Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radiere fara predare la firma de dezmembrari
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
spik1
Salut,
Vreau sa radiez o masina, dar nu vreau sa o predau la o firma de dezmembrari deoarece pretul de 700 de lei este de ras.
As vres sa o dezmembrez eu sa duc la fier vechi ce este de dus iar piesele bune sa la valorific sau sa le dau la amici.
Cum se procedeaza?
Multumesc anticipat pt. raspunsuri.
tatabobu
Din cate-mi amintesc trebuie sa faci dovada faptului ca ai in proprietate sau ai drept de utilizare asupra unui teren/ garaj/ orice care nu-i proprietate publica. Daca ai curte, te-ai scos.
espacern
Exista radiere din circulatie si radiere de la directia fiscala.....pe care vrei s-o faci?
paul_p
Se poate face una fara alta?
hellcat
Da. Pt dezmembrat...intai o radiezi din circulatie, apoi bagi mare la dezmembrat, iar ca sa o radiezi si fiscal, te duci la fier vechi cu caroseria, iei certificat de distrugere pe care-l prezinti la financiar.
espacern
QUOTE(paul_p @ 20 Aug 2015, 09:54)
Se poate face una fara alta?

Radierea din circulatie nu implica si pierderea proprietatii (vanzare de ex) si platesti in continuare impozitul aferent.
Proceduri de radiere de la serviciul inmatriculare si directia financiara difera.....de aia am intrebat!
tunderbird
QUOTE(espacern @ 20 Aug 2015, 10:13)
Radierea din circulatie nu implica si pierderea proprietatii (vanzare de ex) si platesti in continuare impozitul aferent.


Nemernicia statului roman guvernat de mafioti!
In mod normal, daca masina nu mai este inmatriculata, nu te mai poti folosi de ea... ca atare plata impozitului auto nu se mai justifica.
Daca eventual vrei sa pastrezi masina pe post de bibelou in sufragerie, trebuie sa platesti impozit auto pentru ceva ce a devenit un obiect decorativ. In tarile civilizate nu exista asa ceva!


Sudsemnatu
nu e chiar asa, pentru poti sa o radiezi din circulatie si sa o tii in fata blocului, sa se umple de sobolani si alte cartite...asa macar sa platesti si tu impozit pe ea. Mi se pare normal...daca dovedesti ca nu o mai ai, sau ca o tii la tine in curte...sa nu mai platesti nici impozit..ca bibeloul se tine in casa..nu pe strada.
tunderbird
Ba este chiar asa! Pentru ca politia nu ti-o radiaza din circulatie decat daca faci dovada ca ai curte sau garaj unde sa o pastrezi... si placutele cu numarul de inmatriculare se predau la ghiseu. Iar pe domeniul public, daca o vede sectoristul fara numere incepe sa intre la banuieli si sa puna intrebari, daca nu o ridica mai intai cei de la ADP... daca te gandesti sa pui numere false, deja ai intrat pe taramul infractiunii.
Sudsemnatu
se vede ca nu te plimbi pe strazile din bucuresti smile.gif Pe o strada din apropierea blocului meu a stat un logan alb aproape 2 luni de zile, fara numere. M-am plimbat zi de zi pe acolo si pur si simplu vedeam de la o zi la alta cum mai dispare o piesa, pana a ramas doar caroseria. Si dupa alta saptamana a disparut si caroseria. Culmea e ca politia patruleaza zilnica pe strada aia...

Si daca pui numere false ce? Cine sta sa le verifice? Am o masina in fata blocului care are numere de leasing expirate din 2008, dupa aia a modificat proprietarul cu markerul 04.14...si uite suntem in 2015, 08 si masina tot acolo, pe trotuar.
tunderbird
Asa! Si ce-i cu asta? Pai, nu faci decat sa confirmi ceea ce am zis mai devreme: "Nemernicia statului roman guvernat de mafioti!"
Este mai comod sa ma puna pe mine sa platesc impozit la o masina radiata pe care nu o mai folosesc de ani de zile dar pe care din motive sentimentale vreau sa o pastrez in garajul propriu la care platesc impozit, decat sa te urmareasca pe tine care din comoditate sau din oricare alte motive preferi sa ocupi domeniul public cu o ruginitura radiata din circulatie.

Corect este sa platesc eu impozit pentru ca tu radiezi masina declarand mincinos ca nu vei mai ocupa loc de parcare pe domeniul public? Politia locala ce mama dracu face cat este ziulica de mare? De ce prin alte tari se poate si aici nu?

Sudsemnatu
Daca ai garaj propriu o poti radia! Vb strict de cei care tin cazanele prin fata blocului...si e normal sa plateasca macar un impozit!
tribunul
QUOTE(spik1 @ 20 Aug 2015, 10:31)
Salut,
Vreau sa radiez o masina, dar nu vreau sa o predau la o firma de dezmembrari deoarece pretul de 700 de lei este de ras.
As vres sa o dezmembrez eu sa duc la fier vechi ce este de dus iar piesele bune sa la valorific sau sa le dau la amici.
Cum se procedeaza?
Multumesc anticipat pt. raspunsuri.
*



Incearca sa te duci la un dealer de masini noi.
Un dealer vinde un cupon cu 1500 lei, probabil isi opreste si el ceva, dar va intelegeti voi.
Adrian Frigo
QUOTE(tunderbird @ 20 Aug 2015, 17:10)
De ce prin alte tari se poate si aici nu?

Pentru că...ROmânia,pentru că hoția,pentru că...etc.! sleep.gif
tunderbird
QUOTE(Sudsemnatu @ 20 Aug 2015, 20:30)
Daca ai garaj propriu o poti radia! Vb strict de cei care tin cazanele prin fata blocului...si e normal sa plateasca macar un impozit!
*



Daca ai garaj o poti radia doar la politie. La taxe si impozite se radiaza doar daca ai certificat de distrugere... adica daca duci la Remat, cel putin caroseria, cum spunea un coleg mai sus.

