Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: culoare "ou de rata"
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers
Ov
Ma chinui de ceva timp sa-mi dau seama care e codul culorii de pe breakul meu.

Ca o scurta poveste, masina e din 75, a fost revopsita, cand am luat-o am primit si capota la culoare originala (era lovita intr-un colt si a fost schimbata inainte de revopsire). Masina acum bate spre verde, sub cheder am gasit o alta nuanta de verde alaturi de o dungulita mica bleu care este exact cum e capota.

In 74-75 pe renault 12 break a existat o culoare numita bleu clair 410, pe care o suspectez eu ca ar fi culoarea mea, dar e mai mult spre albastru decat spre verde.

Atasez cateva poze:

masina cand am luat-o: [attachmentid=1628006987]

capota: [attachmentid=1628006988]

o alta poza in alta lumina: [attachmentid=1628006989]

o poza cu un 12: [attachmentid=1628006990]

o poza cu un break romanesc: [attachmentid=1628006991]

ce se vede sub cheder (de specificat ca partea revopsita, desi pare albastra in poza defapt bate tot spre verde): [attachmentid=1628006992]

si ca sa va bag si mai rau in ceata, asta e un filmulet cu o mostra de bleu clair 410 in diferite lumini:


poate sa ma ajute cineva cu stabilirea culorii?
VL88MFG
Este o Dacia 1300 berlina , din 74 parca, langa Foisorul de Foc, tot culoare ''ou de rata''. Poate poti vorbi cu proprietarul sa ti-o arate mai in detaliu.

https://www.google.ro/maps/@44.4406616,26.1...33;8i6656?hl=ro

Ieri masina era cam pe unde se vade matizul verde.
bucatzel
Ov-ule, dupa ce te saturi de-a face pe detectivul tongue.gif , vezi cum nimeresti culoarea aia de la R12-le de l-ai pus, ca-i dementiala.

Oricum, din ce zici, aia pare a fi cel mai apropiata de realitate.
iustin_uap
Se pare ca nu-i prea "clair" treaba cu bleuul asta. Mie-mi place foarte mult culoarea care e acum pe masina. Si cealalta e foarte interesanta prin prisma faptului ca se vede diferit in functie de cum cade lumina.
Daciotul_98
Ati putea face o intrebare domnului Constantin Stroe ?
ydaniel
1300'le de la foisorul de foc e altfel decat bleu claire.
Ov
Am racait de sub o clanta vopseaua originala. Este vernil nu bleu, deci varianta de sus pica. Se pare ca n-a existat corespondent la R12 pt acest "verde ou de rata". Cred ca atunci cand se decoloreaza incepe sa devina bleu. Oricum am vopsit de proba o capota cu bleu clair 410 si am pus-o pe masina langa capota cu vopsea originala (dar decolorata) si n-are nicio treaba.
MyKe89
Sa fie Vert Jade (946)?
Raul90
o poza dintr-un almanah din '74....
Ov
cred ca e RAL 6019

user posted image

trebuie vazuta "pe viu" ca la monitor, din 5 monitoare cate am incercat pe toate se vede altfel smile.gif
Dodone
Trebuie sa bata spre verde, nu spre albastru. Dar un verde pal, nu pastel. Imi amintesc de nuanta asta, cred ca a aparut in '78-79. Daca nu ma inseala memoria a fost un lot mic refuzat la export.
johnybic
uite vazuta ieri in BZ poate te ajuta
iulian'71
Bunicul sotiei mele a avut o Dacia 1300 din '75 culoarea aceasta, dar din pacate in '89 a vopsit-o verde 57 fiindca nu gasea nuanta respectiva. Ultima pe care am vazut-o prin 2008 a fost data la rabla pentru o Octavia 2. Era o fabricatie '76 cu tampoane mici si pe care nu am vazut-o mergand foarte multi ani.
johnybic
Ca asta mai este una în buzău ,o văd mai mereu ,când este inourat bate spre verde (ou de rata)iar când este soare bate spre bleo ca cerul,super frumoasă
iustin_uap
Poate-i faci niste poze daca ai ocazia. Sa ramana in arhiva. smile.gif)
johnybic
Dacă reușesc am sa îi fac ceva poze
tm21zay
Am găsit si eu o Dacia culoare ou de rata. Proprietarul a zis ca vopseaua este Verde 50.
Ov
Asa mi-a zis si mie fostul proprietar, dar n-am gasit nicaieri vreo referinta catre acest cod. Eu am folosit RAL6019. In curand o sa apara si poze ...
ydaniel
Asteptam cu nerabdare!!!
papa_mulo
O istorioara pe tema asta: tatal meu a avut 1300 ou de rata cumparata prin 75-76. Din primele loturi "romanesti" dupa ce au intrerupt colaborarea cu renault. Alea pe care le halea rugina in 5 ani si la care se facea set motor nu mai tarziu de 50000 km. La un moment dat parca dupa un accident usor a trebuit sa revopseasca capota fata, panoul fata si o aripa...mesterul vopsitor nu avea ou de rata, dar a zis ca nu e pb ca se face usor din alb si f putin verde...evident ca dozajul trebuie sa fie foarte fin si i-a iesit mai verde decat trebuia, nu se pupa cu restul masinii. Avand in vedere ca in talon scria verde, au hotarat sa mai puna o cana de verde si au vopsit toata masina in culoarea care a rezultat, un soi de verde deschis tip brotac.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.