de protectie al masini dar din pacate acolo a fost buba. plus ca mai aveam alte 2 fire rupte acolo cand am desfacut.
unul la fel de subtire ca cel de la numar iar altul mai gros(nush de la ce erau dar acum sunt lipite
ionica.ardelean
Salut
Am rezolvat problema cu iluminatul placutei de inmatriculare (nu functiona nici o lampa). Este o mufa in spoiler, in partea stanga. La mine era iesita mufa ce merge la lampi din cea care este fixata pe nervura de la spoiler. Am asigurat-o cu un colier din plastic.
Ca sa ajung la mufa respectiva (sa incapa mana) eu am desfacut cele 2 suruburi care fixeaza spoilerul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.