Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: EROARE DF009 la injectie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
sans_reno
Salutare,
De cateva zile mi-a aparut in bord mesajul Check Injection + Service cu scadere de putere instantaneee. Asta s-a intamplat la o forja mai tare la urcare in panta.
Avend benzinar de 1.6 16v imediat m-am gandit al bobinele de inductie dar stiam ca la ele se aprinde martorul de poluare (simbolul cu motor).

M-am dus la o diagnoza (CLIP) si singura eroare din calculator era DF009 CIRCUIT POTENTIOMETRE PEDALE PISTE 2. S-au facut teste cu pedala de acceleratie dar valoarea indicata de al doilea potentiometru e in parametrii normalii si mesajul nu mai apare, masina merge normal.

Am inteles ca acel potetiometru nu se schimba decat impreuna cu toata pedala.

Momentan masina ramane sub observatie sa a fost data cu un sprei de contact la potentiometru si la ECU.

Ati mai intalnit si la voi asa eroare si daca da cum ati rezolvat.

Multumesc.
cj98czh
Pe viitor te rog sa folosesti functia SEARCH a forumului si sa nu mai deschizi topice noi pentru subiecte deja discutate.

Spor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.