Adica exact ceea ce vorbeam la inceput: "Nemernicia statului roman guvernat de mafioti!"
Aici in RO, impunerea mijloacelor auto se aplica pe proprietate chiar daca aceasta proprietate se afla in pastrare voluntara intr-un spatiu privat si nu mai este folosita in mod voluntar sau nu mai poate fi folosita din diverse motive tehnice in scopul pentru care a fost conceputa si fabricata... cu alte cuvinte daca i se schimba destinatia de autoturism intr-una de obiect decorativ/macheta la scara 1:1 pe o perioada determinata sau nedeterminata, impozitarea pe acea perioada devine un abuz al statului.
espacern
QUOTE(tunderbird @ 21 Aug 2015, 08:18)
La taxe si impozite se radiaza doar daca ai certificat de distrugere

Sunt mai multe situatii pentru care se opereaza radierea din evidenta directiei fiscale:instrainare/furt......fiecare cu documente doveditoare.
tunderbird
QUOTE(espacern @ 21 Aug 2015, 08:58)
... instrainare/furt......fiecare cu documente doveditoare.


Asa este, dar nu in cazul discutiei de fata. smile.gif Discutam de pastrarea in garaj si/sau de dezmembrarea voluntara.
espacern
Scuzati interventia in discutie....atunci!
Se pare ca nici initiatorul nu prea arata interes.
tunderbird
Nu-i problema, poate ii intereseaza pe altii si aspectul asta... doar este un spatiu public!
tatabobu
QUOTE(tunderbird @ 20 Aug 2015, 14:15)
... daca te gandesti sa pui numere false, deja ai intrat pe taramul infractiunii.
*



"Punerea in circulatie" asta inseamna?
espacern
QUOTE(tunderbird @ 21 Aug 2015, 09:36)
doar este un spatiu public!

QUOTE
DaciaClub si Reno sunt forumuri private

tunderbird
Public pentru ca oricine se da pe internet are acces la informatia postata aici, chiar si fara logare.

Privat pentru ca apartine unui grup restrans de persoane care impun reguli proprii de administrare, in cazul de fata una dintre reguli fiind ca accesul sa fie public (deocamdata).



<span class='edit'>21 Aug 2015, 11:28:</span>
QUOTE(tatabobu @ 21 Aug 2015, 10:35)
"Punerea in circulatie" asta inseamna?

Parerea ta care este?
sorin1983
QUOTE(Sudsemnatu @ 20 Aug 2015, 16:37)
se vede ca nu te plimbi pe strazile din bucuresti smile.gif Pe o strada din apropierea blocului meu a stat un logan alb aproape 2 luni de zile, fara numere. M-am plimbat zi de zi pe acolo si pur si simplu vedeam de la o zi la alta cum mai dispare o piesa, pana a ramas doar caroseria. Si dupa alta saptamana a disparut si caroseria. Culmea e ca politia patruleaza zilnica pe strada aia...


asta era aia de pe strada dintre cimitir si unitatea militara care da in 1 mai smile.gif
Sudsemnatu
QUOTE(sorin1983 @ 21 Aug 2015, 12:36)
asta era aia de pe strada dintre cimitir si unitatea militara care da in 1 mai smile.gif
*



Da Sorine, fix aia( Marinescu), loganul alb in fata bazei NATO, pe un drum public circulat si patrulat de politie zilnic. S-a dezmembrat sub ochii tuturor, zi de zi..pana a ramas caroseria..care a disparut si ea smile.gif
sorin1983
e cam regula... cum se pune praful pe o masina incepe sa fie descompletata... autoritatile nu vad nimic smile.gif
spik1
Am urmarit discutia, numai ca nu am aflat nimic concret. Am sa merg la primarie si la politie sa intreb daca se poate si cum se face apoi am sa postez rezultatul. Am o masina bine intretinuta tehnic, caroseria a cedat si nu mai merita "renovata". Cei 700 de lei pe care ii primesc de la dezmembrari sunt putini fata de ce as putea scoate daca o vand bucati sau mai bucuros dau la cunoscuti.
fatal1ty
QUOTE(spik1 @ 22 Aug 2015, 21:00)
Cei 700 de lei pe care ii primesc de la dezmembrari sunt putini fata de ce as putea scoate daca o vand bucati sau mai bucuros dau la cunoscuti.

Vanzarea pe bucati sau donatie la cunoscuti nu radiaza masina (circulatie/fisc)!
b06fcn
@spik - eu am fost in situatia data, am luat o masina pentru piese in 2013. Am radiat-o de la politie in 2013 (depus CIV, placute si. Talon plus dovada ca am unde sa o depozitez) si in 2015 am radiat-o si de la fisc, dupa ce am dezmembrat-o si am dus caroseria la un centru de dezmembrari. Am platit impozit la ea in perioada 2013-2015. De la fisc mi-au radiat-o dupa ce am prezentat adeverinta de radiere de la politie din 2013 si certificatul de distrugere...
spik1
Aha, uite un raspuns concret de la cineva ce a trecut prin asa ceva.
Multam frumos, asa ceva asteptam!
b06fcn
O alta problema cu care m-am confruntat la DRPCIV a fost faptul ca, pentru a radia o alta masina dezmembrata, mi-a trebuit si certificat de atestare fiscala, practic ca masina nu a generat datorii catre administratia financiara. Din cate am inteles, e nevoie de el si in cazul in care nu distrugi masina si o tii sa o dezmembrezi. Aici ar trebui sa te duci la DRPCIV sa intrebi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.