Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apa in pragul dreapta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
radunre
In urma cu cateva luni am observat mocheta uda pe partea pasagerului si apa in pragul respectiv (suna ca un flacon pe jumate plin).
Initial am dat vina pe etansarea sistemului de ventilatie, l-am demontat, curatat, re-sigilat, garnitura suplimentara etc.
Precizez ca compartimentul cu filtru si stergatoare nu era murdar sau infundat...

Problema cu apa in mocheta se pare ca s-a rezolvat dar in prag tot intra apa.
Treaba mai ciudata e ca nu in mers (pe ploaie) apare problema ci cand masina sta, in special cand e si putin inclinata spre spate.

Pe langa ventilatie am verificat si zona de sub carenajul rotii dreapta față. Totul e perfect, fara gauri, crapaturi, ca nou...

Apa trebuie sa o extrag cu un furtunas prin cele 2 gauri tehnice de sub portiera.

Orice idee cu ce as mai putea verifica sau cum au rezolvat altii problema e binevenita.

Va rog nu ma trimiteti la topicuri Megane II fiindca e alta poveste si cele existente le-am citit pe toate.
nlu
Sa nu fie infundata scurgerea de la AC, la mine am vazut acum doua saptamani ca acel condens de la AC se scurgea prin pragul stang langa roata fata, ulterior s-a esfundat singur blink.gif
radunre
AC nu am pe masina smile.gif
cj98czh
Radu ... nu sunt 100% sigur dar parca pragurile au niste gauri tehnologice acoperite cu nioste dopuri de plastic ... ia cauta-le si da jos dopurile ..
radunre
Am gasit 2 dopuri dar pe lateral, in falțul acoperit de partea inferioara a ușii pasagerului, pe acolo trag apa cu un furtunaș smile.gif . Altele nu am vazut...
RazvanF
Dai roata fata jos, scoti carenajul rotii, iar in partea cu pragul este un burete care izloleaza incepand din partea de jos pana mai sus de semnalizarea de pe aripa, poti verifica acel burete.
Asa este la Clio.
radunre
Am specificat si aceasta operatiune in primul post.
La Megane I nu este burete, am demontat carenajul si totul este ca nou, nici urma de rugina sau vopsea exfoliata, gauri, nimic suspect.

Ce nu am verificat este plafonul, dar mi-e groaza sa extrag bandourile care stau perfect si sa ma trezesc cu cleme rupte sau bandou care nu-l mai pot aseza ca pe original.

Mai bine dau o gaura in prag si se scurge, cred ca altel risc sa rugineasca din interior pe toata lungimea...
dbx
Cauta la megane 2 , au probleme identice , interior + praguri , se scoate grilajul de plastic de la stergatoare , si pe acolo ar fi 2 orificii ce trebuiesc destupate . Pe acolo se duce apa ce intra prin acele grilaje . Nu merge pe sub masina .
djtirzi
Verifica gaurile de scurgere dintre prag si contra prag, sunt trei la numar pe fiecare prag si este una in fata, una cam la mijlocul usii din spate si una la sfarsitul pragului!
Contrapragul este indoit ca o bucla, inclinata din fata spre spate(cam 3 cm)!
Daca nu gasesti iti trimit o poza!
cri2011
Întrebarea este veche, dar poate ajuta pe alții. La Megane-ul meu, am avut problema asta când s-a înfundat cu frunze zona de scurgere din aripa. La ea ajungi dacă scoți grilajul de la ștergătoare și mai poți sa tragi cu o sarma din partea de jos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.