Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Simulator Derapaj Controlat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers
CristianCucuianu
Buna ziua, dragi pasionati ai Daciilor

     Recent mi-am amintit de o "poza haioasa" vazuta demult pe internet, infatisand o "Dacie cu doua capete" (http://poze.haios.ro/listeaza_poza.php? ... amp;s=poze). Cum numai la Dacii-mi sta capul (visez o sportiva cu usa scurta) si cum inca eram in vacanta, m-am gandit sa vad daca mai exista. Dupa-ndelungate sapaturi pe net, am aflat ca, cel putin pana acum 9 ani, Simulatorul de Derapaj Controlat statea intr-o curte in Tecuci, la iesirea dinspre Galati. M-am dus pana acolo, unde am gasit-o si am cumparat-o.
     Amu c-am adus-o inapoi la Cluj, mi-i mai mult decat evident ca are nevoie de o groaza de reparatii pe partea mecanica, electrica, la tablarie si la interior, pe care le voi face negresit de-ndata ce aflu cum o pot omologa. Acte n-are caci, dupa spusele fostului proprietar, le-o pierdut pe toate intr-o inundatie...
     Omologarea se dovedește destul de dificila; directorul RAR Cluj mi-o spus ca nu se poate conduce decât în poligon... Am nevoie disperata de sfaturi, lamuriri si idei in legatura cu toata procedura si hartoagele care mi-ar putea pune masina pe strada. Astept cu nerabdare raspunsuri !

poze am aici: http://www.99poze.ro/Simulator_Derapaj_Controlat/
C a t a l i n
Ce sa faci cu ea pe strada?
4x4
Hai sa iti dau o idee mult mai buna, pe gratis chiar. Taie niste butoaie de plastic in rondele. Dezumfla rotile din spate cat sa intre in inele si apoi fa la loc presiunea. Acum simulezi un derapaj de 100km/h la 20. Enjoy. Desigur, nu pe drumuri publice!

user posted image
Maniak22
Cat ai platit pe ea ?
C a t a l i n
QUOTE(CristianCucuianu @ 26 Sep 2015, 11:56)
     Omologarea se dovedește destul de dificila
*



De ce oare?

Poate pentru ca dracia aia are 2 volane, iar un autovehicul trebuie conceput astfel incat sa poata fi manevrat de o singura persoana?
CristianCucuianu
Intr-adevar, are doua volane. Totusi, as putea bloca directia spate facand-o, astfel, manevrabila pentru o singura persoana. Ideea ar fi sa o pot folosi (legal) ca masina de zi cu zi. Tare as avea nevoie de ajutorul cuiva care cunoaste legea mai in amanunt si stie cam cum s-ar putea strecura simulatorul pe strada.
C a t a l i n
popa.gif
simon
Nu gaseai mai ieftin o Dacie normala? De ce sa te chinui cu monstrul ala?
maho
Simulator e una (si cu ala, din cate stiu, n-ai voie sa circuli pe strada), autoturism e alta. Probabil ca te-ar putea lamuri cei de la dep. juridic al R.A.R. daca legal poti transforma (si apoi omologa) un simulator in autoturism, dar... n-as prea crede s-o faca, ei nu prea sunt adeptii resuscitarii vechiturilor.
Alte doua departamente care ar trebui apoi sa fie implicate:
Omologari individuale si Omologari de tip.
Ov
QUOTE(CristianCucuianu @ 27 Sep 2015, 12:57)
Ideea ar fi sa o pot folosi (legal) ca masina de zi cu zi.
*



Cati ani ai?
MuciX
Cu asa idei nici nu mai conteaza.

Masina aia a fost "conceputa" pentru a merge pe poligoane, nu va aparea in viata ei inmatriculata pe strazi, in niciun caz masina de zi cu zi.
Maniak22
Poate nu a costat mult in comparatie cu sperantele mari care si le-a facut baiatul....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.