Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme turatie in mers
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
aurelian.aldobritei
Buna ziua,

Incep prin a va spune ca este a doua oara cand din motive asociate perioadei caniculare am avut de a face cu demontarea/remontarea aerotermei, aceasta nefunctionand in parametrii ei destinati.

De fiecare data a fost necesar, de asemenea, demontarea/remontarea pedalierului pt a face loc scoaterii/introducerii aerotermei.

Mentionez ca dupa aceste operatiuni, de fiecare data am avut probleme apoi cu turatia in mers a masinii, cu precadere in jurul valorii de 2000 de turatii. Cu toate ca nu luam piciorul dupa acceleratie, aceasta scadea pret de cateva secunde, ca si cum s-ar fi actionat pedala de frana; apoi isi revine la normal. Prima oara cand am avut aceasta problema, aceasta a disparut pana sa mai ajung la un Tester cu masina.
Saptamna trecuta, iarasi am umblat la aeroterma, iar am montat pedalierul, si voila: aceeasi problema cu turatia.

In plus, dar nu mereu cand scade turatia, fenomenul vine insotit si de mesajul Electronic Fault!

Ce parere aveti?
Va multumesc!
nutu01
sigur la montaj ai miscat o mufa de sub bord
verifica toate cablurile
h3ffee
Salut, am si eu aceasta problema scade turatia indiferent de treapta de viteza si indiferent de turatie in mers nu mai stiu ce sa ii fac zici ca imi apasa cineva frana, azi am curatat EGR si tot asa se comporta.Daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi.Multumesc.
Ru55eL
@h3ffee

Daca ai pe cineva cu testerul potrivit, s-ar putea sa fie de la senzorul arbore came k (cod piesa OEM - 8200285798).
EU am avut problema cu turatia pana murea motorul si a fost de la senzor. Pretul acestui senzor OEM este de 200 lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.